fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaKrajPolska branża meblarska w tarapatach

Polska branża meblarska w tarapatach

W 2023 roku wartość sprzedaży polskiej branży meblarskiej spadła, a prognozy na najbliższy rok niestety nie są optymistyczne.

W minionym roku łączna wartość sprzedaży polskich producentów mebli wyniosła około 64 mld złotych – poinformował „Puls Biznesu”. Jest to o 6 proc. gorszy wynik niż w całym roku 2022, ale też pierwszy od wielu lat spadek w ogóle.

Według „Pulsu Biznesu” ubiegłoroczny spadek był oczekiwany przez branżę, która już na początku 2023 r. szacowała, że przychody obniżą się nawet o 8 proc. W rzeczywistości ostateczny wynik był więc nieco lepszy od prognoz. Razem ze spadkiem sprzedaży zmniejszył się też eksport polskich mebli, a jego wolumen skurczył się aż o 11 proc., co skutkowało spadkiem wartości o 3,3 proc. – do niecałych 62,3 mld złotych. Mimo zdecydowanie gorszych wyników niż w latach ubiegłych Polsce i tak udało się utrzymać pozycję największego eksportera mebli w Europie.

„Puls Biznesu” wskazuje, że polskie firmy meblowe już od 20 miesięcy stopniowo redukowały załogi, a wszystko po to, aby dostosować się do zmniejszającej się liczby zamówień. Od kwietnia 2022 r. do końca 2023 r. zatrudnienie w branży meblarskiej w Polsce spadło o 18 tys. etatów i osiągnęło pułap około 147 tys. zatrudnionych. Tylko w 2023 r. pracę w tym sektorze straciło około 7 tys. ludzi, a wyrazem kryzysu jest bankructwo firmy Klose spod Świecia, które przez ponad 30 lat produkowało ekskluzywne meble.

Prognozy dla branży nie są najlepsze, a Michał Strzelecki z Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli powiedział na łamach „Pulsu Biznesu”, że w najlepszym razie wartość sprzedaży utrzyma się na poziomie około 64 mld złotych, a eksport maksymalnie na 63 mld złotych.

fpg24.pl/nasz-meblarski-lider-ma-coraz-powazniejsze-problemy/

Źródło: IAR, Puls Biznesu

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Arbitralne praktyki ZUS ukrócone

Prawotwórcza działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosującego nieustawowe pojęcie tzw. wspólnika iluzorycznego została ukrócona przez Sąd Najwyższy.
2 MIN CZYTANIA

Księgarnie znikają z handlowej mapy Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat działalność zamknęła niemal co trzecia księgarnia w Polsce. Regularnie rosną też długi sklepów z książkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA

Wysoki wzrost niewypłacalności firm w Polsce

W minionym roku aż o 70 proc. wzrosła niewypłacalność przedsiębiorstw w Polsce, ale w najbliższych miesiącach spodziewana jest normalizacja sytuacji.
2 MIN CZYTANIA