fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaEkologiaOpłata recyklingowa powinna być wyższa?

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce będzie obowiązywał system kaucyjny, a wysokość kaucji dla butelek podlegającym recyklingowi ustalono na poziomie 50 groszy. Według przedstawicieli branży stawka ta jest za niska i nie będzie zachęcała do udziału w systemie.

Anna Sapota, wiceprezes ds. public affairs dla Europy północno-wschodniej w ramach Grupy TOMRA, która dostarcza rozwiązania technologiczne dla recyklingu, w rozmowie z PAP wskazała, że wysokość kaucji ma kluczowy wpływ na skuteczność i przejrzystość systemu kaucyjnego. Jednocześnie przedstawicielka branży powołała się na badania, które pokazują, że odpowiedni poziom kaucji może skutecznie zmienić zachowania konsumenta i jej stawka powinna być odpowiednio wysoka, aby motywować konsumentów do zwrotu opakowań i zniechęcać do oszustw. Anna Spota dodała, że według raportu „Recykling się opłaca” przygotowanego przez Tomra, trudno jest osiągnąć zwroty na poziomie 80 proc. lub wyższym przy wartości kaucji równej lub niższej 0,05 euro

Zgodnie z projektem rozporządzenia kaucja ma wynieść (…) 50 groszy. Warto zastanowić się nad podniesieniem tej kwoty. Propozycje oscylują w przedziale od 70 groszy do  złotówki (…). Choć ostateczna wartość kaucji będzie determinowana zawsze przez uwarunkowania lokalne, to analiza innych europejskich systemów kaucyjnych wskazuje, że kaucja w zakresie od 0,15 do 0,25 euro obecnie jest prawidłową stawką. W przypadku Polski wydaje się, że 1 złoty będzie odpowiednią kwotą, aby pogodzić potrzebę motywacji konsumenta i zapobieganie nadużyciom systemu

– powiedziała Anna Sapota.

Ekspertka dodała, że zgodnie z prognozami w 2029 roku w Polsce planujemy zbierać co najmniej 90 proc. opakowań.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Na wojnie z elektrośmieciami. UE chce zwiększyć recykling urządzeń elektrycznych

Smartfony, tablety, pralki – w 2021 r. wygenerowano w UE 4,9 mln ton odpadów elektrycznych i elektronicznych. Unia uzgodniła prawo, dzięki któremu naprawy sprzętów będą bardziej opłacalne niż ich wyrzucanie. Minie jednak jeszcze trochę czasu, zanim wejdzie ono w życie.
4 MIN CZYTANIA

Śmieci z Unii Europejskiej zalewają Turcję

Każdego roku z Unii Europejskiej są wywożone dziesiątki milionów ton śmieci, z tego największa część to odpady metalowe i żelazne.
< 1 MIN CZYTANIA

Branża napojów apeluje w sprawie systemu kaucyjnego

Producenci napojów chcą pilnych i fundamentalnych zmian w ustawie regulującej system kaucyjny w Polsce i apelują w tej sprawie do rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy znaleźli się w energetycznej pułapce inwestycyjnej

Polacy, którzy dzisiaj inwestują w montaż kotłów gazowych, już za kilka lat będą musieli pogodzić się z wysokimi podwyżkami cen za gaz. To między innymi skutek unijnej polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA