fbpx
środa, 10 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaOrlen zapewni nowe dostawy gazu z Norwegii

Orlen zapewni nowe dostawy gazu z Norwegii

Koncern Naftowy Orlen rozpoczął eksploatację złóż Tommeliten A zlokalizowanych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, z których zamierza pozyskać 0,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Orlen jest największym udziałowcem złoża Tommeliten A, a inwestycja jest jednym z kluczowych projektów spółki. Start działań na Tommeliten A oznacza, że pochodzący z niego surowiec dotrze przez Baltic Pipe do Polski jeszcze w tym sezonie grzewczym. Tym samym Orlen zapewni z tego kierunku dostawy dodatkowe 0,5 mld m3 gazu rocznie.

Aktualnie realizowanym celem jest podwojenie wolumenu obecnych dostaw – do poziomu 6 mld m3 gazu rocznie, który ma zostać osiągnięty w roku 2030. Pełna przepustowość Baltic Pipe, który swoją działalność rozpoczął rok temu, pozwala na przesył 10 mld m3 gazu każdego roku. 

Działania w Norwegii Orlen prowadzi we współpracy ze spółką PGNiG Upstream Norway AS. To do niej należy 42 proc. udziałów w Tommeliten A, gdzie wydobycie – docelowo – będzie prowadzone z wykorzystaniem 11 otworów. 

Spółka PGNiG Upstream Norway AS posiada udziały w 91 norweskich koncesjach na wydobycie surowców i prowadzi już eksploatację 18 złóż. 

orlen.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA