fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaForum innowacjiPerspektywiczny projekt

Perspektywiczny projekt

Już od ponad 25 lat Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC, zarządzana przez Agencję Rozwoju Przemysłu, nakręca polski biznes. To pierwszy tego typu projekt, który skutecznie odpowiedział na negatywne skutki transformacji ustrojowej i nadał naszej gospodarce impuls rozwojowy.

Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC została utworzona w 1995 r. jako pierwszą w Polsce. Jej obszar obejmuje obecnie 19 powiatów w woj. podkarpackim, dwa miasta na prawach powiatu: Krosno i Rzeszów oraz cztery powiaty w woj. lubelskim i miasto Lublin. Od 2018 r. Agencja Rozwoju Przemysłu SA, jako zarządzający SSE EURO-PARK MIELEC, realizuje na przypisanym obszarze rządowy program „Polska Strefa Inwestycji”, w ramach którego przedsiębiorcy mogą uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego na podstawie wydanej decyzji o wsparciu.

Od samego początku strefa cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony firm polskich, jak i inwestorów zagranicznych. Przez ponad 25 lat działalności powstało tu ok. 36 tys. miejsc pracy, a suma zrealizowanych nakładów inwestycyjnych przekroczyła 12 mld zł. Flagową branżą strefy jest lotnictwo – w Mielcu działają najwięksi potentaci globalni z branży, a lotnicze firmy strefowe to najwięksi członkowie klastra Dolina Lotnicza. Oprócz tego dynamicznie rozwijają się też firmy z branż: motoryzacyjnej, elektronicznej, maszynowej i biotechnologicznej.

11 czerwca w Baranowie Sandomierskim odbyła się konferencja „EURO-PARK MIELEC – od tradycji po Przemysł 4.0”. Jej uczestnicy rozmawiali o doświadczeniach z minionego ćwierćwiecza i o przyszłości strefy. Z tej okazji specjalne słowo do uczestników skierował Prezes Rady Ministrów:

„Nie ulega wątpliwości, że powstanie mieleckiej specjalnej strefy ekonomicznej – pierwszej w Polsce – było pionierskim projektem, którego sukces zapisał się w najnowszej historii gospodarczej naszego kraju. Obecnie z dumą możemy powiedzieć, że powstanie 36 tysięcy miejsc pracy oraz przeznaczenie na inwestycje prawie 12 miliardów złotych w ciągu 25 lat działalności Strefy są potwierdzeniem celności obranego kierunku” – napisał premier Mateusz Morawiecki.

– Strefa trwale odmieniła region. Udało się nie tylko ograniczyć bezrobocie, ale przede wszystkim stworzyć perspektywy rozwoju na kolejne lata. Dziś celem jest kontynuacja tej misji i dalsze tworzenie pozytywnych perspektyw: dla przemysłu, dla pracowników, ale także dla inwestorów – przyznał Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Poprzedni rok, z powodu pandemii COVID-19, był niezwykle trudny dla wszystkich przedsiębiorców. Mimo to SSE EURO-PARK MIELEC zakończyła go z dobrym wynikiem 26 decyzji o wsparciu na rozwój działalności. Udany był też pierwszy kwartał tego roku. Wydano 11 decyzji o wsparciu przedsiębiorcom na rozwój działalności – aż 8 z nich otrzymali nowi inwestorzy.

Doświadczenia działalności mieleckiej strefy udowadniają, że tego typu projekty są perspektywicznym rozwiązaniem, które warto wdrażać i rozwijać.

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z AGENCJĄ ROZWOJU PRZEMYSŁU SA

INNE Z TEJ KATEGORII

PKN ORLEN rozważa emisję obligacji dla klientów indywidualnych

- PKN ORLEN poszukuje źródeł finansowania dla swoich projektów inwestycyjnych i nie wyklucza emisji obligacji dla klientów indywidualnych - poinformował członek zarządu koncernu Janusz Szewczak.
< 1 MIN CZYTANIA

Rewolucyjna technologia w futbolu

ReSpo.Vision to zdobywająca uznanie wyjątkowa, bazująca na najbardziej nowoczesnych rozwiązaniach technologia do wszechstronnej analizy meczów piłkarskich. Stoi za nią polski startup, który zebrał 4,5 mln zł w rundzie finansowania przeprowadzonej przez fundusz ffVC Tech & Gaming.
2 MIN CZYTANIA

Forum Innowacji, czyli w poszukiwaniu trwałych przewag konkurencyjnych

Aby wykorzystać wszystkie nasze atuty, musimy poszukiwać trwałych przewag konkurencyjnych, których źródłem są m.in. innowacje. Ważne, aby polskie firmy, w których akumulowany jest narodowy kapitał, zwiększały swoje możliwości, dostarczając na rynek produkty najwyższej jakości. W ten sposób będziemy w stanie osiągnąć wzrost płac i wejść na ścieżkę zdrowego wzrostu gospodarczego opartego na inwestycjach w najnowsze technologie. To może i powinna być także siła naszego eksportu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA