fbpx
piątek, 13 września, 2024
Strona głównaBiznesPomoc dla firm, które ucierpiały przez wojnę zostanie rozszerzona

Pomoc dla firm, które ucierpiały przez wojnę zostanie rozszerzona

Rząd planuje rozszerzyć wsparcie dla firm, które ucierpiały w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy w formie dotacji lub pożyczki ze środków programów operacyjnych na lata 2014-2020, w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.

Głównym założeniem projektu jest podwyższenie pułapu pomocy dla jednego przedsiębiorcy. W przypadku pomocy udzielanej w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych będzie to maksymalnie 250 tys. euro brutto (zamiast obecnych 62 tys. euro brutto). Jeśli chodzi o pomoc udzielaną w sektorze rybołówstwa lub akwakultury ma to być do 300 tys. euro brutto, podczas gdy dziś jest to 75 tys. euro brutto. Z kolei w pozostałych sektorach pomoc dla jednego przedsiębiorcy może wynieść nawet do 2 mln euro brutto, czyli aż cztery razy więcej niż obecnie.

Jeśli omawiane zmiany wejdą w życie, to środki przeznaczone na finansowanie programu pomocowego zostaną zwiększone aż o 400 mln zł.

Rząd chce też wydłużyć termin, do którego może być udzielane wsparcie dla firm, do końca 2023 r., a źródłem finansowania mają być wyłącznie środki funduszy UE dostępne w ramach programów operacyjnych perspektywy finansowej 2014-2020. Rząd nie przewiduje finansowania pomocy ze środków budżetu państwa ani budżetu jednostek samorządu terytorialnego.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA