fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaEkologiaNowe unijne prawo przeraża rolników

Nowe unijne prawo przeraża rolników

Unia Europejska wdraża bezprecedensowe w skali świata prawo o odbudowie zasobów przyrodniczych, które już teraz przeraża producentów rolnych.

Unijne rozporządzenie zakłada odtworzenie do 2030 r. 20 proc. powierzchni ekosystemów lądowych i morskich, czyli przywrócenie naturalnego stanu terenów podmokłych, rzek, lasów, użytków zielonych i ekosystemów morskich. Ma też do tego czasu przywrócić 30 proc. osuszonych torfowisk i 25 tys. km płynących rzek, zwiększyć tereny zielone w miastach, a także podjąć działania zapobiegające spadkowi liczby owadów zapylających.

Lewica ZA

Jak informuje serwis Business Insider Polska, kraje członkowskie będą zobowiązane do opracowania własnych planów odbudowy przyrody w ciągu dwóch lat od wejścia w życie rozporządzenia, by „wyspowiadać się” przed Komisją Europejską, w jaki sposób osiągną narzucone przez Brukselę cele.

W lipcu rozporządzenie zostało przegłosowane przez Parlament Europejski. Za było 336 europosłów, przeciw – 300. Przeciwko nowym regulacjom zagłosowali m.in. europosłowie PiS, PSL i KO (z wyjątkiem Janiny Ochojskiej). Za nowymi przepisami opowiedzieli się eurodeputowani Lewicy. Teraz rozporządzenie będzie jeszcze negocjowane przez przedstawicieli Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej.

Rolnicy wieszczą kłopoty

Największymi przeciwnikami nowych regulacji są rolnicy z uwagi na to, że znaczną część zagospodarowanych terenów trzeba będzie wyłączyć z użytkowania. Pekka Pesonen,  sekretarz organizacji rolniczych COPA COGECA stwierdził, że efektem będzie zmniejszenie zdolności unijnych rolników do produkcji żywności i blok będzie bardziej narażony na import.

Według dostępnych szacunków w grę wchodzi wyłączenie z użytkowania od kilkudziesięciu do nawet 100 tys. hektarów powierzchni w Polsce. To bardzo duże zagrożenie dla utrzymania obecnego poziomu produkcji rolnej

– mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, dodając, że liczba ludności na świecie rośnie, a ilość ziemi ornej się nie zwiększa, w związku z czym realizacja takiej utopijnej polityki to sprowadzanie na siebie kłopotów.

Źródło: businessinsider.com.pl

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Afryka chce opodatkować świat, żeby dostać pieniądze na walkę z ociepleniem klimatu

Przywódcy afrykańskich państw spotkali się na konferencji w stolicy Kenii, aby uzgodnić swoje stanowisko w sprawie walki ze zmianami klimatu.
< 1 MIN CZYTANIA

Banki nie przejmują się zmianami klimatu i hojnie finansują inwestycje w paliwa kopalne

Największe banki świata przyznały w ostatnich latach miliardy dolarów pożyczek na inwestycje w wydobycie paliw kopalnych oraz rozwój rolnictwa przemysłowego.
1 MIN CZYTANIA

Klimatyczne szaleństwo przybiera coraz bardziej absurdalne kształty

Nowa religia zeroemisyjności chce cofnąć człowieka do ery przedprzemysłowej. Grunt pod „niezbędne” zmiany mające ratować planetę intensywnie urabiają także brytyjscy naukowcy.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kolejny przykład marnotrawstwa i generowania strat przez dotacje

Wielomilionowa sieć szkieletowa szerokopasmowego internetu, zbudowana przy współfinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej, pozostaje niewykorzystana i generuje coroczne straty.
2 MIN CZYTANIA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA