fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaŚwiatPodwyżki podatków czy cięcia? Dylemat Brytyjczyków

Podwyżki podatków czy cięcia? Dylemat Brytyjczyków

Koledzy partyjni Borisa Johnsona naciskają, aby oparł się pokusie zwiększenia podatków, w celu spłaty ogromnych kosztów spowodowanych pandemią. Jednakże wzrost obciążeń fiskalnych wydaje się być coraz bardziej realny, szczególnie w obliczu wynoszącej setki miliardów funtów dziury w finansach państwa. Z drugiej strony wzrost podatków może mieć negatywny wpływ na odrodzenie gospodarki na Wyspach. Brytyjski rząd analizuje także wiele innych możliwości zdobycia pieniędzy.

Wzrostowi obciążeń podatkowych sprzeciwia się m.in. brytyjski dziennik „The Times”. Na jego łamach można przeczytać, że: „Jest to całkowicie niewłaściwe podejście; doprowadziłoby to do pogorszenia koniunktury. Powinniśmy przyjrzeć się politykom otwierającym gospodarkę – potrzebujemy bodźca fiskalnego. Podatki powinny być coraz niższe”.

Zgodnie z zasadą wyprowadzona przez amerykańskiego ekonomistę Arthur Laffera, istnieje zależność między wysokością opodatkowania, a wpływami budżetowymi. Jeśli stawka podatku przekroczy pewien próg wysokości, wpływy budżetowe zamiast rosnąć, maleją. Zjawisko to opisuje słynna Krzywa Laffera. Zależność ta budzi kontrowersje, szczególnie wśród lewicowych ekonomistów, optujących za wysokimi daninami.

Według redaktora „Daily Telegraph” Allister’a Heath’a presja na podwyżki podatków jest wywierana na premiera także ze strony teoretycznie bezstronnej służby cywilnej. Epidemia koronawirusa – zdaniem lewicy – spowoduje przemianę brytyjskiej gospodarki w gospodarkę o wysokiej kontroli i opodatkowaniu. Jak zauważa Heath: ,,Johnson nie został wybrany, aby przekształcić Wielką Brytanię w samorządną utopię. To musi być rząd torysów, bo inaczej zawiedzie”. Dziennikarz dodaje, że: ,,Nie będzie żadnych masowych podwyżek podatków ani wojny o bogactwo. Nie jest to dobry moment na wprowadzanie takich zmian. Mogłoby to zostać potraktowane jak nowa norma, którą będzie się stosować zawsze, gdy będzie się zmieniać cykl koniunkturalny”.

Źródło: Oliver JJ Lane/Breitbart
Tłumaczenie: Dominika Legierska

INNE Z TEJ KATEGORII

Kokaina będzie najważniejszym towarem eksportowym Kolumbii

Polityka narkotykowa lewicowego prezydenta Kolumbii doprowadziła do sytuacji, w której wartość produkcji i eksportu kokainy z tego państwa bije historyczne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA

Ukraińska gospodarka będzie się rozwijać szybciej niż gospodarka polska

Ukraińskie władze przyjęły projekt budżetu na kolejny rok, który zakłada znaczny wzrost wydatków państwa związany głównie z prowadzonym konfliktem zbrojnym.
< 1 MIN CZYTANIA

Chiny przestały eksportować minerały niezbędne do produkcji chipów

Chiny nie sprzedawały w sierpniu dwóch rzadkich minerałów kluczowych m.in. w produkcji półprzewodników i światłowodów. Eksport galu i germanu sięgnął zera – podaje CNN opierając się na danych chińskich służb celnych. Odkąd Pekin nałożył ograniczenia na swój eksport, motywując to dbałością o narodowe bezpieczeństwo, światowa produkcja chipów stanęła przed nowym wyzwaniem.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA