fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaKraj„Polskie Oscary”, czyli filmowe Orły

„Polskie Oscary”, czyli filmowe Orły

Polskie Nagrody Filmowe Orły dla najlepszego filmu, reżysera czy aktorki w tym roku będą wręczane 6 marca. Już teraz jednak – do 3 lutego – każdy wielbiciel polskiego kina powinien udać się na ul. Narbutta w Warszawie do sal w studyjnej placówce kina Iluzjon, aby przekonać się, czy tegoroczne produkcje są warte nagrody.

Nagrody Orły są przyznawane od roku 1999, stanowiąc najwyższej formy pochwałę dla polskich filmowców. Statuetki są przyznawane w siedemnastu kategoriach. W każdej z nich ogłasza się od 2 do 6 nominacji. Główne nagrody to oczywiście: „najlepszy film”, „najlepsza reżyseria” i „najlepsze główne role” w danej produkcji. Od 2003 roku, kiedy powstała Polska Akademia Filmowa, to właśnie ta instytucja odpowiada za organizację imprezy. Prezydentem tejże instytucji jest polska ikona kina – reżyserka Agnieszka Holland, która tę rolę pełni już od 25 lat. Grupa ponad 500 członków, na której spoczywa odpowiedzialność wyboru najlepszych produkcji i twórców, składa się z profesjonalnych filmowców, którzy w swoim dorobku mają przynajmniej jeden film fabularny rozpowszechniany na dużych ekranach w Polsce. Kandydatami do nagrody mogą być wszystkie polskie filmy fabularne, które były wyświetlane w kraju w poprzedzającym wydarzenie roku.

W czołówce rankingu Orłów, z najwyższą liczbą otrzymanych nagród, wciąż sytuują się filmy „Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy, „Chicha noc” z Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej, czy oscarowy „Pianista” mistrza światowej kinematografii – Romana Polańskiego. W tym roku zestawienie najbardziej docenionych produkcji z roku 2022 wygląda równie ciekawie, a faworytów głównej nagrody jest co najmniej kilku.

Co obejrzeć w tym roku?

Tak naprawdę mało łączy filmy nominowane do tegorocznej nagrody. Można powiedzieć, że to ich fantazyjna różnorodność w tym samym czasie łączy, jak i dzieli. Na wielkich ekranach spotykamy się z empatycznym osiołkiem, czarnoskórymi bliźniaczkami, które zdecydowały rozmawiać tylko ze sobą i z polską rodziną, która w dniu rozpoczęcia stanu wojennego za swój obowiązek uważa ochrzczenie nowo narodzonego dziecka. Wspomniane filmy pokazywane są w kinie studyjnym Iluzjon na warszawskim Mokotowie od 9. stycznia, a ostatni możliwy dzień obejrzenia wybranych produkcji to 3 lutego. Po wybranych seansach do rozmowy zapraszani są zaangażowani w proces tworzenia obrazu reżyserzy czy aktorzy danych produkcji.

„Silent Twins” – to polsko-amerykańsko-brytyjski dramat filmowy w reżyserii młodej Agnieszki Smoczyńskiej. Jest to anglojęzyczny debiut tej artystki. Produkcja przedstawia opartą na faktach historię June i Jennifer Gibbons – mieszkających w Walii czarnoskórych bliźniaczek, które wychowując się w nieprzyjaznym otoczeniu, jako dzieci przestały komunikować się werbalnie ze światem. Niemniej, gdy były same, rozmawiały ze sobą przy pomocy wymyślonego języka znaków. Zamykane w szpitalach psychiatrycznych z czasem weszły na drogę przestępstwa. Produkcja została wyróżniona Złotymi Lwami na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Ten niepokojący dramat jest warty zobaczenia także ze względu na warstwę wizualną.
Dzieło w kinie Iluzjon będzie można zobaczyć w poniedziałek 16 stycznia o godz. 20:10. Warto pozostać w sali po seansie, gdyż odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu.

 „IO” – to film starszej już, bo 84 letniej ikony polskiej kinematografii – Jerzego Skolimowskiego. Jego ostatni film, stworzony w duchu niezwykłego artyzmu, w tym roku otrzymał nominację do Oscara w kategorii ,,najlepszy film nieanglojęzyczny”. Historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera-osiołka wykracza poza ludzką perspektywę, ale jest to przede wszystkim film głęboko humanistyczny – manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. To portret zbiorowy, który jednak nie traci z oczu pojedynczej mrówki, łącząc realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne. ,,IO” jest jednak filmem trudnym w odbiorze. Uniwersalny charakter tej opowieści może wzruszyć nawet tych najbardziej opornych, wszystko zależy jednak od przyjętej perspektywy.
Pokaz filmu na ulicy Narbutta odbędzie się 31 stycznia o godz. 20.00. Możliwym będzie zadanie pytań twórcy produkcji, Jerzemu Skolimowskiemu.

Barbara Hofman
Barbara Hofman
Studentka dziennikarstwa, a w bliskiej przyszłości lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim. Pasjonatka tenisa, amatorka żeglarstwa, entuzjastka dobrego kina i dobrej książki. Za cel stawia sobie opanowanie do perfekcji przynajmniej pięciu języków Starego Kontynentu (najchętniej angielski, hiszpański, włoski, francuski i portugalski). Lubi śledzić działalność wielkich domów aukcyjnych, a przy wszelakiej sposobności do nich wchodzi i na krótką chwilę zawiesza wzrok na dziełach szczególnie twórców międzywojennych – Amadea Modiglianiego czy Mojżesza Kislinga.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czym festiwal Millenium filmów dokumentalnych zaskoczy nas w tym roku?

Millenium Docs Against Gravity to największy festiwal filmowy w Polsce. W tym roku wraz z twórcami i bohaterami poszczególnych dokumentów obchodzimy jego 21. edycję. Festiwal trwa od 10 do 19 maja. Hasło tegorocznej edycji to „W relacji ze światem”. Tak uniwersalny temat pozwala na pokazanie szerokiego wachlarzu filmów dokumentalnych.
3 MIN CZYTANIA

Iga Świątek kroczy od rekordu do rekordu. Czas na kolejne – w Wielkim Szlemie

W miniony weekend Iga Świątek sięgnęła po swój 20. tytuł WTA. W finale turnieju w Madrycie pokonała wiceliderkę rankingu Arynę Sabalenkę. Na tę chwilę Polka wydaje się nie do zatrzymania. Pytanie, czy to wystarczy do triumfu w wielkoszlemowych turniejach w tym roku. Najbliższy, czyli Roland Garros, rozpoczyna się już 26 maja…
4 MIN CZYTANIA

„Challengers” i tenisowe szaleństwo na całym globie

Do kin wszedł nowy, uważany za przebój tego roku, film „Challengers”. Obsadzona w roli głównej Zendaya promowała produkcję od marca, paradując w tenisowych strojach. To właśnie ta dyscyplina jest głównym tematem filmu. Czy opowieść o rakietach i piłkach jest na tyle dobra, aby tenis utrzymał się w mainstreamie?
4 MIN CZYTANIA