fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumPolska otrzyma na transformację energetyczną najwięcej z krajów Unii?

Polska otrzyma na transformację energetyczną najwięcej z krajów Unii?

We wtorek Komisja Europejska przyjęła propozycję dotyczącą Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) i mechanizmu wspierania regionów, gdzie najbardziej odczuwalna będzie realizacja polityki klimatycznej. Środki Funduszu mają być udostępnione wszystkim państwom UE, a nie tylko tym, które są w posiadaniu regionów węglowych.

Komisja nie przedstawiła jednak we wtorek podziału środków dla poszczególnych krajów członkowskich. Z dokumentów, z którymi zapoznała się Polska Agencja Prasowa wynika, że z 7,5 mld euro "świeżych pieniędzy" na FST, 2 mld euro ma trafić do Polski.

Ponadto z ponad 100 mld euro dostępnych dzięki mechanizmowi sprawiedliwej tranformacji, który poza funduszem FST umożliwi też pozyskanie środków z unijnego budżetu i niskooprocentowanych kredytów, Polska ma otrzymać ponad 27 mld euro. To zdecydowanie największa suma ze wszystkich krajów UE.

Do Niemiec trafić ma 11,7 proc. funduszy, zaś do Rumunii, która w zestawieniu jest trzecia – 10 proc. Czwarta Francja otrzyma 5,4 proc.

By otrzymać środki, kraje członkowskie muszą przygotować plany transformacji. Mają być one zgodne z planami krajowymi i unijnym celem neutralności klimatycznej w 2050 roku.

JS/Business Insider

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA