fbpx
niedziela, 10 grudnia, 2023
Strona głównaFinansePodwójny kryzys zadłużenia w UE

Podwójny kryzys zadłużenia w UE

Coraz bardziej zadłużone kraje Unii Europejskiej szukają rozwiązania tego problemu. Tymczasem sama Unia może mieć problem ze swoim nowym długiem.

Według unijnego urzędu statystycznego Eurostat, zadłużenie krajów strefy euro w 2022 r. wyniosło aż 91,4 proc. PKB. Taki poziom zadłużenia znacznie przekracza maksymalny dozwolony poziom 60 proc. PKB, określony w unijnym Pakcie Stabilności i Wzrostu.

Niemcy też przekraczają limit

11 krajów Unii Europejskiej przekroczyło próg 60 proc. Najbardziej zadłużone kraje to Grecja (171 proc. PKB) i Włochy (144 proc). Również Niemcy przekroczyły limit i u nich zadłużenie publiczne wynosi 66 proc. PKB.

Mamy obecnie bezprecedensowo wysoki poziom zadłużenia. Sam poziom może nie być problemem, ale perspektywa, że nie spadnie on bez drastycznych reform w nadmiernie zadłużonych krajach, jest niepokojąca

– mówi dw.com Niels Thygesen, emerytowany profesor ekonomii z Danii i przewodniczący Europejskiej Rady Fiskalnej, organu doradczego Komisji Europejskiej.

Niemiecki serwis dw.com mydli oczy, że Pakt Stabilności i Wzrostu został zawieszony na cztery lata z powodu pandemii i wysokich cen energii w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jednak należy przypomnieć, że przed pandemią koronawirusa i wojną na Ukrainie łączne zadłużenie publiczne krajów strefy euro i tak przekraczało 60 proc. ich PKB.

Rosnący koszt obsługi długu

Koszt obsługi zadłużenia publicznego Niemiec wyniesie w tym roku 40 mld euro. To 10-krotny wzrost wobec zeszłego roku. Z kolei Włochy w 2024 r. będą musiały wydać aż 100 mld euro na refinansowanie swojego zadłużenia.

Tymczasem na szczeblu unijnym pojawia się kolejny problem. Unia Europejska po raz pierwszy zaciągnęła wspólny dług pod pretekstem programu odbudowy po niepotrzebnych lockdownach. Finansowanie tego długu w wysokości około 400 mld euro staje się, ze względu na wysokie stopy procentowe, znacznie droższe niż pierwotnie zakładano – informuje dw.com.

Źródło: dw.com

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przy niepełnym wymiarze czasu pracy nadgodziny należą się szybciej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że pracodawca nie może płacić za nadgodziny osobom zatrudnionym na część etatu tak jak osobom na pełnym etacie, czyli dopiero, gdy przepracują osiem godzin.
3 MIN CZYTANIA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Banki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza i są w tym względzie większymi optymistami niż banki w regionie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Konfederacja przeciwko strefie zakazu samochodów w Warszawie

Przed sesją Rady Warszawy, która rozpatrywała wprowadzenie strefy czystego transportu w mieście, politycy Konfederacji zdecydowanie wyrazili swoje stanowisko przeciwko temu kontrowersyjnemu pomysłowi.
2 MIN CZYTANIA

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA