fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumPolska walczy z UE o finansowanie transformacji energetycznej

Polska walczy z UE o finansowanie transformacji energetycznej

Minister ocenił, że nasz kraj sam nie uniesie finansowo ciężaru, jakim jest transformacja energetyki w tak krótkim czasie. Już w czerwcu Polska, ale i Czechy, Węgry oraz Estonia głosowały przeciw poparciu celu neutralności do 2050 r. Premier Mateusz Morawiecki oczekiwał wówczas większej ilości szczegółów z finansowaniem włącznie.

Już w dniach 12 i 13 grudnia wznowione zostaną rozmowy na temat osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Minister Kurtyka z zadowoleniem przyjął proponiowane przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen przeznaczenie dodatkowych funduszy na przeprowadzenie transformacji energetycznej. Mowa tu o kwocie 100 mld euro na lata 2020-2027.

W dniu jutrzejszym (11 grudnia) planowane jest przedstawienie przez Komisję Europejską planu dot. Europejskiego Zielonego Ładu. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji ma być jego częścią. Zgodnie z planami, środki Funduszu mają być wsparciem dla tych państw, które najmocniej odczują zmiany wynikające np. odejściem od węgla. W związku z tym Polska stara się o jak największą partycypację w podziale tych środków.

Minister Kurtyka zwraca uwagę, że są państwa, które uzależnione od węgla były i są także z przyczyn historycznych.

– Szczególnie sytuacja Polski jest bardzo trudna, ponieważ po 1989 roku odziedziczyliśmy energetykę w praktyce w całości opartej na węglu, która nie jest zamortyzowana. Dochodzi do tego cały system ciepłowniczy, który mimo niewątpliwych zalet, wymagać będzie ogromnych inwestycji w najbliższych latach – zaznaczył Kurtyka.

Minister dodał także, że nasi sąsiedzi, którzy byli wcześniej włączeni do "bloku wschodniego" i są aktualnie w Unii, swoje statystyki emisyjne równoważą bezemisyjną energetyką jądrową.

– My mamy praktycznie monokulturę energetyczną i przez to nasza emisyjność jest znacznie wyższa niż średnia europejska – ocenił minister klimatu.

– Mówiąc o neutralności klimatycznej, nie powinniśmy zapominać o tym, że potrzebujemy także neutralności technologicznej. Nie można wykluczać żadnej technologii, w tym tych, które w relatywnie krótkim czasie przyniosą znaczące ograniczenia emisji – dodał Kurtyka.

JS/Business Insider

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA