fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiNowy podatek w drodze... komunikatu na stronie internetowej

Nowy podatek w drodze… komunikatu na stronie internetowej

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła na swoim portalu, że tzw. podatek od VOD mają także zapłacić wszyscy zarabiający na publikowaniu w Internecie materiałów wideo.

– PiS zdążył już nas przyzwyczaić do tego, że wprowadza stany nadzwyczajne z pominięciem drogi konstytucyjnej – skomentował mec. Michał Wawer z Konfederacji. – 2 lutego bieżącego roku posunęliśmy się krok naprzód. Teraz urzędnicy PiS-u wprowadzają podatki w drodze komunikatu na stronie internetowej.

Wawer odniósł się do komunikatu, który pojawił się na portalu KRRiT, wzywającego użytkowników portali społecznościowych (YouTube, Facebook, Twitch, TikTok itp.), którzy zarabiają na publikowaniu filmów, do rejestrowania się w celu zapłacenia podatku. Ma to być 1,5 proc. przekazane na Polski Instytut Sztuki Filmowej.

– Jedyną podstawą prawną jest ten komunikat na stronie internetowej. KRRiT stara się ten podatek wywodzić z tzw. podatku od VOD – powiedział Wawer.

Podatek od VOD (zwany też podatkiem od Netflixa) został wprowadzony na początku 2020 r. i miał obejmować jedynie zagranicznych gigantów branży VOD. Z początku dotyczył tylko 19 podmiotów, ale KRRiT całkowicie bezpodstawnie stwierdziła, że teraz zapłacą go wszyscy, którzy zarabiają choćby złotówkę na materiałach wideo w Internecie.

– Jeżeli będziemy zgadzać się na zmiany prawa w taki sposób, to już żaden Polak nie będzie pewny, czy do niego do domu nie przyjdzie urzędnik i powie „o, to teraz to jest opodatkowane”. Bez ustaw, rozporządzeń, tylko na podstawie swobodnej decyzji urzędu. Ten podatek jest całkowicie nielegalny – podkreśla mec. Wawer.

Konfederacja zapowiada własny projekt ustawy.

– Żeby przeciąć spekulacje na temat obejmowania youtuberów podatkiem od VOD, za kilka dni przedstawimy projekt ustawy doprecyzowujący definicje zawarte w ustawie tak, żeby raz na zawsze uniemożliwić KRRiT nakładanie nowych podatków na uczciwie pracujących Polaków – podsumował Wawer.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Opublikowano projekt przepisów dotyczący dochodowych JPK

Od 1 stycznia 2025 r. dla największych podatników CIT obowiązkowe stanie się składanie JPK_KR. Równocześnie w życie wejdzie rozporządzenie MF w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić księgi podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
4 MIN CZYTANIA

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA