fbpx
czwartek, 16 maja, 2024
Strona głównaKulturaPochodząca z Ukrainy modelka z tytułem Miss Japonii 2024

Pochodząca z Ukrainy modelka z tytułem Miss Japonii 2024

Japonia ma nową miss piękności – została nią modelka Carolina Shiino, urodzona na Ukrainie. Jest pierwszą naturalizowaną obywatelką Japonii, która wygrała konkurs, ale jej zwycięstwo rozpaliło debatę na temat tego, co to znaczy być Japonką. Niektórzy uznali jej zwycięstwo za „znak czasów”, inni twierdzili, że "nie wygląda tak, jak powinna wyglądać".

„Istniały bariery rasowe i trudno było zostać zaakceptowaną jako Japonka” – powiedziała zapłakana Carolina Shiino nienagannym japońskim po tym, gdy została koronowana na Miss Japonii.

26-letnia modelka urodziła się na Ukrainie. W wieku pięciu lat przeprowadziła się do Japonii i wychowywała w Nagoi. Jest pierwszą naturalizowaną obywatelką Japonii, która wygrała ten konkurs, ale jej zwycięstwo na nowo rozpaliło debatę na temat tego, co to znaczy być Japonką. Niektórzy uznali jej zwycięstwo za „znak czasów”, inni twierdzą, że nie wygląda tak, jak powinna wyglądać miss Japonii. Niektóre komentarze wskazywały, że jej wybór ma podtekst polityczny.

Zwycięstwo Shiino w konkursie następuje prawie 10 lat po tym, gdy Ariana Miyamoto została pierwszą niebędącą rdzenną Japonką kobietą koronowaną na Miss Japonii (2015 r.). Zwycięstwo Miyamoto zrodziło wówczas w Japonii pytania, czy powinna kwalifikować się do konkursu. Jej matką była Japonka, a ojcem Afroamerykanin.

Prawdziwa Japonka

Ai Wada, organizatorka wyborów Miss Japan Grand Prix, powiedziała BBC, że sędziowie wybrali Shiino z „pełnym przekonaniem”. „Mówi i pisze pięknym i uprzejmym japońskim” – stwierdziła Wada. „Ona jest bardziej Japonką niż my” – stwierdziła.

Na początku zeszłego roku Carolina Shiino ogłosiła na Instagramie, że otrzymała obywatelstwo japońskie. Mówiła wtedy, że „może nie wygląda na Japonkę”, ale jej umysł „stał się japoński”, ponieważ dorastała w tym kraju.

Odbierając trofeum Miss Japonii 2024 stwierdziła, że zdobycie tytułu było jej marzeniem. „Bycie docenionym w tym konkursie jako Japonka napawa mnie wdzięcznością” – powiedziała.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czym festiwal Millenium filmów dokumentalnych zaskoczy nas w tym roku?

Millenium Docs Against Gravity to największy festiwal filmowy w Polsce. W tym roku wraz z twórcami i bohaterami poszczególnych dokumentów obchodzimy jego 21. edycję. Festiwal trwa od 10 do 19 maja. Hasło tegorocznej edycji to „W relacji ze światem”. Tak uniwersalny temat pozwala na pokazanie szerokiego wachlarzu filmów dokumentalnych.
3 MIN CZYTANIA

„Challengers” i tenisowe szaleństwo na całym globie

Do kin wszedł nowy, uważany za przebój tego roku, film „Challengers”. Obsadzona w roli głównej Zendaya promowała produkcję od marca, paradując w tenisowych strojach. To właśnie ta dyscyplina jest głównym tematem filmu. Czy opowieść o rakietach i piłkach jest na tyle dobra, aby tenis utrzymał się w mainstreamie?
4 MIN CZYTANIA

Czy komiksowa Biblia stanie się hitem również w Polsce?

Twórcy komiksowi pracujący dla Marvela i DC Komiks po sukcesie komiksu „JEZUS” postanowili zilustrować całą Biblię. Komiksowa adaptacja Pisma Świętego podbiła serca fanów w USA. Czy okaże się hitem również nad Wisłą?
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA