fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaKrajPolska ma coraz mniej rolników, ale produkcja rolna nie spada

Polska ma coraz mniej rolników, ale produkcja rolna nie spada

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego obecnie w polskim rolnictwie zatrudnienie znajduje mniej niż 10 procent pracujących osób. Dla porównania – po I wojnie światowej z rolnictwa utrzymywało się 70 procent ludności.

Dane GUS mówią, że obecnie w rolnictwie w Polsce pracuje 8,4 proc. ogółu zatrudnionych. Portal Newseria Biznes zauważa, że to znacznie mniej niż choćby w połowie lat 90. XX wieku, gdy na roli pracowało 22 proc. wszystkich zatrudnionych.

Zatrudnienie spada, produkcja rośnie

Spadek odsetka zatrudnionych w polskim rolnictwie postępuje już od 100 lat, gdy tuż po I wojnie światowej z roli utrzymywało się ponad 70 proc. ludności. Dzisiaj problemem polskiej wsi jest nie tyle spadek zatrudnienia w rolnictwie, ale brak innych możliwości pracy. To skutkuje emigracją z obszarów wiejskich.

Z jednej strony zmniejsza się zatrudnienie rolnicze, a z drugiej strony – zmienia się struktura podaży pracy. Po I wojnie światowej ogromna większość ludności wiejskiej to byli analfabeci. Natomiast dzisiaj mniej więcej połowa roczników maturalnych to są osoby, które rozpoczynają studia. Dlatego obecnie problem pracy na wsi to jest problem tworzenia miejsc pracy dla ludności zupełnie inaczej wykształconej niż kilkadziesiąt lat temu i ludności niezwiązanej z rolnictwem. To obejmuje np. pewne usługi dla ludności rolniczej, związane nie z produkcją rolną, ale z obsługą gospodarstwa, jego zaopatrzeniem, skupem produktów rolnych

– wyjaśnił agencji Newseria Biznes prof. dr hab. Andrzej Rosner, członek zespołu Monitoringu Rozwoju Obszarów Wiejskich, ekspert Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa w Polskiej Akademii Nauk.

Spadek liczby pracujących w rolnictwie Polaków na szczęście nie odbija się na produkcji. Ekspert wytłumaczył, że mimo niższego zatrudnienia produkcja z hektara i wydajność od zwierzęcia rośnie, bo w ostatnich latach nastąpił w rolnictwie ogromny rozwój technologiczny.

Źródło: Newseria
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA