fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajPolska branża meblarska w tarapatach

Polska branża meblarska w tarapatach

W 2023 roku wartość sprzedaży polskiej branży meblarskiej spadła, a prognozy na najbliższy rok niestety nie są optymistyczne.

W minionym roku łączna wartość sprzedaży polskich producentów mebli wyniosła około 64 mld złotych – poinformował „Puls Biznesu”. Jest to o 6 proc. gorszy wynik niż w całym roku 2022, ale też pierwszy od wielu lat spadek w ogóle.

Według „Pulsu Biznesu” ubiegłoroczny spadek był oczekiwany przez branżę, która już na początku 2023 r. szacowała, że przychody obniżą się nawet o 8 proc. W rzeczywistości ostateczny wynik był więc nieco lepszy od prognoz. Razem ze spadkiem sprzedaży zmniejszył się też eksport polskich mebli, a jego wolumen skurczył się aż o 11 proc., co skutkowało spadkiem wartości o 3,3 proc. – do niecałych 62,3 mld złotych. Mimo zdecydowanie gorszych wyników niż w latach ubiegłych Polsce i tak udało się utrzymać pozycję największego eksportera mebli w Europie.

„Puls Biznesu” wskazuje, że polskie firmy meblowe już od 20 miesięcy stopniowo redukowały załogi, a wszystko po to, aby dostosować się do zmniejszającej się liczby zamówień. Od kwietnia 2022 r. do końca 2023 r. zatrudnienie w branży meblarskiej w Polsce spadło o 18 tys. etatów i osiągnęło pułap około 147 tys. zatrudnionych. Tylko w 2023 r. pracę w tym sektorze straciło około 7 tys. ludzi, a wyrazem kryzysu jest bankructwo firmy Klose spod Świecia, które przez ponad 30 lat produkowało ekskluzywne meble.

Prognozy dla branży nie są najlepsze, a Michał Strzelecki z Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli powiedział na łamach „Pulsu Biznesu”, że w najlepszym razie wartość sprzedaży utrzyma się na poziomie około 64 mld złotych, a eksport maksymalnie na 63 mld złotych.

fpg24.pl/nasz-meblarski-lider-ma-coraz-powazniejsze-problemy/

Źródło: IAR, Puls Biznesu

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA