fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaForum innowacjiRewolucyjna technologia w futbolu

Rewolucyjna technologia w futbolu

ReSpo.Vision to zdobywająca uznanie wyjątkowa, bazująca na najbardziej nowoczesnych rozwiązaniach technologia do wszechstronnej analizy meczów piłkarskich. Stoi za nią polski startup, który zebrał 4,5 mln zł w rundzie finansowania przeprowadzonej przez fundusz ffVC Tech & Gaming.

Fundusz powstał z inicjatywy Totalizatora Sportowego oraz partnerów zarządzających ffVC przy wsparciu PFR Ventures oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jego celem są inwestycje w spółki na wczesnym etapie rozwoju, głównie w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Spółki te będą miały m.in. dostęp do sieci kontaktów oraz zasobów Totalizatora Sportowego – w tym możliwość testowania wybranych rozwiązań. Funduszem ffVC Tech & Gaming zarządza międzynarodowy zespół ffVC posiadający bogate doświadczenie w inwestowaniu i wspieraniu spółek technologicznych na etapach early stage i growth na całym świecie.

Na czym polega wyjątkowość rozwiązania ReSpo.Vision? Wprowadza ono niespotykany dotychczas wymiar danych i analityki do futbolu, a w przyszłości może mieć zastosowanie także i w innych dyscyplinach sportu. Odznacza się bowiem niezwykłą precyzją i szczegółowością – łączy kompetencje computer vision, data science, sztucznej inteligencji i machine learning. Algorytm 60 razy na sekundę sczytuje trójwymiarowe współrzędne 20 części ciała każdego gracza oraz piłki. Dane te są następnie używane do analityki sportowej i oceny występów zawodników oraz do wizualizacji i obliczania prawdopodobieństw poszczególnych zdarzeń i przebiegów gry w przyszłości (co może być szczególnie cenne dla branży bukmacherskiej). Rozwiązanie proponowane przez ReSpo.Vision już teraz budzi zainteresowanie. Technologię przetestował m.in. półfinalista Ligi Mistrzów – francuski Paris Saint-Germain.

– Stworzenie naszego systemu automatycznej akwizycji sportowych danych 3D otwiera nowe horyzonty dla analityki danych, ich wizualizacji i predykcji zdarzeń sportowych. Zamiast operować na prostych i wysokopoziomowych statystykach, jak podania czy strzały, możemy zejść do poziomu szczegółowej analizy ruchu zawodników i jego wpływu na przebieg gry – mówi Paweł Osterreicher, prezes ReSpo.Vision.

Maciej Skarul z kolei, partner w funduszu ffVC, zauważa, że rynki analityki sportowej i danych bukmacherskich z ich przewidywanymi wzrostami ponad 20 proc. rocznie dają mocne podstawy do wiary w sukces ReSpo.Vision i stojącej za nim zaawansowanej technologii. – Nasz fundusz kieruje się zasadą smart money, a Totalizator Sportowy, z którym stworzyliśmy ffVC Tech&Gaming, może tę ideę realizować, wspierając ReSpo.Vision i otwierając spółce wiele dróg rozwoju, które bez jego udziału mogłyby być dla niej niedostępne – zaznacza.

Wygląda na to, że stworzona przez startup technologia zapowiada rewolucję w analizie rozgrywek sportowych.

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z TOTALIZATOREM SPORTOWYM

INNE Z TEJ KATEGORII

PKN ORLEN rozważa emisję obligacji dla klientów indywidualnych

- PKN ORLEN poszukuje źródeł finansowania dla swoich projektów inwestycyjnych i nie wyklucza emisji obligacji dla klientów indywidualnych - poinformował członek zarządu koncernu Janusz Szewczak.
< 1 MIN CZYTANIA

Perspektywiczny projekt

Już od ponad 25 lat Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC, zarządzana przez Agencję Rozwoju Przemysłu, nakręca polski biznes. To pierwszy tego typu projekt, który skutecznie odpowiedział na negatywne skutki transformacji ustrojowej i nadał naszej gospodarce impuls rozwojowy.
2 MIN CZYTANIA

Forum Innowacji, czyli w poszukiwaniu trwałych przewag konkurencyjnych

Aby wykorzystać wszystkie nasze atuty, musimy poszukiwać trwałych przewag konkurencyjnych, których źródłem są m.in. innowacje. Ważne, aby polskie firmy, w których akumulowany jest narodowy kapitał, zwiększały swoje możliwości, dostarczając na rynek produkty najwyższej jakości. W ten sposób będziemy w stanie osiągnąć wzrost płac i wejść na ścieżkę zdrowego wzrostu gospodarczego opartego na inwestycjach w najnowsze technologie. To może i powinna być także siła naszego eksportu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA