fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaEkologiaNowe unijne prawo przeraża rolników

Nowe unijne prawo przeraża rolników

Unia Europejska wdraża bezprecedensowe w skali świata prawo o odbudowie zasobów przyrodniczych, które już teraz przeraża producentów rolnych.

Unijne rozporządzenie zakłada odtworzenie do 2030 r. 20 proc. powierzchni ekosystemów lądowych i morskich, czyli przywrócenie naturalnego stanu terenów podmokłych, rzek, lasów, użytków zielonych i ekosystemów morskich. Ma też do tego czasu przywrócić 30 proc. osuszonych torfowisk i 25 tys. km płynących rzek, zwiększyć tereny zielone w miastach, a także podjąć działania zapobiegające spadkowi liczby owadów zapylających.

Lewica ZA

Jak informuje serwis Business Insider Polska, kraje członkowskie będą zobowiązane do opracowania własnych planów odbudowy przyrody w ciągu dwóch lat od wejścia w życie rozporządzenia, by „wyspowiadać się” przed Komisją Europejską, w jaki sposób osiągną narzucone przez Brukselę cele.

W lipcu rozporządzenie zostało przegłosowane przez Parlament Europejski. Za było 336 europosłów, przeciw – 300. Przeciwko nowym regulacjom zagłosowali m.in. europosłowie PiS, PSL i KO (z wyjątkiem Janiny Ochojskiej). Za nowymi przepisami opowiedzieli się eurodeputowani Lewicy. Teraz rozporządzenie będzie jeszcze negocjowane przez przedstawicieli Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej.

Rolnicy wieszczą kłopoty

Największymi przeciwnikami nowych regulacji są rolnicy z uwagi na to, że znaczną część zagospodarowanych terenów trzeba będzie wyłączyć z użytkowania. Pekka Pesonen,  sekretarz organizacji rolniczych COPA COGECA stwierdził, że efektem będzie zmniejszenie zdolności unijnych rolników do produkcji żywności i blok będzie bardziej narażony na import.

Według dostępnych szacunków w grę wchodzi wyłączenie z użytkowania od kilkudziesięciu do nawet 100 tys. hektarów powierzchni w Polsce. To bardzo duże zagrożenie dla utrzymania obecnego poziomu produkcji rolnej

– mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, dodając, że liczba ludności na świecie rośnie, a ilość ziemi ornej się nie zwiększa, w związku z czym realizacja takiej utopijnej polityki to sprowadzanie na siebie kłopotów.

Źródło: businessinsider.com.pl

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA