fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaEkologiaNowy program wsparcia innowacji ekologicznych

Nowy program wsparcia innowacji ekologicznych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia program Innowacje dla Środowiska, w ramach którego będzie można uzyskać preferencyjne pożyczki i dotacje.

Program Innowacje dla Środowiska ma być priorytetem dla NFOŚiGW, a w jego ramach dostępne będą aż 2 mld zł w dofinansowaniu. Środki będzie można otrzymać w postaci preferencyjnych pożyczek z możliwością uzyskania premii innowacyjnych.

NFOŚiGW wyjaśnia, że celem programu jest wspieranie innowacji w ochronie środowiska przez wdrażanie innowacyjnych technologii i rozwiązań, przyczyniających się do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu, czyli neutralności klimatycznej, zielonej transformacji gospodarki i zrównoważonego rozwoju.

Dofinansowanie będzie przeznaczone dla przedsiębiorców, a „wsparcie będzie oferowane na przedsięwzięcia inwestycyjne o charakterze innowacyjnym realizowane w istniejącym lub nowo powstałym przedsiębiorstwie polegające na zwiększeniu mocy produkcyjnych, poprzez budowę linii technologicznej lub fabryki do produkcji innowacyjnych produktów albo na wdrożeniu nowej ewentualnie znacząco udoskonalonej technologii lub rozwiązania we własnej działalności”.

Nabór wniosków ma rozpocząć się 1 lutego 2023 r., zaś środki finansowe w wysokości 2 mld zł będą dostępne do końca 2027 r. lub do momentu ich wyczerpania. NFOŚiGW przewidział dwie formy dofinansowania – pożyczkę do 85 proc. kosztów kwalifikowanych na warunkach preferencyjnych lub warunkach rynkowych oraz dotację. Dotacja ma być realizowana przez premię innowacyjną pomniejszającą kwotę kapitału pożyczki o 20 proc. (nie więcej niż o 10 mln zł) pod warunkiem zrealizowania przedsięwzięcia. Kwota pożyczki nie może przekroczyć 30 mln zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz 100 mln zł dla dużych przedsiębiorstw.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA