fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaKrajPolska ma coraz mniej rolników, ale produkcja rolna nie spada

Polska ma coraz mniej rolników, ale produkcja rolna nie spada

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego obecnie w polskim rolnictwie zatrudnienie znajduje mniej niż 10 procent pracujących osób. Dla porównania – po I wojnie światowej z rolnictwa utrzymywało się 70 procent ludności.

Dane GUS mówią, że obecnie w rolnictwie w Polsce pracuje 8,4 proc. ogółu zatrudnionych. Portal Newseria Biznes zauważa, że to znacznie mniej niż choćby w połowie lat 90. XX wieku, gdy na roli pracowało 22 proc. wszystkich zatrudnionych.

Zatrudnienie spada, produkcja rośnie

Spadek odsetka zatrudnionych w polskim rolnictwie postępuje już od 100 lat, gdy tuż po I wojnie światowej z roli utrzymywało się ponad 70 proc. ludności. Dzisiaj problemem polskiej wsi jest nie tyle spadek zatrudnienia w rolnictwie, ale brak innych możliwości pracy. To skutkuje emigracją z obszarów wiejskich.

Z jednej strony zmniejsza się zatrudnienie rolnicze, a z drugiej strony – zmienia się struktura podaży pracy. Po I wojnie światowej ogromna większość ludności wiejskiej to byli analfabeci. Natomiast dzisiaj mniej więcej połowa roczników maturalnych to są osoby, które rozpoczynają studia. Dlatego obecnie problem pracy na wsi to jest problem tworzenia miejsc pracy dla ludności zupełnie inaczej wykształconej niż kilkadziesiąt lat temu i ludności niezwiązanej z rolnictwem. To obejmuje np. pewne usługi dla ludności rolniczej, związane nie z produkcją rolną, ale z obsługą gospodarstwa, jego zaopatrzeniem, skupem produktów rolnych

– wyjaśnił agencji Newseria Biznes prof. dr hab. Andrzej Rosner, członek zespołu Monitoringu Rozwoju Obszarów Wiejskich, ekspert Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa w Polskiej Akademii Nauk.

Spadek liczby pracujących w rolnictwie Polaków na szczęście nie odbija się na produkcji. Ekspert wytłumaczył, że mimo niższego zatrudnienia produkcja z hektara i wydajność od zwierzęcia rośnie, bo w ostatnich latach nastąpił w rolnictwie ogromny rozwój technologiczny.

Źródło: Newseria
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowa rolnicza rzeczywistość. Jak się w niej odnaleźć

Zaraz po rozpoczęciu zbrojnej inwazji Rosji na Ukrainę wiele mówiło się o tym, że już niebawem dojść może do nowego rozdania na europejskiej gospodarczej szachownicy. I tak też się stało.
6 MIN CZYTANIA

Stocznie kontrolowane przez Skarb Państwa zwiększają straty

Skumulowane straty stoczni objętych skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi grup kapitałowych kontrolowanych spółek Skarbu Państwa zwiększały się z roku na rok i na koniec 2021 r. wyniosły 1,2 mld zł.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA