fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaInnowacjeONZ: Sztuczna Inteligencja stanowi zagrożenie dla praw człowieka

ONZ: Sztuczna Inteligencja stanowi zagrożenie dla praw człowieka

Organizacje międzynarodowe oraz rządy państw zapowiadają podjęcie działań mających na celu uregulowanie kwestii związanych z sztuczną inteligencją.

– Jestem głęboko zaniepokojony szkodami mogącymi wynikać z ostatnich postępów w rozwoju sztucznej inteligencji. Ludzka sprawczość, godność i wszystkie prawa człowieka są poważnie zagrożone. Apeluję do biznesu oraz rządów, aby szybko opracowały skuteczne bariery ochronne, które są teraz pilnie potrzebne – powiedział Volker Türk, wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka.

Także 60 państw całego świata, w tym USA i Chiny, zaapelowały o uregulowanie roli sztucznej inteligencji w dziedzinie obronności tak, aby była pewność, iż „nie podważa ona międzynarodowego bezpieczeństwa, stabilności i odpowiedzialności”.

Obawy rodzi możliwość oddania sztucznej inteligencji decyzyjności w kwestiach mogących doprowadzić do wybuchu konfliktów zbrojnych. Chodzi też o wyznaczenie zakresu użycia IA w bardzo konkretnych sytuacjach (np. zakazanie oddania jej możliwości kierowania dronami mogącymi zabijać ludzi bez zatwierdzenia tego przez operatora będącego człowiekiem).

Ostatnie miesiące były rewolucyjnym okresem, jeżeli chodzi o rozwój sztucznej inteligencji. Usługa ChatGPT zdobyła w kilka tygodni dziesiątki milionów użytkowników. Największe internetowe korporacje już zapowiedziały, że w najbliższym czasie wdrożą do swoich usług podobne rozwiązania.

news24.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA