fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaFinansePostępowa koalicja powiększa pisowski deficyt

Postępowa koalicja powiększa pisowski deficyt

Koalicja rządowa przedstawiła projekt budżetu na rok 2024, w którym deficyt jest o 19 mld zł wyższy niż w projekcie budżetu zaproponowanym przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego.

Deficyt w projekcie budżetu na 2024 rok przygotowanym przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego miał wynieść 165 mld zł. Tymczasem znacznie większą dziurę budżetową zaplanowała koalicja dowodzona przez premiera Donalda Tuska, bo aż 184 mld zł.

Gorsze wskaźniki

Jak podaje serwis wGospodarce.pl, porównując oba projektowane budżety na rok 2024, w budżecie rządzącej postępowej koalicji dochody spadną o 2,5 mld zł, potrzeby pożyczkowe (netto) wzrosną z 225 mld zł do 252 mld zł, a deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniesie 5,1 proc. PKB, podczas gdy w wersji przygotowanej przez premiera Morawieckiego było to 4,5 proc.

Krytyka Konfederacji

Poseł Witold Tumanowicz z Konfederacji oskarżył rząd o brak konkretnych działań i porównał go do poprzedniej władzy.

To jest kopiuj-wklej polityka PiS zadłużania państwa, tylko wszystko mocniej, wszystko bardziej, przejmowanie łupów wojennych

– powiedział poseł Tumanowicz.

Polityk skrytykował główne partie sceny politycznej, zarzucając im brak troski o obywateli.

Polscy przedsiębiorcy, polscy przewoźnicy, rolnicy strajkują na granicy, a tak naprawdę ani ten poprzedni rząd, ani ten obecny nic w tej sprawie nie robi

– stwierdził Tumanowicz.

Z kolei poseł Konfederacji Roman Fritz powiedział, że „nie da się zwiększać wydatków, obniżać podatków i jednocześnie liczyć na to, że ten budżet będzie stabilny. Do tego wszystkiego, co było, czyli do tych wszystkich wydatków socjalnych, które przyjął rząd Morawieckiego, dołożyli nowi rządzący jeszcze koszty obietnic wyborczych”.

Źródło: wGospodarce.pl, Biuro Prasowe Konfederacji
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA

Refleksje ministra finansów o giełdzie i nie tylko…

Andrzej Domański, już nie taki nowy minister finansów, wylał żale w wywiadzie dla Bloomberga nad kondycją Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Niestety nie zabrakło garści konfabulacji.
4 MIN CZYTANIA

Niedźwiedzia przysługa unijnego dobrodzieja

Gotówka od pewnego czasu zaczęła uwierać unijnych decydentów, którzy wieloma sposobami próbują ograniczać jej rolę w gospodarce na rzecz elektronicznych form płatności. Znów UE chciała pokazać, że ma legislacyjną fantazję. Tymczasem pokazała tylko, że – owszem – ma, ale konsumentów… gdzieś.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Walka z klimatem daje destrukcyjne efekty

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w ciągu dwóch lat przemysł energochłonny w Unii Europejskiej spowolnił nawet o ponad 30 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Arbitralne praktyki ZUS ukrócone

Prawotwórcza działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosującego nieustawowe pojęcie tzw. wspólnika iluzorycznego została ukrócona przez Sąd Najwyższy.
2 MIN CZYTANIA

Protest przed IPN w obronie wolności słowa

Przed katowickim oddziałem IPN odbył się protest i konferencja prasowa przeciwko cenzurze i łamaniu wolności słowa w związku z „zaaresztowaniem” książek wydawnictwa 3DOM z Częstochowy i przesłuchaniem jego właściciela Tomasza Stali.
2 MIN CZYTANIA