fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaArchiwumPolskie drony wojskowe podbijają światowy rynek zbrojeniowy

Polskie drony wojskowe podbijają światowy rynek zbrojeniowy

Grupa WB dostała teraz kolejne znaczne zamówienia, ale ponownie nie ujawnia, kim są klienci firmy. Podobno kilku z nich jest zaangażowanych w aktualnie trwający konflikt. Polskie Siły Zbrojne także zostały zaopatrzone w te zdalnie sterowane minisamoloty. Do naszej armii trafiło już 100 platform, a polscy żołnierze są w trakcie szkoleń operatorów przy wsparciu firmy, która stworzyła tę broń.

Tomasz Badowski, szef komunikacji WB Group, w której mniejszościowym udziałowcem jest od niedawna państwowy inwestor Polski Fundusz Rozwoju, zachwala zalety amunicji krążącej Warmate. Integracja dwóch funkcji, rozpoznania i zdolności niszczenia celów podczas samobójczego ataku, daje użytkownikom możliwość szybkiej i pełnej identyfikacji zagrożeń, a następnie, jeśli będzie taka potrzeba, ich skutecznej neutralizacji. – System pozwala także w każdej chwili odwołać misję i zniszczyć bezpiecznie głowicę bojową w powietrzu. Można także wylądować dronem  w wybranym miejscu po wykonaniu zadania zwiadowczego – mówi.

Po sukcesie rynkowym Warmate, Grupa WB wyprodukowała już kolejne wersje systemu. Każda spełnia funkcje rozpoznawcze i uderzeniowe. W zależności od typu misji, terenu oraz rodzajów wojsk może działać i atakować w zróżnicowany, specyficzny i zoptymalizowany sposób. Pierwsza, podstawowa wersja Warmate, przeznaczona dla oddziałów piechoty ma stanowić alternatywę dla przeciwpancernych pocisków kierowanych. Dron z głowicą kumulacyjną jest w stanie poszukiwać, a potem identyfikować i obserwować np. wrogi czołg przez ok 50 minut. Start bezzałogowca  odbywa się z poręcznej, rozkładanej wyrzutni pneumatycznej.

Kolejna wersja, zwana Warmate 2, ma wydłużony do 120 minut czas lotu i zwiększony ładunek bojowy. Pozwala to na wykorzystanie np. głowic termobarycznych do obezwładniania bunkrów czy umocnień. Ten wariant przeznaczony jest do instalowania na pojazdach i startuje z automatycznej wyrzutni. Dron jest sterowany ze znajdującej się w transporterze wzmocnionej stacji kierowania i kontroli misji.

Ożarowska firma zatrudniająca 1000 fachowców, przede wszystkim inżynierów i konstruktorów w zakładach w Warszawie, Trójmieście i Gliwicach, od lat znaczną część militarnego sprzętu sprzedaje za granicą. W ostatnim czasie zestawy łączności cyfrowej wysyłano m.in. do krajów Północnej Afryki. Do Malezji trafiły lekkie drony zwiadowcze FlyEye i urządzenia komunikacji pokładowej Fonet. Na początku tego roku ruszyła współpraca przy bezzałogowych dronach uderzeniowych z australijską firmą Cablex. Trwają też uzgodnienia warunków udostępnienia ożarowskiej technologii operacyjnych bezzałogowców bliskiego rozpoznania w Wietnamie.

Piotr Wojciechowski, współzałożyciel i prezes WB Electronics, podkreśla, że firma nigdy nie miała problemu z oferowaniem sprzętu na wymagającym wojskowym rynku. Przetargi na urządzenia łączności WB Group wygrywała nawet w Szwecji, mateczniku telekomunikacyjnego Ericssona. – Mamy przewagę nad większością rodzimych firm państwowej zbrojeniówki, bo sprzedajemy produkty zbudowane w oparciu o własne konstrukcje. To pozwala zapewnić rozwój produktu oraz wiarygodny serwis, a później oferować zintegrowane, coraz bardziej kompleksowe systemy – mówi. – W zagranicznych konkursach trzeba na tyle przekonywająco przebić rywali jakością sprzętu, aby względy polityczne transakcji, które zawsze towarzyszą zbrojeniowym zakupom, zeszły na dalszy plan – dodaje.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA