fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumPolskie firmy napotykają dodatkowe bariery w UE

Polskie firmy napotykają dodatkowe bariery w UE

Jak przeczytać można w "Rzeczpospolitej", w ostatnim czasie inspektorzy pracy we Francji bardzo duży nacisk kładą na kontrolowanie firm z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Polski. Cytowany przez Business Insider dr Marek Benio z Inicjatywy Mobilności Pracy zaznacza, że celem inspekcji pracy jest w tym wypadku udowodnienie tym firmom, że działają nielegalnie.

– Kontrole odbywają się według jednego scenariusza, w którym zagraniczna firma zostaje uznana za działającą nielegalnie na terytorium Francji, co jest przestępstwem zagrożonym bardzo wysokimi karami finansowymi (30 tys. euro za każdego nielegalnie zatrudnionego pracownika), a nawet więzieniem (powyżej dwóch lat). Z kolei lokalni kontrahenci naszych przedsiębiorców są przez kontrolerów informowani, że współpraca z firmami spoza Francji może być uznana za współudział w przestępstwach – mówi Benio w rozmowie z "Rz".

Dziennik informuje, że jak dotąd, francuska inspekcja nie ukarała żadnej z firm, jednak to nie jest jedyny cel przeprowadzanych kontroli. Działania inspektorów mają na celu skłonienie przedsiębiorców do zarejestrowania swoich firm bezpośrednio we Francji, by tam właśnie płaciły one podatki. Polscy przedsiębiorcy nie są skłonni do takiej zmiany, głównie ze względu na wysokie koszty takiej zmiany.

Polski resort rozwoju przygotował i opublikował Czarną Księgę barier, które napotykają polskie firmy w krajach Unii Europejskiej. Minister Jadwiga Emilewicz, podczas konferencji prasowej, stwierdziła, że gdyby tych utrudnień nie było, wzrost europejskiego PKB byłby o 2 proc. wyższy.

– Od wielu lat nasi przedsiębiorcy zgłaszają uwagi, mówią o tym, że ich działalność nie jest traktowana w sposób równy na różnych rynkach – powiedziała szefowa resortu rozwoju.

Wskazała, że "kumulacją tej dyskusji" była dyrektywa o pracownikach delegowanych czy o usługach transportowych, która przyczyni się do zmiany poziomu konkurencyjności naszych pracowników oraz całego sektora trasportowego na unijnym rynku.

Emilewicz przypomniała, że to polskie firmy w największym stopniu zaspokajają zapotrzebowanie na usługi transportowe w UE.

– Jeśli jednolity europejski rynek jest jedną z największych wartości, jakie udało się Wspólnocie Europejskiej zbudować, to warto pokazać, gdzie on nie działa – zaznaczyła minister.

JS/Business Insider

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA