fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatNowy Jork nie daje sobie rady z napływem nielegalnych imigrantów

Nowy Jork nie daje sobie rady z napływem nielegalnych imigrantów

Nowy Jork dusi się pod napływem 70 tysięcy imigrantów. Władze domagają się większego wsparcia i rozdzielenia na inne miasta opieki nad osobami ubiegającymi się o azyl.

Setki nielegalnych imigrantów zostało przeniesionych w ten weekend do hotelu Roosevelt – charakterystycznego obiektu na Manhattanie zbudowanego w latach 20. XX w. w pobliżu okazałego dworca kolejowego Grand Central. Roosevelt został zamknięty w roku 2020 z powodu problemów ekonomicznych związanych z pandemią i teraz zaczyna być wykorzystywany jako nowy ośrodek recepcyjny dla osób ubiegających się o azyl. Hotel, który ma ponad 1000 pokoi, będzie funkcjonował jako ich tymczasowe schronienie.

Nowy Jork się dusi

Decyzja o przekształceniu tego starego hotelu jest oznaką desperacji lokalnych władz. Nowy Jork dusi się ekonomiczne próbując poradzić sobie z falą imigrantów. W ostatni weekend burmistrz miasta, demokrata Eric Adams, po raz kolejny obwinił władze federalne za kryzys usług społecznych wywołany masowym (i niekontrolowanym) napływem imigrantów.

„Mamy w tym kraju 108 tysięcy miast, miasteczek i wsi” – zauważył burmistrz Nowego Jorku w rozmowie w radiu CBS. „Gdyby każde z tych miast i wsi przyjęło niewielką część imigrantów i gdyby ich relokacja była skoordynowana na granicy, to imigranci nie byliby obciążeniem tylko dla niektórych miast”.

Według danych w ostatnich miesiącach do Nowego Jorku przybyło blisko 70 tysięcy imigrantów starających się o azyl. Spośród nich 42 tysiące pozostaje pod opieką lokalnych struktur opieki społecznej.

Autobusy do wielkich miast

Ubiegłego lata został pobity historyczny rekord w liczbie aresztowanych imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. Niektórzy republikańscy gubernatorzy, np. Greg Abbott z Teksasu (stanu z najdłuższą granicą z Meksykiem), czy też Ron DeSantis z Florydy (stanu będącego jednym z najczęstszych miejsc docelowych dla imigrantów, w większości Latynosów) postanowili poradzić sobie z kryzysem humanitarnym wysyłając tysiące imigrantów autobusami do dużych miast (Nowego Jorku, Waszyngtonu, Chicago) rządzonych przez Demokratów, którzy są przeciwni zaostrzeniu polityki imigracyjnej.

Niedawne zniesienie wprowadzonych w czasie pandemii ograniczeń dotyczących wniosków o azyl ze względu na ochronę zdrowia publicznego – przepisy tzw. Title 42 – doprowadziło do historycznego wzrostu zatrzymań na granicy w dniach poprzedzających utratę mocy obowiązującej regulacji. Aresztowań dokonywano w rekordowej liczbie 10 tysięcy dziennie. Znaczna część przygranicznych ośrodków detencyjnych nie wytrzymała takiej presji migracyjnej i została częściowo przeniesiona do innych miast, zwłaszcza do Nowego Jorku. Według burmistrza Adamsa, tylko w ostatnim tygodniu do miasta przybyło prawie 6 tysięcy osób ubiegających się o azyl.

Aby pomieścić napływającą ludność burmistrz Nowego Jorku postanowił wykorzystać hotele – czasami zabierając miejsca turystom. Aktualnie na potrzeby imigracyjne zostało przeznaczonych ponad 150 obiektów w całym mieście, z najnowszym nabytkiem – hotelem Roosevelta jako głównym centrum operacyjnym. Problem jednak w tym, że sektor hotelarski to jedno z głównych źródeł dochodów Nowego Jorku, a aktualna sytuacja może zniechęcić turystów.

Odrzucone strategie

W zeszłym roku Adams zapowiedział stworzenie obozów dla imigrantów na Randall Island, wyspie wciśniętej między Manhattan, Queens i Bronx oraz na Orchard Beach. Obie te propozycje nie przeszły, podobnie jak próba wykorzystania publicznych ośrodków sportowych do zakwaterowania imigrantów. Najnowszy pomysł Adamsa, z wyraźnym politycznym akcentem, zakłada wysłanie imigrantów do hrabstw poza Nowym Jorkiem, w których republikanie są znacznie liczniejsi. Propozycja ta spotkała się z oporem społeczności lokalnych, które – jak np. Suffolk County – zapowiedziały walkę o swoje prawa na drodze sądowej.

Adams zaprotestował także przeciwko brakowi zdecydowanej pomocy ze strony administracji Bidena, która kilka dni temu zatwierdziła dodatkowe 30 milionów dolarów dla Nowego Jorku na złagodzenie kryzysu imigracyjnego. „Wydaliśmy już ponad miliard dolarów. Przewidujemy, że będzie to blisko 4,3 miliarda lub więcej. Te 30 milionów jest dalekie od tego, co miasto płaci za narodowy problem” – powiedział.

źródło: abc.es

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Elon Musk przyjęty w Chinach z honorami

Szef Tesli Elon Musk po raz pierwszy od trzech lat odwiedził Chiny. Spotkał się m.in. z chińskim ministrem spraw zagranicznych. Odwiedził także fabrykę Tesli w Szanghaju.
< 1 MIN CZYTANIA

Regulacje dotyczące ogrzewania zagrażają koalicji rządzącej Niemcami

Zaostrzająca się kłótnia w niemieckiej koalicji rządowej coraz bardziej opóźnia przyjęcie ustawy mającej utorować drogę przejścia na ekologiczne ogrzewanie.
3 MIN CZYTANIA

Czy Republika Południowej Afryki aresztuje Putina?

Republika Południowej Afryki planuje zmienić swoje prawo tak, aby sama mogła podejmować decyzje, czy aresztować przywódców poszukiwanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny – w tej chwili jest do tego zobowiązana. Sprawa dotyczy bezpośrednio Władimira Putina.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Regulacje dotyczące ogrzewania zagrażają koalicji rządzącej Niemcami

Zaostrzająca się kłótnia w niemieckiej koalicji rządowej coraz bardziej opóźnia przyjęcie ustawy mającej utorować drogę przejścia na ekologiczne ogrzewanie.
3 MIN CZYTANIA

Niemcy w „chińskim szoku” – sprowadziły z Chin więcej samochodów niż wyeksportowały

Po raz pierwszy w historii Niemcy importują z Chin więcej samochodów niż ich eksportują. Od stycznia do sierpnia 2022 r. sprowadziły z Państwa Środka 1,8 mln samochodów, a wyeksportowały 1,7 mln.
5 MIN CZYTANIA

Turcja umacnia się militarnie i staje się ważnym graczem w Europie

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zbroi Turcję i dynamicznie rozwija krajowy przemysł wojskowy. Czy powinniśmy obawiać się rosnącej tureckiej potęgi militarnej?
3 MIN CZYTANIA