fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumPolskie rewolucje w sektorze zdrowia. Huawei Startup Challenge

Polskie rewolucje w sektorze zdrowia. Huawei Startup Challenge

Clebre, Oasis Diagnostics oraz PioLigOn znalazły się na podium 3. edycji Huawei Startup Challenge – konkursu, którego celem było wyłonienie najlepszych polskich startupów pozytywnego wpływu tworzących technologie na rzecz ochrony zdrowia. Laureaci otrzymali kolejno 100, 60 i 40 tys. zł nagrody na rozwój własnych projektów.

Zwycięskie rozwiązanie Clebre to osobisty system do diagnostyki i terapii zaburzeń snu i oddychania. Zespół odpowiedzialny za Oasis Diagnostics – laureaci drugiego miejsca – opracowuje metodę diagnostyczną, która pozwoli na wczesne wykrywanie urazów okołoporodowych u kobiet po naturalnych porodach. PioLigOn z kolei opracował platformę, która służy projektowaniu nowych leków, przede wszystkim na choroby rzadkie.

Oprócz trójki zwycięskich startupów wytypowanych przez jury konkursu, podczas uroczystej finałowej gali swoich faworytów mogła wybrać publiczność. Nagroda od widzów trafiła do startupu Uhura Bionics, który stworzył protezę sztucznej, elektronicznej krtani dla osób pozbawionych strun głosowych po przebytej chorobie nowotworowej.

W trosce o lepsze jutro

Trzecia edycja konkursu organizowanego przez Huawei Polska wraz ze Startup Academy miała na celu wspieranie polskich mikro- i małych polskich firm, które tworzą innowacje w dziedzinie ochrony zdrowia. Do udziału w konkursie zgłosiło się 168 startupów. Połowę z nich stanowiły startupy z Dolnego Śląska i Mazowsza. Co ciekawe, ponad 40 proc. pomysłów zaprezentowanych przez twórców dotyczyło aplikacji mobilnych dla użytkowników, zaś 5 proc. pomysłów – technologii ubieralnych.

– W tej edycji programu skoncentrowaliśmy się na technologiach służących ochronie zdrowia czy też profilaktyce zdrowotnej. Zaskoczyło nas to, jak wiele startupów zgłosiło się do tej edycji i jak bardzo różnorodne były zgłoszenia. To są tylko startupy z Polski, które tworzą czy też wykorzystują technologie typu sztuczna inteligencja, na przykład dla przyspieszenia diagnostyki lub skuteczniejszego wykrywania chorób – mówi Alicja Tatarczuk, menedżerka odpowiedzialna za działania CSR w Huawei Polska.

Podczas kilkumiesięcznego programu startupy usprawniały strategie rozwoju swoich biznesów i konfrontowały własne nowatorskie idee z mentorkami i mentorami, starając się tym samym przekonać jury do swoich pomysłów. Do ścisłego finału jurorzy wytypowali najlepszą dziesiątkę. Oprócz wspomnianej na wstępie trójki laureatów i zwycięskiego startupu w kategorii Nagroda Publiczności, w ścisłym gronie finalistów znalazły się też: Acellmed – twórcy opatrunku biodegradowalnego do rekonstrukcji rogówki; CancerCenter.AI wraz z platformą do wydajnej i dokładniejszej diagnozy nowotworów; Hemolens Diagnostics i opracowane przez ten startup oprogramowanie do nieinwazyjnej diagnostyki choroby wieńcowej; MAMENO wraz z platformą edukacyjną wspierającą kobiety w fazie menopauzy; MIM Solutions i aplikacja wspierająca walkę z niepłodnością oraz RSQ Technologies i dane medyczne przedstawione w formie hologramów na sali operacyjnej.

Czym zajmują się wyróżnione startupy?

Ulga w chrapaniu

Clebre, zwycięzca 3. edycji konkursu Huawei Startup Challenge, to osobisty system do diagnostyki i terapii zaburzeń snu i oddychania. Szacuje się, że w Polsce nawet 10 mln osób boryka się z umiarkowaną lub ciężką formą bezdechu (a na świecie około miliard ludzi). Mimo to do tej pory trudno było monitorować proces podjętego leczenia, ponieważ nie powstał odpowiedni system, a przyczyn tych dwóch dolegliwości można doszukiwać się w wielu źródłach: zatkany nos, wady zgryzu czy nadwaga. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi technologia Clebre, czyli bezprzewodowy sensor, który mierzy istotne parametry bezpośrednio z ciała śpiącej osoby. Chodzi tu m.in. o pomiar zakłóceń oddychania w trakcie snu, np. chrapania czy bezdechów, ale też o parametryzację aktywności ruchowej w trakcie snu i tonów serca.

– Opracowaliśmy system diagnostyczno-monitorujący z bezprzewodowym sensorem, dzięki któremu każdy pacjent będzie mógł w domu na bieżąco kontrolować, jak śpi i oddycha. Ponadto lekarz prowadzący również będzie miał możliwość wglądu w postępy w leczeniu swoich pacjentów i co za tym idzie, będzie mógł modyfikować pierwotny plan leczenia – mówi dr hab. Wojciech Kukwa, współtwórca Clebre.

Rewolucyjność technologii – jak dodają pomysłodawcy – nie polega na stworzeniu samego sensora, ale na możliwości zaproponowania pacjentowi spersonalizowanej usługi – indywidualnego planu leczenia składającego się z różnych opcji terapeutycznych.

Koszt wyprodukowania urządzenia Clebre w krótkiej serii w Polsce to ok. 600 zł.

Dla kobiet po porodzie

Laureaci drugiego miejsca, czyli Oasis Diagnostics, opracowuje metodę diagnostyczną, która pozwoli na wczesne wykrywanie urazów okołoporodowych u kobiet po naturalnych porodach. Mimo wielu postępów w medycynie 80 proc. takich urazów nadal pozostaje nierozpoznanych, co z kolei powoduje poważne powikłania, a także pogarsza jakość życia kobiet. Problem ten może rozwiązać urządzenie opracowane przez Oasis Diagnostics.

– Nasza technologia to system składający się ze spektrometru impedancyjnego (ONIRY Spectrometer), specjalnie zaprojektowanej sondy endoanalnej (ONIRY Probe) oraz opartego na metodach uczenia maszynowego modułu analitycznego pozwalającego na natychmiastową interpretację wyniku badania. Dzięki temu diagnostykę może przeprowadzić nawet najmniej doświadczony członek zespołu położniczego, uzyskując w jednominutowym badaniu odpowiedź, jakie leczenie będzie optymalne dla pacjentki – opowiada dr Katarzyna Borycka, CEO Oasis Diagnostics.

Dodatkowo system opracowany przez startup ma być wzbogacony o aplikację – ONIRY App – która będzie agregować dane w celach terapeutycznych i naukowych. To z kolei umożliwi dalszy rozwój narzędzia opartego na algorytmach sztucznej inteligencji – zarówno w aspekcie dokładności, jak i rozszerzania go o nowe funkcje.

Wyrób medyczny jest obecnie na etapie certyfikacji. – Liczymy na to, że do końca roku uda nam się wejść na rynek – dodaje dr Katarzyna Borycka.

Kompatybilna chemia

Na trzecim stopniu podium uplasował się startup PioLigOn, który stworzył algorytm komputerowy do szybkiego projektowania nienaturalnych peptydów. Te ostatnie mogą być przełomem w walce np. z miażdżycą, jak również stanowią składnik antybiotyków.

– Odkrywanie nowych leków zajmuje często kilkanaście lat. Z wykorzystaniem naszej platformy możemy skrócić ten czas do wręcz kilku tygodni. Nasza platforma już w pełni działa. Możemy za jej pomocą projektować, syntetyzować i sprawdzać eksperymentalnie, czy nasze cząsteczki działają – tłumaczy dr Piotr Liguziński, prezes PioLigOn.

Kluczem do technologii jest połączenie nowej metody obliczeniowej z kompatybilną chemią, co umożliwia szybkie projektowanie nowych cząsteczek, również tych, które zapobiegają chorobom. W maju naukowcy PioLigOn opracowali cząsteczkę, która silne hamuje metabolizm nowotworów.

– Przed nami kolejne wyzwania. W kwestiach naukowych nagroda pozwoli nam na kilka wewnętrznych projektów z bardziej ambitnymi celami molekularnymi i dodanie do listy kolejnych celów, dla których nasza metoda zadziałała – dodaje dr Piotr Liguziński.

Odzyskać własny głos

Faworyci publiczności – firma Uhura Bionics – to startup, który stworzył protezę sztucznej, elektronicznej krtani dla osób pozbawionych strun głosowych. Obecnie dostępne rozwiązania w tym zakresie oferują robotyczny głos albo wymagają inwazyjnej operacji. Rozwiązanie opracowane przez Uhura Bionics pozwala na odtworzenie głosu sprzed operacji na podstawie około pięciuset nagrań. Aktualnie startup posiada działające prototypy protez. W planach ma stworzenie rozwiązania umożliwiającego sklonowanie głosu.

– Jesteśmy pod wrażeniem innowacyjności projektów, które znalazły się w konkursie. Reprezentują szeroką gamę rozwiązań, zaczynając od oprogramowania do nieinwazyjnej diagnostyki, poprzez systemy wspierające zarządzenie bólem i stanem zdrowia psychicznego pacjentów, aż po technologie do projektowania nowych leków dzięki sztucznej inteligencji. Wybór zwycięzców z tego grona nie był łatwy. Jesteśmy dumni, że dzięki organizacji konkursu mogliśmy wspomóc ich rozwój i tym samym przyczynić się do budowy polskiej „doliny innowacji” – przyznaje Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska.

Materiał powstał we współpracy z Huawei Polska

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA