fbpx
wtorek, 7 maja, 2024
Strona głównaInnowacjePolska zmniejsza dystans do Europy w innowacjach

Polska zmniejsza dystans do Europy w innowacjach

Według klasyfikacji European Innowation Scoreboard Polska jest uważana za Wschodzącego Innowatora, ale do średniej europejskiej sporo nam brakuje.

Polska osiągnęła 68,09 pkt w zestawieniu mierzącym innowacyjność europejskich gospodarek EIS. Polski Instytut Ekonomiczny wyjaśnia, że nasz wynik stanowi zaledwie 62,8 proc. średniej unijnej.

Dobrą informacją jest, że Polska stopniowo zmniejsza dystans do Europy, głównie przez wzrost odsetka firm aktywnych innowacyjnie. Według przytaczanych danych Głównego Urzędu Statystycznego w latach 2020-2022 aktywnych innowacyjnie było 36,1 proc. firm przemysłowych i 34,2 proc. firm usługowych. To odpowiednio o 10 i 12 pkt. proc. więcej niż w okresie 2019-2021.

Firmy częściej wprowadzają innowacje procesów biznesowych niż innowacje produktowe. W latach 2020-2022 innowacje procesów biznesowych deklarowało 28,1 proc. przedsiębiorstw przemysłowych i 30,1 proc. usługowych. Dotyczyły one przede wszystkim procesu wytwórczego, poprawy zasad działania wewnątrz przedsiębiorstwa i ulepszenia metod podziału zadań wśród personelu. Nowe lub ulepszone produkty/usługi wprowadziło do swojej oferty tylko 15,2 proc. firm przemysłowych i 8,2 proc. usługowych

– sprecyzowano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

Polskie firmy zwiększają też nakłady na działalność innowacyjną. W przypadku przedsiębiorstw przemysłowych w 2022 roku wyniosły one 26 mld złotych, czyli o 36 proc. więcej niż rok wcześniej, a dla firm usługowych było to niemal 30 mld złotych, co oznacza wzrost o prawie 33 proc. rok do roku.

Przedsiębiorstwa przyznają, że dzięki wprowadzonym innowacjom odnotowały ogólny rozwój firmy (91,7 proc.), ale też poprawiły jakość usług i wyrobów (75,3 proc.) i zwiększyły wydajność pracy (74 proc.).

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA