Już od ponad 25 lat Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC, zarządzana przez Agencję Rozwoju Przemysłu, nakręca polski biznes. To pierwszy tego typu projekt, który skutecznie odpowiedział na negatywne skutki transformacji ustrojowej i nadał naszej gospodarce impuls rozwojowy.

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC została utworzona w 1995 r. jako pierwszą w Polsce. Jej obszar obejmuje obecnie 19 powiatów w woj. podkarpackim, dwa miasta na prawach powiatu: Krosno i Rzeszów oraz cztery powiaty w woj. lubelskim i miasto Lublin. Od 2018 r. Agencja Rozwoju Przemysłu SA, jako zarządzający SSE EURO-PARK MIELEC, realizuje na przypisanym obszarze rządowy program „Polska Strefa Inwestycji”, w ramach którego przedsiębiorcy mogą uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego na podstawie wydanej decyzji o wsparciu.

Od samego początku strefa cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony firm polskich, jak i inwestorów zagranicznych. Przez ponad 25 lat działalności powstało tu ok. 36 tys. miejsc pracy, a suma zrealizowanych nakładów inwestycyjnych przekroczyła 12 mld zł. Flagową branżą strefy jest lotnictwo – w Mielcu działają najwięksi potentaci globalni z branży, a lotnicze firmy strefowe to najwięksi członkowie klastra Dolina Lotnicza. Oprócz tego dynamicznie rozwijają się też firmy z branż: motoryzacyjnej, elektronicznej, maszynowej i biotechnologicznej.

11 czerwca w Baranowie Sandomierskim odbyła się konferencja „EURO-PARK MIELEC – od tradycji po Przemysł 4.0”. Jej uczestnicy rozmawiali o doświadczeniach z minionego ćwierćwiecza i o przyszłości strefy. Z tej okazji specjalne słowo do uczestników skierował Prezes Rady Ministrów:

„Nie ulega wątpliwości, że powstanie mieleckiej specjalnej strefy ekonomicznej – pierwszej w Polsce – było pionierskim projektem, którego sukces zapisał się w najnowszej historii gospodarczej naszego kraju. Obecnie z dumą możemy powiedzieć, że powstanie 36 tysięcy miejsc pracy oraz przeznaczenie na inwestycje prawie 12 miliardów złotych w ciągu 25 lat działalności Strefy są potwierdzeniem celności obranego kierunku” – napisał premier Mateusz Morawiecki.

– Strefa trwale odmieniła region. Udało się nie tylko ograniczyć bezrobocie, ale przede wszystkim stworzyć perspektywy rozwoju na kolejne lata. Dziś celem jest kontynuacja tej misji i dalsze tworzenie pozytywnych perspektyw: dla przemysłu, dla pracowników, ale także dla inwestorów – przyznał Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Poprzedni rok, z powodu pandemii COVID-19, był niezwykle trudny dla wszystkich przedsiębiorców. Mimo to SSE EURO-PARK MIELEC zakończyła go z dobrym wynikiem 26 decyzji o wsparciu na rozwój działalności. Udany był też pierwszy kwartał tego roku. Wydano 11 decyzji o wsparciu przedsiębiorcom na rozwój działalności – aż 8 z nich otrzymali nowi inwestorzy.

Doświadczenia działalności mieleckiej strefy udowadniają, że tego typu projekty są perspektywicznym rozwiązaniem, które warto wdrażać i rozwijać.

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z AGENCJĄ ROZWOJU PRZEMYSŁU SA

Poprzedni artykułRewolucyjna technologia w futbolu
Następny artykułZaczęła się akcja „Działaj lojalnie – kupuj lokalnie”