fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaTransportPolski rynek usług pocztowych rośnie

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.

Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował „Raport o stanie rynku pocztowego w 2022 roku”, z którego wynika, że wartość sektora usług pocztowych w Polsce stale rośnie. Przyczyniają się do tego głównie rosnące wolumeny produktów nabywanych przez Polaków drogą internetową.

E-commerce napędza branżę kurierską

URE zauważył, że tempo wzrostu wartości polskiego rynku usług pocztowych znacznie przekracza tempo rozwoju całej polskiej gospodarki. W 2022 r. wartość tej branży w Polsce wyniosła 14,4 mld zł, czyli o 1,5 mld zł więcej niż w 2021 r. Stanowi to wzrost o 11,4 proc. rok do roku, podczas gdy stopa wzrostu PKB Polski wyniosła 5,1 proc. Poza wzrostem wartości rynku, w górę o 1,1 proc. w stosunku do 2021 r. wzrósł ogólny wolumen zrealizowanych usług pocztowych, który w 2022 r. wyniósł 1,96 mld sztuk.

Najważniejszą rolę na rynku w 2022 roku odgrywała – jako operator wyznaczony – Poczta Polska, która zrealizowała w strumieniach krajowym i zagranicznym 1 085,0 mln usług (55,5 proc. udziału w wolumenie ogółem), co przełożyło się na 5 284,1 mln zł przychodu (36,8 proc. udziału w przychodach ogółem

– napisano w raporcie.

Najpopularniejszą usługą w 2022 r. były przesyłki listowe, których przyjęto do obrotu prawie 896 mln sztuk, co stanowi spadek o 8,2 proc. rok do roku. Jeśli chodzi o przesyłki kurierskie i tradycyjne paczki pocztowe, to w 2022 r. zrealizowano ich 921 mln sztuk, czyli o 14,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Razem ze wzrostem liczby przesyłek kurierskich o 15,4 proc. wzrosły też przychody z tego tytułu, co oznacza, że to kolejny rok z rzędu z takim wzrostem.

Wzrosty liczby przesyłek kurierskich w ostatnich latach to efekt rozwoju handlu internetowego, który szczególnie zakwitł w trakcie pandemii koronawirusa. W ostatnim roku nastąpiło tu co prawda spowolnienie, ale i tak sektor kurierski w Polsce rozwija się ciągle prężnie i podobne perspektywy ma również na przyszłość.

Źródło: URE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA