fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaTransportPolisy OC podrożeją. Sprawdź, dlaczego

Polisy OC podrożeją. Sprawdź, dlaczego

Od 17 czerwca zakłady ubezpieczeniowe będą mogły sprawdzać dane o historii mandatów i punktów karnych kierowców, a następnie wykorzystywać je do odpowiedniego podnoszenia ich składek za polisy OC – informuje „Rzeczpospolita”.

Osoby, które łamią przepisy ruchu drogowego, będą musiały liczyć się z wyższymi cenami za OC, bo według towarzystw ubezpieczeniowych tworzą one większe ryzyko kolizji lub wypadków drogowych. Według Polskiej Izby Ubezpieczeń aż 22 proc. kierowców nie widzi niczego niebezpiecznego w przekraczaniu dopuszczalnej prędkości o 30 km/h.

„Rzeczpospolita” przypomina, że to właśnie nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn niebezpiecznych zdarzeń komunikacyjnych w Polsce, a nasz kraj przoduje w Europie w rankingu śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Według wyliczeń dziennika, w ciągu ostatniej dekady ubezpieczalnie w Polsce zlikwidowały aż 19,5 mln szkód komunikacyjnych i wypłaciły ponad 125 mld zł odszkodowań z nimi związanymi.

Dane portalu rankomat.pl mówią, że w I kwartale 2022 r. średnia cena ubezpieczenia OC w Polsce wynosiła 542 zł i była niższa o 12,2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu z 2021 r. Najdrożej było w Gdańsku. Prezes rankomat.pl Tomasz Masajło przewidywał jednak, że wraz z rosnącą inflacją i wyższą wartością szkód polisy mogą zacząć drożeć.

Źródło: Rzeczpospolita, rankomat.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA