Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia program Innowacje dla Środowiska, w ramach którego będzie można uzyskać preferencyjne pożyczki i dotacje.

rekultywacja terenów pogórniczych -grafika wpisu
Góra Kamieńsk. Fot. Grupa PGE

Program Innowacje dla Środowiska ma być priorytetem dla NFOŚiGW, a w jego ramach dostępne będą aż 2 mld zł w dofinansowaniu. Środki będzie można otrzymać w postaci preferencyjnych pożyczek z możliwością uzyskania premii innowacyjnych.

NFOŚiGW wyjaśnia, że celem programu jest wspieranie innowacji w ochronie środowiska przez wdrażanie innowacyjnych technologii i rozwiązań, przyczyniających się do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu, czyli neutralności klimatycznej, zielonej transformacji gospodarki i zrównoważonego rozwoju.

Dofinansowanie będzie przeznaczone dla przedsiębiorców, a „wsparcie będzie oferowane na przedsięwzięcia inwestycyjne o charakterze innowacyjnym realizowane w istniejącym lub nowo powstałym przedsiębiorstwie polegające na zwiększeniu mocy produkcyjnych, poprzez budowę linii technologicznej lub fabryki do produkcji innowacyjnych produktów albo na wdrożeniu nowej ewentualnie znacząco udoskonalonej technologii lub rozwiązania we własnej działalności”.

Nabór wniosków ma rozpocząć się 1 lutego 2023 r., zaś środki finansowe w wysokości 2 mld zł będą dostępne do końca 2027 r. lub do momentu ich wyczerpania. NFOŚiGW przewidział dwie formy dofinansowania – pożyczkę do 85 proc. kosztów kwalifikowanych na warunkach preferencyjnych lub warunkach rynkowych oraz dotację. Dotacja ma być realizowana przez premię innowacyjną pomniejszającą kwotę kapitału pożyczki o 20 proc. (nie więcej niż o 10 mln zł) pod warunkiem zrealizowania przedsięwzięcia. Kwota pożyczki nie może przekroczyć 30 mln zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz 100 mln zł dla dużych przedsiębiorstw.

Poprzedni artykułPolskie firmy bardziej konkurencyjne niż niemieckie
Następny artykułSytuacja finansowa firm w Polsce ulega pogorszeniu