fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaŚwiatPodwyżki podatków czy cięcia? Dylemat Brytyjczyków

Podwyżki podatków czy cięcia? Dylemat Brytyjczyków

Koledzy partyjni Borisa Johnsona naciskają, aby oparł się pokusie zwiększenia podatków, w celu spłaty ogromnych kosztów spowodowanych pandemią. Jednakże wzrost obciążeń fiskalnych wydaje się być coraz bardziej realny, szczególnie w obliczu wynoszącej setki miliardów funtów dziury w finansach państwa. Z drugiej strony wzrost podatków może mieć negatywny wpływ na odrodzenie gospodarki na Wyspach. Brytyjski rząd analizuje także wiele innych możliwości zdobycia pieniędzy.

Wzrostowi obciążeń podatkowych sprzeciwia się m.in. brytyjski dziennik „The Times”. Na jego łamach można przeczytać, że: „Jest to całkowicie niewłaściwe podejście; doprowadziłoby to do pogorszenia koniunktury. Powinniśmy przyjrzeć się politykom otwierającym gospodarkę – potrzebujemy bodźca fiskalnego. Podatki powinny być coraz niższe”.

Zgodnie z zasadą wyprowadzona przez amerykańskiego ekonomistę Arthur Laffera, istnieje zależność między wysokością opodatkowania, a wpływami budżetowymi. Jeśli stawka podatku przekroczy pewien próg wysokości, wpływy budżetowe zamiast rosnąć, maleją. Zjawisko to opisuje słynna Krzywa Laffera. Zależność ta budzi kontrowersje, szczególnie wśród lewicowych ekonomistów, optujących za wysokimi daninami.

Według redaktora „Daily Telegraph” Allister’a Heath’a presja na podwyżki podatków jest wywierana na premiera także ze strony teoretycznie bezstronnej służby cywilnej. Epidemia koronawirusa – zdaniem lewicy – spowoduje przemianę brytyjskiej gospodarki w gospodarkę o wysokiej kontroli i opodatkowaniu. Jak zauważa Heath: ,,Johnson nie został wybrany, aby przekształcić Wielką Brytanię w samorządną utopię. To musi być rząd torysów, bo inaczej zawiedzie”. Dziennikarz dodaje, że: ,,Nie będzie żadnych masowych podwyżek podatków ani wojny o bogactwo. Nie jest to dobry moment na wprowadzanie takich zmian. Mogłoby to zostać potraktowane jak nowa norma, którą będzie się stosować zawsze, gdy będzie się zmieniać cykl koniunkturalny”.

Źródło: Oliver JJ Lane/Breitbart
Tłumaczenie: Dominika Legierska

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA