fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaTransportPolski rynek usług pocztowych rośnie

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.

Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował „Raport o stanie rynku pocztowego w 2022 roku”, z którego wynika, że wartość sektora usług pocztowych w Polsce stale rośnie. Przyczyniają się do tego głównie rosnące wolumeny produktów nabywanych przez Polaków drogą internetową.

E-commerce napędza branżę kurierską

URE zauważył, że tempo wzrostu wartości polskiego rynku usług pocztowych znacznie przekracza tempo rozwoju całej polskiej gospodarki. W 2022 r. wartość tej branży w Polsce wyniosła 14,4 mld zł, czyli o 1,5 mld zł więcej niż w 2021 r. Stanowi to wzrost o 11,4 proc. rok do roku, podczas gdy stopa wzrostu PKB Polski wyniosła 5,1 proc. Poza wzrostem wartości rynku, w górę o 1,1 proc. w stosunku do 2021 r. wzrósł ogólny wolumen zrealizowanych usług pocztowych, który w 2022 r. wyniósł 1,96 mld sztuk.

Najważniejszą rolę na rynku w 2022 roku odgrywała – jako operator wyznaczony – Poczta Polska, która zrealizowała w strumieniach krajowym i zagranicznym 1 085,0 mln usług (55,5 proc. udziału w wolumenie ogółem), co przełożyło się na 5 284,1 mln zł przychodu (36,8 proc. udziału w przychodach ogółem

– napisano w raporcie.

Najpopularniejszą usługą w 2022 r. były przesyłki listowe, których przyjęto do obrotu prawie 896 mln sztuk, co stanowi spadek o 8,2 proc. rok do roku. Jeśli chodzi o przesyłki kurierskie i tradycyjne paczki pocztowe, to w 2022 r. zrealizowano ich 921 mln sztuk, czyli o 14,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Razem ze wzrostem liczby przesyłek kurierskich o 15,4 proc. wzrosły też przychody z tego tytułu, co oznacza, że to kolejny rok z rzędu z takim wzrostem.

Wzrosty liczby przesyłek kurierskich w ostatnich latach to efekt rozwoju handlu internetowego, który szczególnie zakwitł w trakcie pandemii koronawirusa. W ostatnim roku nastąpiło tu co prawda spowolnienie, ale i tak sektor kurierski w Polsce rozwija się ciągle prężnie i podobne perspektywy ma również na przyszłość.

Źródło: URE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Eurokraci chcą ograniczyć prawo jazdy kategorii B

Pod niezużywającym się pretekstem ekologicznym posłowie do Parlamentu Europejskiego debatowali nad tym, by prawo jazdy kategorii B umożliwiało prowadzenie samochodów o wadze tylko do 1,8 tony.
2 MIN CZYTANIA

Rekordowe wyniki polskich lotnisk

Minione wakacje były rekordowe dla polskich lotnisk, jeśli chodzi o liczbę podróżujących z nich pasażerów.
2 MIN CZYTANIA

Polacy pokochali auta hybrydowe?

Po raz pierwszy w historii polskiego rynku motoryzacyjnego sprzedaż hybryd wyprzedziła sprzedaż samochodów benzynowych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA