Klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o VAT, w którym zaproponowano obniżkę z 23 proc. do 5 proc. stawki VAT na gaz ziemny. Niestety obniżka miałaby dotyczyć tylko okresu od 1 lutego do 31 grudnia 2023 r. Koszty dla budżetu państwa oszacowano na ok. 5 mld zł.
„Wejście w życie ustawy będzie miało pozytywne skutki społeczne oraz gospodarcze, w tym w szczególności dla gospodarstw domowych, wykorzystujących gaz do ogrzewania domów. Szacunkowe korzyści dla gospodarstwa domowego, wykorzystującego gaz do ogrzewania domu będą wynosiły ponad 1 tys. zł. w skali roku. Obniżenie stawki VAT pozwoli także na obniżenie inflacji” – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Z kolei Konfederacja przygotowała ustawę zmniejszającą VAT na usługi gastronomiczne z 23 i 8 proc. do 5 proc. Ma to wstrzymać upadłości w branży.
– Padają firmy gastronomiczne, których nie zabił lockdown, które wtedy jeszcze jakoś się obroniły, a dziś są na krawędzi bankructwa – powiedział poseł Robert Winnicki.
Ze statystyk Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej wynika, iż „w ciągu ostatnich dwóch lat liczba działalności gastronomicznych zmniejszyła się o 20 tys.; to ponad 20 proc. tej branży”. Roman Łazarski, który współpracuje z przedsiębiorcami z branży gastronomicznej, przedstawił dane, z których wynika, że zwłaszcza mikroprzedsiębiorstwa z tej branży nie są w stanie opłacać gwałtownie rosnących w latach 2021-2022 rachunków za energię elektryczną i gaz ziemny, przez co są zmuszone ogłaszać upadłość.