fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaBiznesPodniesienie wieku emerytalnego to konieczność?

Podniesienie wieku emerytalnego to konieczność?

Niemal połowa Polaków chce obniżenia wieku emerytalnego, ale takie rozwiązanie byłoby katastrofalne dla gospodarki.

Radio ZET opublikowało sondaż IBRiS, z którego wynika, że aż 44,8 proc. Polaków chciałoby obniżenia wieku emerytalnego. Innego zdania są jednak ekonomiści Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), któych zdaniem wiek emerytalny powinien w Polsce wynosić co najmniej 67 lat i być taki sam dla kobiet i mężczyzn.

Podobnego zdania jest dr Sławomir Dudek ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, który również jest za podniesieniem i zrównaniem wieku emerytalnego, bo w jego opinii nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego i merytorycznego, aby moment przejścia na emeryturę był uzależniony od płci.

– Polska odstaje pod tym względem od reszty Europy. Kobiety będą miały niskie emerytury, a w finansach publicznych pogłębi się dziura – powiedział dr Dudek. – Nie dość, że coraz mniejsza liczba pracujących wpłaci do budżetu mniej podatków, a wzrost gospodarczy będzie słabszy, to jeszcze dodatkowo będziemy mieli do czynienia z presją na kolejne świadczenia dla rosnącej grupy seniorów – dodał ekonomista w trakcie podcastu Radia ZET „Biznes. Między Wierszami”.

Ekspert ostrzegł, że jeśli wiek emerytalny pozostanie w Polsce na poziomie 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn, to dług publiczny Polski wzrośnie z ok. 50 do nawet 140 proc. PKB, co będzie gigantycznym obciążeniem dla przyszłych pokoleń. Utrzymanie tak niewydajnego systemu emerytalnego spadnie na barki nienarodzonych jeszcze pokoleń, które będą musiały płacić wyższe składki i podatki.

Rozmówca Radia ZET podsumował, że jeśli Polska nie chce podnieść wieku emerytalnego, to musi podnieść składkę emerytalną.

Polaków czekają biedaemerytury

Radio ZET
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA