fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesPomoc dla firm, które ucierpiały przez wojnę zostanie rozszerzona

Pomoc dla firm, które ucierpiały przez wojnę zostanie rozszerzona

Rząd planuje rozszerzyć wsparcie dla firm, które ucierpiały w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniającego rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy w formie dotacji lub pożyczki ze środków programów operacyjnych na lata 2014-2020, w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.

Głównym założeniem projektu jest podwyższenie pułapu pomocy dla jednego przedsiębiorcy. W przypadku pomocy udzielanej w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych będzie to maksymalnie 250 tys. euro brutto (zamiast obecnych 62 tys. euro brutto). Jeśli chodzi o pomoc udzielaną w sektorze rybołówstwa lub akwakultury ma to być do 300 tys. euro brutto, podczas gdy dziś jest to 75 tys. euro brutto. Z kolei w pozostałych sektorach pomoc dla jednego przedsiębiorcy może wynieść nawet do 2 mln euro brutto, czyli aż cztery razy więcej niż obecnie.

Jeśli omawiane zmiany wejdą w życie, to środki przeznaczone na finansowanie programu pomocowego zostaną zwiększone aż o 400 mln zł.

Rząd chce też wydłużyć termin, do którego może być udzielane wsparcie dla firm, do końca 2023 r., a źródłem finansowania mają być wyłącznie środki funduszy UE dostępne w ramach programów operacyjnych perspektywy finansowej 2014-2020. Rząd nie przewiduje finansowania pomocy ze środków budżetu państwa ani budżetu jednostek samorządu terytorialnego.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy Bruksela przywróci w Polsce możliwość reklamowania aptek?

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego omówiła petycję Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET w sprawie zakazu reklamy aptek w Polsce. Zdaniem wnioskodawców zakaz nie przystaje do współczesnych realiów.
2 MIN CZYTANIA

Lean Manufacturing wyeliminuje marnotrawstwo w firmach [WYWIAD]

Lean Manufacturing to zmiana sposobu myślenia i stylu zarządzania przedsiębiorstwem, to metodyka ciągłego doskonalenia. Decyzja o wejściu na drogę Lean może przynieść firmie wiele korzyści – mówi Jarosław Sobkowiak, prezes BDO Advisory.
5 MIN CZYTANIA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA