fbpx
środa, 8 maja, 2024
Strona głównaTransportPolskie firmy coraz częściej kupują auta używane

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.

W 2024 roku 25 proc. przedsiębiorstw w Polsce planuje zakup samochodu, czyli podobnie jak przed rokiem – wynika z badania „Portfele Polaków pod lupą”, przygotowanego na zlecenie Volkswagen Financial Services. W tej grupie 72 proc. respondentów jest zainteresowanych kupnem zupełnie nowego auta.

W raporcie zaznaczono, że jeszcze rok temu nowe auta chciało kupić 74 proc. polskich firm. Zmiana podejścia w tej kwestii może świadczyć o bardziej skrupulatnej analizie wydatków prowadzonych przez firmy.

Nie do końca jest tak, że biznes kupuje wyłącznie samochody nowe, które po kilku latach eksploatacji trafiają do klientów indywidualnych. Takie rozumienie byłoby zbyt dużym uproszczeniem. Zainteresowanie samochodami używanymi wśród przedsiębiorców jest całkiem spore, co widzimy zarówno w sieci dealerskiej Grupy Volkswagen, jak i w naszym salonie Volkswagen Financial Services STORE, gdzie dostępne są auta używane. W tym drugim przypadku nabywcy firmowi, w tym prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, stanowili w ubiegłym roku połowę wszystkich klientów. To dobitnie wskazuje na to, że przedsiębiorcy chętnie nabywają także pojazdy z rynku wtórnego

– powiedział dyrektor departamentu sprzedaży w Volkswagen Financial Services, Michał Dyc.

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że ogółem jednak polski biznes woli nowe samochody, nawet w wersji podstawowej, niż używane, choć lepiej wyposażone.

Auta elektryczne niezbyt kuszące

Raport „Portfele Polaków pod lupą” dowiódł, że jak dotąd zachęty i prawne regulacje mające zachęcać Polaków do zielonej transformacji nie są do końca skuteczne, bo polskie firmy są coraz mniej zainteresowane autami elektrycznymi. W 2024 roku zakup takiego pojazdu ma w planach tylko 6 proc. przedsiębiorstw w Polsce, podczas gdy rok temu było to aż 18 proc. Głównymi powodami niechęci do zakupu aut elektrycznych jest zbyt mała liczba stacji ładowania pojazdów, mały zasięg aut oraz ich zbyt wysoka cena – wszystkie te odpowiedzi uzyskały po 66 proc. wskazań.

Źródło: PAP

fpg24.pl/polacy-sa-coraz-mniej-zainteresowani-elektrykami/

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA