fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaArchiwumPKO z rekordowym zyskiem

PKO z rekordowym zyskiem

Tak dobrych wyników PKO jeszcze nie miało. Dotychczas rekordowym okazał się poprzedni kwartał, kiedy to największy bank w Polsce mógł poszczycić się zarobkiem na poziomie 1,2 mld PLN. Skąd tak dobre wyniki?

Otóż okazuje się, że sprzedaż kredytów stale rośnie. Aktualnie notujemy 13-sto procentowy wzrost sprzedaży kredytów detalicznych w stosunku do roku ubiegłego. Jest to suma 8,7 mld zł. Co ciekawe, większa część tej kwoty to kredyty konsumpcyjne (4,5 mld zł w stosunku do 4,2 mld kredytów mieszkaniowych). Widać, że klienci chętniej zgłaszają się do banków także po małe kredyty, co dzieje się kosztem firm pożyczkowych.

Rośnie także statystyka spłacalności zobowiązań kredytowych przez pożyczkobiorców. Odsetek tzw. złych kredytów w portfelu banku maleje (4,3% w stosunku do 4,9% rok wcześniej). Średnia sektora bankowego z końca sierpnia 2019 wynosi 5,4%.

PKO może się też pochwalić przyrostem rachunków klientów indywidualnych (wzrost rdr aż o 4,4%) i to mimo zamknięcia 113 placówek banku.

Polski lider sektora bankowego może się też pochwalić przyrostem aktywów o 35,5 mld zł, co daje w sumie 342 mld PLN. Natomiast stopa zwrotu wypracowana na kapitale własnym (ROE) przekroczyła poziom 10% i wyniosła 10,9%.

Jeszcze jednym sukcesem jest podpisanie przez PKO TFI ponad 1500 umów o zarządzanie PPK, co przekłada się na 40-procentowy udział w rynku. Swoje oszczędności w ramach programu będzie gromadziło 1,1 mln pracowników.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA