fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesObietnice ministra Jarosława Gowina

Obietnice ministra Jarosława Gowina

Co prawda od 1 lutego centra handlowe znowu działają, ale prywatni najemcy powierzchni handlowych nadal borykają się z problemami, których dostarczyło mrożenie gospodarki. Przypominamy ministerialne obietnice dla poszkodowanych i pominiętych przez państwo MŚP.

Tak jak kiedyś było, tak nie jest i zapewne już nie będzie. Zmiana nawyków ludzi, koronakryzys i lockdowny zrobiły swoje: okolice centrów handlowych oraz same centra odnotowują znacznie mniejszy ruch ludzi, niż przed pandemią.
Potwierdzają to obserwacje firmy CitiesAI, badającej za pomocą sztucznej inteligencji ruch pieszy w Warszawie. Wykorzystuje ona rozwiązania z zakresu machine learning oraz technologii rozpoznawania obrazu. Pełne wyniki tego interesującego monitoringu znalazły się w raporcie People Flow.

Wiedzą, dokąd ludzie chodzą

Monitorowanie ruchu pieszego pozwala stwierdzić, że pandemia zdecydowanie wpłynęła i nadal wpływa na codzienne aktywności mieszkańców miast. Jednym z jej następstw jest wyludnianie się galerii handlowych. Lęk przed kolejną, nagłaśnianą obecnie intensywnie przez media „falą koronawirusa” oraz jej arcygroźnymi mutacjami wielonarodowymi, przyspieszył tylko proces przenoszenia się handlu do internetu.

Kłopoty firm korzystających z najmu w galeriach mają jeszcze kilka innych źródeł. Oprócz zmniejszonego ruchu, przedsiębiorcy sygnalizują także trudności w porozumieniu się z najmującymi na temat wysokości czynszu. Mówią też o znacznych kosztach, które muszą ponosić z tytułu konieczności dostosowania się do obostrzeń sanitarnych.

Będzie pomoc dla przedsiębiorców?

Niedawno wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zadeklarował, że rząd chce rozszerzyć wsparcie także dla organizacji pozarządowych i przedsiębiorców w galeriach handlowych.

Tymi przedsiębiorcami są często pracujący na własny rachunek franczyzobiorcy, którzy ponoszą wysokie koszty, przyjmując przy tym na siebie całe ryzyko sprzedaży. Są także swoistymi ambasadorami różnych marek. Warto o tym pamiętać, że tzw. galerie handlowe to nie tylko supermarkety oraz przestrzenie dla salonów tych największych i znanych marek. To także tysiące miejsc pracy dla polskich przedsiębiorców w sferze szeroko pojętych usług. Im minister Jarosław Gowin obiecał „rozważyć pomoc”. Przydzielaną nie na podstawie PKD, ale umowy najmu przestrzeni w galerii.

Poszerzenie pomocy publicznej także o innych przedsiębiorców, niż dotąd uwzględnionych na podstawie kryterium PKD, to jedna z najpoważniejszych obietnic wicepremiera ministra rozwoju (pisaliśmy o tym: LINK). Wciąż czeka ona na swoją materializację.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA