fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjePolska staje się coraz bardziej cyfrowa

Polska staje się coraz bardziej cyfrowa

Komisja Europejska zauważyła, że Polska odnotowuje postępy w cyfryzacji kraju i zbliża się do osiągnięcia celów Cyfrowej Dekady 2030.

Raport opublikowany przez Komisję Europejską pokazuje, że Polska czyni postępy na drodze do osiągnięcia celów Cyfrowej Dekady 2030 – poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. Największe postępy zrobiła Polska w zakresie cyfrowej dokumentacji medycznej.

W publikacji PIE wskazano, że najlepszy rezultat nasz kraj uzyskał w zakresie dostępu do dokumentacji e-zdrowia, bo aż 86 proc., co plasuje nas na szóstym miejscu w Unii Europejskiej. Wynik ten znacznie przewyższa średnią unijną, będącą na poziomie 72 proc., a do lidera brakuje nam 9,4 proc. Wysoki wynik w tej kategorii to efekt utworzenia Portalu Pacjenta i wprowadzenia e-recept.

Niestety, dane dotyczące podstawowych umiejętności cyfrowych plasują Polskę poniżej średniej UE. W 2021 r. 43 proc. osób posiadało co najmniej podstawowe umiejętności cyfrowe przy 80-proc. celu Cyfrowej Dekady. Warto zaznaczyć, że Polska zarejestrowała wzrost odsetka przedsiębiorstw zapewniających szkolenia z zakresu ICT o 7 pkt proc., zmniejszając dystans do lidera o prawie 5 pkt proc.

– dodano w Tygodniku Gospodarczym PIE.

PIE wskazuje, że wyniki raportu KE świadczą o tym, że Polska należy do unijnych liderów, jeśli chodzi o cyfryzację różnych aspektów życia publicznego. Nasz kraj może w znaczący sposób przyczynić się do realizacji unijnych celów Cyfrowej Dekady 2030, choćby dzięki funkcjonowaniu Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, który może pomóc w powstaniu komputera kwantowego. KE chce bowiem, aby do 2030 roku w UE działały trzy takie urządzenia.

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA