fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaKrajPolska wprowadziła kontrole na granicy ze Słowacją

Polska wprowadziła kontrole na granicy ze Słowacją

Od 4 października br. na granicy polsko-słowackiej Polska tymczasowo przywróciła kontrolę graniczną osób – podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jak poinformował Departament Komunikacji Społecznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, od północy z 3 na 4 października na granicy polsko-słowackiej została tymczasowo przywrócona kontrola graniczna osób. Kontrole będą prowadzone tylko na kierunku wjazdowym do Polski.

Przeciwdziałanie nielegalnej migracji

Granice będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Osoby czy pojazdy do kontroli będą typowane na podstawie analizy ryzyka. Straż Graniczną ma w działaniach na granicy wspierać wojsko i policja. Celem wprowadzenia kontroli jest przeciwdziałanie nielegalnej migracji ze szlaku bałkańskiego.

Nielegalna migracja i liczba ujawnionych nielegalnych imigrantów wzrosła niemal o 1000 proc. Część trafia przez Polskę na teren Niemiec i innych państw UE. W ciągu ostatnich dwóch tygodni w okolicach granicy ze Słowacją przeprowadzaliśmy intensywne kontrole. Tylko w ciągu dwóch tygodni ujawniliśmy i zatrzymaliśmy 551 nielegalnych imigrantów

– uzasadnił minister Kamiński, szef MSWiA.

10 dni czy dłużej?

Kontrola została przywrócona na 10 dni, do 13 października br., z możliwością przedłużenia na kolejny okres.

Jest wysoce prawdopodobne, że ta kontrola będzie przedłużana

– stwierdził minister Kamiński.

Granicę będzie można przekroczyć w ośmiu drogowych przejściach granicznych oraz w trzech kolejowych przejściach granicznych. Ponadto granicę będzie można przekroczyć w jedenastu pieszych przejściach granicznych przeznaczonych wyłącznie dla obywateli Unii Europejskiej oraz ich współmałżonków i dzieci.

Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA