ReSpo.Vision to zdobywająca uznanie wyjątkowa, bazująca na najbardziej nowoczesnych rozwiązaniach technologia do wszechstronnej analizy meczów piłkarskich. Stoi za nią polski startup, który zebrał 4,5 mln zł w rundzie finansowania przeprowadzonej przez fundusz ffVC Tech & Gaming.

Fot. Totalizator Sportowy

Fundusz powstał z inicjatywy Totalizatora Sportowego oraz partnerów zarządzających ffVC przy wsparciu PFR Ventures oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jego celem są inwestycje w spółki na wczesnym etapie rozwoju, głównie w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Spółki te będą miały m.in. dostęp do sieci kontaktów oraz zasobów Totalizatora Sportowego – w tym możliwość testowania wybranych rozwiązań. Funduszem ffVC Tech & Gaming zarządza międzynarodowy zespół ffVC posiadający bogate doświadczenie w inwestowaniu i wspieraniu spółek technologicznych na etapach early stage i growth na całym świecie.

Na czym polega wyjątkowość rozwiązania ReSpo.Vision? Wprowadza ono niespotykany dotychczas wymiar danych i analityki do futbolu, a w przyszłości może mieć zastosowanie także i w innych dyscyplinach sportu. Odznacza się bowiem niezwykłą precyzją i szczegółowością – łączy kompetencje computer vision, data science, sztucznej inteligencji i machine learning. Algorytm 60 razy na sekundę sczytuje trójwymiarowe współrzędne 20 części ciała każdego gracza oraz piłki. Dane te są następnie używane do analityki sportowej i oceny występów zawodników oraz do wizualizacji i obliczania prawdopodobieństw poszczególnych zdarzeń i przebiegów gry w przyszłości (co może być szczególnie cenne dla branży bukmacherskiej). Rozwiązanie proponowane przez ReSpo.Vision już teraz budzi zainteresowanie. Technologię przetestował m.in. półfinalista Ligi Mistrzów – francuski Paris Saint-Germain.

– Stworzenie naszego systemu automatycznej akwizycji sportowych danych 3D otwiera nowe horyzonty dla analityki danych, ich wizualizacji i predykcji zdarzeń sportowych. Zamiast operować na prostych i wysokopoziomowych statystykach, jak podania czy strzały, możemy zejść do poziomu szczegółowej analizy ruchu zawodników i jego wpływu na przebieg gry – mówi Paweł Osterreicher, prezes ReSpo.Vision.

Maciej Skarul z kolei, partner w funduszu ffVC, zauważa, że rynki analityki sportowej i danych bukmacherskich z ich przewidywanymi wzrostami ponad 20 proc. rocznie dają mocne podstawy do wiary w sukces ReSpo.Vision i stojącej za nim zaawansowanej technologii. – Nasz fundusz kieruje się zasadą smart money, a Totalizator Sportowy, z którym stworzyliśmy ffVC Tech&Gaming, może tę ideę realizować, wspierając ReSpo.Vision i otwierając spółce wiele dróg rozwoju, które bez jego udziału mogłyby być dla niej niedostępne – zaznacza.

Wygląda na to, że stworzona przez startup technologia zapowiada rewolucję w analizie rozgrywek sportowych.

MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z TOTALIZATOREM SPORTOWYM

Poprzedni artykułForum Innowacji, czyli w poszukiwaniu trwałych przewag konkurencyjnych
Następny artykułPerspektywiczny projekt