fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaEkologiaPolscy przedsiębiorcy pozytywnie o systemie kaucyjnym

Polscy przedsiębiorcy pozytywnie o systemie kaucyjnym

Federacja Przedsiębiorców Polskich przedstawia pozytywy płynące z wprowadzenia systemu kaucyjnego oraz systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).

Według Federacji Przedsiębiorców Polskich wprowadzenie w naszym kraju systemu kaucyjnego oraz ROP może przynieść korzyści samorządom w Polsce. Na systemie kaucyjnym mają też skorzystać przedsiębiorcy, którzy zdecydują się w nim aktywnie uczestniczyć.

System kaucyjny z poparciem Polaków

Jeśli chodzi o korzyści dla samorządów, to FPP tłumaczy, że przyniesie je ograniczenie kosztów czyszczenia przestrzeni publicznej oraz rozwój lokalnych mocy recyklingowych, co da związane z tym dodatkowe przychody podatkowe. Według FPP system kaucyjny może być neutralny finansowo dla samorządów, jeśli tylko zostanie wprowadzone pełne pokrycie kosztu zbiórki pojemnikowej wraz z zasadą kosztu netto.

FPP przytacza badanie IBRiS, z którego wynika, że wprowadzenie systemu kaucyjnego jest popierane przez aż 91 proc. Polaków. Zdaniem Piotra Wołejko, eksperta ds. społeczno-gospodarczych FPP, system kaucyjny to najbardziej efektywny sposób na zbiórkę opakowań i odpadów opakowań, którego poziom skuteczności może sięgać nawet 90 proc.

Tymczasem Polska płaci rocznie 1,7 mld zł podatku od plastiku. Kwota ta jest bezpośrednio zależna od ilości niezrecyklingowanych odpadów z plastiku w danym roku i wynosi 0,80 euro od kilograma odpadów z tworzyw sztucznych. W Polsce ponownie wykorzystujemy zaledwie około jednej trzeciej odpadów z tworzyw sztucznych. Dlatego Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) apeluje o odblokowanie rządowego projektu wprowadzającego system kaucyjny i pilne skierowanie go do Sejmu. System kaucyjny to nawet o 400 mln zł niższy podatek od plastiku dla Polski, wyższy poziom recyklingu surowców i łatwiejsza droga do osiągnięcia unijnych celów w tym obszarze. Jest to sytuacja korzystna dla Polski, dla przedsiębiorców oraz dla obywateli. Oprócz aspektu kosztowego, warto pamiętać o dwóch dodatkowych kwestiach. Pierwszą z nich jest bezpieczeństwo surowcowe – im więcej surowców możemy wykorzystać ponownie, tym mniejsza jest nasza zależność od importu. Tymczasem przedsiębiorcy już dziś informują o problemach z dostępnością recyklatu, który mogliby wykorzystać w opakowaniach swoich produktów. Po drugie, system kaucyjny cieszy się szeroką akceptacją społeczną

– powiedział Piotr Wołejko.

Przedsiębiorcy wskazują, że poza korzyścią dla środowiska i obywateli, na systemie kaucyjnym skorzystają również polskie sklepy. Dane CALPE mówią bowiem, że już teraz spośród 331 tys. placówek handlowych w Polsce ok. 79 tys. chce uczestniczyć w systemie, co oznacza, że konsumenci zwracając opakowania będą się kierować do takich sklepów. Według wyliczeń przytaczanych przez FPP sklepy posiadające punkt przyjmowania zwrotów opakowań będą mogły liczyć na zwiększenie obrotów łącznie o 30 mld zł rocznie, czyli o 400 tys. zł na sklep. Poza tym sklep otrzyma zapłatę za obsługę zbiórki opakowań.

FPP apeluje o jak najszybsze przyjęcie ustawy o systemie kaucyjnym, bo jego wdrożenie będzie trwało od 18 do nawet 24 miesięcy.

Źródło: FPP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Afryka chce opodatkować świat, żeby dostać pieniądze na walkę z ociepleniem klimatu

Przywódcy afrykańskich państw spotkali się na konferencji w stolicy Kenii, aby uzgodnić swoje stanowisko w sprawie walki ze zmianami klimatu.
< 1 MIN CZYTANIA

Banki nie przejmują się zmianami klimatu i hojnie finansują inwestycje w paliwa kopalne

Największe banki świata przyznały w ostatnich latach miliardy dolarów pożyczek na inwestycje w wydobycie paliw kopalnych oraz rozwój rolnictwa przemysłowego.
1 MIN CZYTANIA

Klimatyczne szaleństwo przybiera coraz bardziej absurdalne kształty

Nowa religia zeroemisyjności chce cofnąć człowieka do ery przedprzemysłowej. Grunt pod „niezbędne” zmiany mające ratować planetę intensywnie urabiają także brytyjscy naukowcy.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

Polacy przestają się bać utraty pracy?

We wrześniu w Polsce odnotowano wzrost poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia, co oznacza, że Polacy coraz mniej boją się bezrobocia.
2 MIN CZYTANIA