fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaArchiwumPoczątek gazowej współpracy Rosji i Chin

Początek gazowej współpracy Rosji i Chin

Kontrakt wart setki miliardów dolarów doczekał się realizacji i prezydenci Rosji i Chin - Władimir Putin i Xi Jinping zainaugurowali początek działania gazociągu Siła Syberii.

Ten kontrakt stanowi największy projekt eksportowy Gazpromu – jego ogólna wartość może wynosić nawet ok. 400 miliardów USD. Gazociąg ma długość 2,2 tys. kilometrów i docelowo ma nim płynąć 38 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Chiński rynek gazowy jest najszybciej rozwijającym się obecnie na świecie. Możliwe, że w przyszłości stanie się największy na rynku globalnym.

Umowa została zawarta na okres 30 lat. Źródłem gazu dla realizacji umowy będą złoża na Syberii Wschodniej. Przedstawiciele Rosji informują, że pierwsze pół roku działania gazociągu będzie traktowane jako etap wstępny. Po jego upływie dostawy mają być stopniowo zwiększane. Według Gazpromu minimalne zobowiązania wynoszą odpowiednio: 5 mld m3 w roku 2020, 10 mld m3 – w 2021 i 15 mld m3 – w 2022.

Wielkość złóż, z których popłynie gaz do Chin w ramach kontaktu, szacuje się na 1,2 bln m3 dla złoża Czajanda i 2,7 bln m3 dla złoża Kowykta.

Osiągnięcie pełnej przepustowości gazociągu (38 mld m sześć. rocznie), Chiny staną się drugim konsumentem rosyjskiego gazu na świecie.

JS/Business Insider

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA