fbpx
środa, 8 maja, 2024
Strona głównaInnowacjePolska będzie szukać minerałów na Atlantyku

Polska będzie szukać minerałów na Atlantyku

Jedna z agencji Organizacji Narodów Zjednoczonych przyznała Polsce licencję na prowadzenie badań pod kątem występowania surowców na dnie Oceanu Atlantyckiego.

Międzynarodowa Organizacja Dna Morskiego przyznała Polsce licencję na prowadzenie poszukiwań surowców na Oceanie Atlantyckim. Poza naszym krajem taką zgodę od ONZ dostały tylko Francja i Rosja.

Przydzielony Polsce odcinek do eksploracji przebiega wzdłuż północnej części śródatlantyckiego grzbietu oceanicznego.

Musieliśmy uzasadnić, na bazie dotychczasowych badań naukowych, że w wyznaczonym regionie rzeczywiście mogą znajdować się złoża metali. Ale musieliśmy też przedstawić dokładny plan eksploracji, w którym wyjaśniliśmy, jaki sprzęt wykorzystamy – i jakie to będzie miało konsekwencje dla środowiska. Kwestią priorytetową jest poszanowanie unikatowej fauny i flory na obszarach, gdzie gorące wody hydrotermalne wypływają na powierzchnię dna oceanu

– powiedział Jakub Ciążela, geolog morski z Instytutu Nauk Geologicznych PAN.

Ekspert wyjaśnił, że Polska będzie koncentrowała się na poszukiwaniach złóż siarczków polimetalicznych, które są ważnym źródłem miedzi, złota, cynku i ołowiu. To właśnie w oceanach będzie szukać się tych metali, gdy tylko wyczerpią się zasoby kopalne na lądach. Ekspert zaznaczył, że złoża oceaniczne mają często wyższy stopień wzbogacenia w metale niż złoża lądowe i jeśli naukowcom uda się wypracować technologie ich wydobycia, to wówczas ludzkość będzie miała dostęp do dużych zasobów, które będą łatwe do przetworzenia.

Podpisanie kontraktu na poszukiwanie siarczków polimetalicznych na Ocenie Atlantyckim z Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego włącza Polskę do elitarnego grona państw posiadających już działki poszukiwawcze na Atlantyku

– powiedział wiceminister środowiska Mariusz Jędrysek.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA