fbpx
środa, 1 maja, 2024
Strona głównaFinansePodwójny kryzys zadłużenia w UE

Podwójny kryzys zadłużenia w UE

Coraz bardziej zadłużone kraje Unii Europejskiej szukają rozwiązania tego problemu. Tymczasem sama Unia może mieć problem ze swoim nowym długiem.

Według unijnego urzędu statystycznego Eurostat, zadłużenie krajów strefy euro w 2022 r. wyniosło aż 91,4 proc. PKB. Taki poziom zadłużenia znacznie przekracza maksymalny dozwolony poziom 60 proc. PKB, określony w unijnym Pakcie Stabilności i Wzrostu.

Niemcy też przekraczają limit

11 krajów Unii Europejskiej przekroczyło próg 60 proc. Najbardziej zadłużone kraje to Grecja (171 proc. PKB) i Włochy (144 proc). Również Niemcy przekroczyły limit i u nich zadłużenie publiczne wynosi 66 proc. PKB.

Mamy obecnie bezprecedensowo wysoki poziom zadłużenia. Sam poziom może nie być problemem, ale perspektywa, że nie spadnie on bez drastycznych reform w nadmiernie zadłużonych krajach, jest niepokojąca

– mówi dw.com Niels Thygesen, emerytowany profesor ekonomii z Danii i przewodniczący Europejskiej Rady Fiskalnej, organu doradczego Komisji Europejskiej.

Niemiecki serwis dw.com mydli oczy, że Pakt Stabilności i Wzrostu został zawieszony na cztery lata z powodu pandemii i wysokich cen energii w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jednak należy przypomnieć, że przed pandemią koronawirusa i wojną na Ukrainie łączne zadłużenie publiczne krajów strefy euro i tak przekraczało 60 proc. ich PKB.

Rosnący koszt obsługi długu

Koszt obsługi zadłużenia publicznego Niemiec wyniesie w tym roku 40 mld euro. To 10-krotny wzrost wobec zeszłego roku. Z kolei Włochy w 2024 r. będą musiały wydać aż 100 mld euro na refinansowanie swojego zadłużenia.

Tymczasem na szczeblu unijnym pojawia się kolejny problem. Unia Europejska po raz pierwszy zaciągnęła wspólny dług pod pretekstem programu odbudowy po niepotrzebnych lockdownach. Finansowanie tego długu w wysokości około 400 mld euro staje się, ze względu na wysokie stopy procentowe, znacznie droższe niż pierwotnie zakładano – informuje dw.com.

Źródło: dw.com

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA