fbpx
środa, 4 października, 2023
Strona głównaForum innowacjiPerspektywiczny projekt

Perspektywiczny projekt

Już od ponad 25 lat Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC, zarządzana przez Agencję Rozwoju Przemysłu, nakręca polski biznes. To pierwszy tego typu projekt, który skutecznie odpowiedział na negatywne skutki transformacji ustrojowej i nadał naszej gospodarce impuls rozwojowy.

Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC została utworzona w 1995 r. jako pierwszą w Polsce. Jej obszar obejmuje obecnie 19 powiatów w woj. podkarpackim, dwa miasta na prawach powiatu: Krosno i Rzeszów oraz cztery powiaty w woj. lubelskim i miasto Lublin. Od 2018 r. Agencja Rozwoju Przemysłu SA, jako zarządzający SSE EURO-PARK MIELEC, realizuje na przypisanym obszarze rządowy program „Polska Strefa Inwestycji”, w ramach którego przedsiębiorcy mogą uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego na podstawie wydanej decyzji o wsparciu.

Od samego początku strefa cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony firm polskich, jak i inwestorów zagranicznych. Przez ponad 25 lat działalności powstało tu ok. 36 tys. miejsc pracy, a suma zrealizowanych nakładów inwestycyjnych przekroczyła 12 mld zł. Flagową branżą strefy jest lotnictwo – w Mielcu działają najwięksi potentaci globalni z branży, a lotnicze firmy strefowe to najwięksi członkowie klastra Dolina Lotnicza. Oprócz tego dynamicznie rozwijają się też firmy z branż: motoryzacyjnej, elektronicznej, maszynowej i biotechnologicznej.

11 czerwca w Baranowie Sandomierskim odbyła się konferencja „EURO-PARK MIELEC – od tradycji po Przemysł 4.0”. Jej uczestnicy rozmawiali o doświadczeniach z minionego ćwierćwiecza i o przyszłości strefy. Z tej okazji specjalne słowo do uczestników skierował Prezes Rady Ministrów:

„Nie ulega wątpliwości, że powstanie mieleckiej specjalnej strefy ekonomicznej – pierwszej w Polsce – było pionierskim projektem, którego sukces zapisał się w najnowszej historii gospodarczej naszego kraju. Obecnie z dumą możemy powiedzieć, że powstanie 36 tysięcy miejsc pracy oraz przeznaczenie na inwestycje prawie 12 miliardów złotych w ciągu 25 lat działalności Strefy są potwierdzeniem celności obranego kierunku” – napisał premier Mateusz Morawiecki.

– Strefa trwale odmieniła region. Udało się nie tylko ograniczyć bezrobocie, ale przede wszystkim stworzyć perspektywy rozwoju na kolejne lata. Dziś celem jest kontynuacja tej misji i dalsze tworzenie pozytywnych perspektyw: dla przemysłu, dla pracowników, ale także dla inwestorów – przyznał Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Poprzedni rok, z powodu pandemii COVID-19, był niezwykle trudny dla wszystkich przedsiębiorców. Mimo to SSE EURO-PARK MIELEC zakończyła go z dobrym wynikiem 26 decyzji o wsparciu na rozwój działalności. Udany był też pierwszy kwartał tego roku. Wydano 11 decyzji o wsparciu przedsiębiorcom na rozwój działalności – aż 8 z nich otrzymali nowi inwestorzy.

Doświadczenia działalności mieleckiej strefy udowadniają, że tego typu projekty są perspektywicznym rozwiązaniem, które warto wdrażać i rozwijać.

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z AGENCJĄ ROZWOJU PRZEMYSŁU SA

INNE Z TEJ KATEGORII

PKN ORLEN rozważa emisję obligacji dla klientów indywidualnych

- PKN ORLEN poszukuje źródeł finansowania dla swoich projektów inwestycyjnych i nie wyklucza emisji obligacji dla klientów indywidualnych - poinformował członek zarządu koncernu Janusz Szewczak.
< 1 MIN CZYTANIA

Rewolucyjna technologia w futbolu

ReSpo.Vision to zdobywająca uznanie wyjątkowa, bazująca na najbardziej nowoczesnych rozwiązaniach technologia do wszechstronnej analizy meczów piłkarskich. Stoi za nią polski startup, który zebrał 4,5 mln zł w rundzie finansowania przeprowadzonej przez fundusz ffVC Tech & Gaming.
2 MIN CZYTANIA

Forum Innowacji, czyli w poszukiwaniu trwałych przewag konkurencyjnych

Aby wykorzystać wszystkie nasze atuty, musimy poszukiwać trwałych przewag konkurencyjnych, których źródłem są m.in. innowacje. Ważne, aby polskie firmy, w których akumulowany jest narodowy kapitał, zwiększały swoje możliwości, dostarczając na rynek produkty najwyższej jakości. W ten sposób będziemy w stanie osiągnąć wzrost płac i wejść na ścieżkę zdrowego wzrostu gospodarczego opartego na inwestycjach w najnowsze technologie. To może i powinna być także siła naszego eksportu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

ORLEN wspiera polskich rolników i dba o środowisko

Bazując na surowcach od polskich rolników, Grupa ORLEN będzie rozwijać produkcję biopaliw, na co przeznaczy do 2030 r. 15 mld zł. Działania te pozytywnie wpłyną na rozwój krajowego rolnictwa. W ramach rozwijania tego sektora w Jedliczu powstanie instalacja wytwarzająca bioetanol drugiej generacji, czyli powstający z produktów niespożywczych. W Kętrzynie z kolei – największa w Polsce tłocznia rzepaku.
4 MIN CZYTANIA

Skuteczny sposób na rosyjski szantaż gazowy

Polska stała się prawdziwym liderem. Zapoczątkowała trend, za którym inne kraje europejskie powinny podążać. To historia, która powinna być głośno opowiedziana całemu światu – mówił podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu prof. Jeffrey Sonnenfeld, podkreślając, że suwerenność energetyczna i zerwanie zależności gazowej od Rosji jest sukcesem Polaków i podstawą rozwoju gospodarczego Europy Środkowo-Wschodniej.
4 MIN CZYTANIA

Zapraszamy na Green Gas Poland 2023 – V Forum Biogazu i Biometanu

1 grudnia w VARSOVIA APARTAMENTY KASPRZAKA – RESTAURACJA FIRST FLOOR odbędzie się cykliczne branżowe wydarzenie Green Gas Poland 2023 – V Forum Biogazu i Biometanu. Impreza rokrocznie przyciąga uwagę przedsiębiorców oraz pasjonatów energii odnawialnej. „Forum Polskiej Gospodarki” objęło patronatem medialnym to wydarzenie.
3 MIN CZYTANIA