fbpx
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaFinansePolskie firmy zainteresowane koncepcją embedded finance

Polskie firmy zainteresowane koncepcją embedded finance

Polski sektor małych i średnich przedsiębiorstw jest zainteresowany koncepcją embedded finance.

Badanie „The Embedded Finance Report” przeprowadzone na zlecenie Ayden i Boston Consulting Group wykazało, że aż 64 proc. małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce jest zainteresowanych koncepcją wbudowanych produktów finansowych (embedded finance). Rozwiązanie to zakłada włączenie usług bankowych do przedsiębiorstwa niefinansowego.

Dzięki koncepcji embedded finance firmy mogą zaspokajać wiele potrzeb związanych z bankowością w jednym miejscu.

– Niezależnie, czy chodzi o płatności, ekspresowe pożyczki, czy wypłaty tego samego dnia – wbudowane produkty finansowe są w stanie znacznie ułatwić codzienne prowadzenie działalności – powiedział ekspert technologii finansowych w Adyen Jakub Czerwiński.

Technologie wbudowanych finansów umożliwiają założenie rachunku bankowego bezpośrednio na platformie e-commerce, pozwalając sprzedającym na zarządzanie swoimi finansami w miejscu prowadzenia biznesu (bez udziału zewnętrznych stron). Największą korzyścią wydaje się np. uzyskanie natychmiastowego dostępu do swoich środków i brak konieczności oczekiwania na przelew z innego banku (zarówno dla właściciela platformy, jak i jej użytkowników/sprzedawców).

Jak się okazuje, aż 73 proc. małych i średnich przedsiębiorstw z Polski ma potrzebę rozliczeń w tym samym dniu (a nawet szybciej), zaś 27 proc. z tej grupy chciałoby korzystać z natychmiastowych rozliczeń wiele razy w ciągu dnia, a 29 proc. przy każdej transakcji. Dzisiaj 36 proc. polskich firm z sektora MŚP otrzymuje pieniądze w ciągu 24 godzin.

Problemem polskich firm jest natomiast długi czas oczekiwania na pieniądze z pożyczek krótkoterminowych. W wielu przypadkach jest to nawet 2 tygodnie, przez co aż jedna czwarta polskich firm decyduje się na rozwiązania nieformalne, jak przelew z prywatnego konta (16 proc.) lub pomoc przyjaciół/rodziny (7 proc.). Koncepcja embedded finance umożliwia uzyskanie pożyczki krótkoterminowej przez platformę na podstawie historii handlowej i odpowiedniego rozwiązania, które pozwoli na automatyczne spłacanie długu  bieżącymi przychodami ze sprzedaży. Proces zachodzi w tle działalności, a firma może wykorzystać natychmiastowe środki do zaspokojenia wrażliwych czasowo potrzeb, by utrzymać płynność finansową.

ISBnews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA