fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumPotencjał wodoru drogą do autonomizacji i neutralności emisyjnej polskiej energetyki

Potencjał wodoru drogą do autonomizacji i neutralności emisyjnej polskiej energetyki

Ogromny potencjał wodoru będzie jednym z kluczowych tematów poruszanych przez ekspertów V Forum Wizja Rozwoju – największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce. Wzrost cen paliw kopalnych oraz uniezależnianie się od rosyjskich surowców mogą znacznie przyspieszyć drogę Polski w kierunku wodorowego paliwa przyszłości. „To krok w stronę prawdziwej rewolucji energetycznej” – mówi dr Andrzej Michalak, prezes Fundacji Wizja Rozwoju.

Energetyczna wszechstronność wodoru sprawia, że coraz częściej mówi się o nim jako o przyszłości polskiej gospodarki. Z powodzeniem wykorzystywany jest jako nośnik energii dla niestabilnych źródeł OZE, co może przyczynić się do unowocześnienia energetyki i przemianowania jej, zgodnie ze światowym trendem, w energetykę odnawialną. Wodór znajduje zastosowanie m. in. w motoryzacji, transporcie, hutnictwie, rolnictwie, przemyśle petrochemiczny czy stalowym.

Niezwykle istotnym aspektem związanym z rozwojem technologii wodorowych jest zeroemisyjność. Jedynym produktem ubocznym procesów pozostaje woda destylowana lub para wodna. Skuteczne wdrażanie strategii wodorowych może stać się kluczem do osiągnięcia neutralności emisyjnej i wzrostu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Ekologiczny i ekonomiczny potencjał wodoru zauważają już samorządy, które wprowadzają m.in. jednostki komunikacji zbiorowej napędzane paliwem wodorowym.

W ubiegłorocznej edycji Forum Wizja Rozwoju rozwojowi technologii wodorowych poświęcono aż siedem paneli, które dotyczyły m.in. bezpieczeństwa energetycznego, roli wodoru w polskim transporcie, planów wodorowych polskich firm, a także produkcji zielonego wodoru.

Również w tym roku eksperci  przyjrzą się wodorowi rozumianemu jako paliwo przyszłości, które ma szansę nie tylko uwolnić nas w dużym stopniu od paliw kopalnych, ale pomóc nam uzyskać autonomizację energetyczną w czasach, kiedy kwestia ta nie jest już jedynie ekonomiczna, ale także, niestety, polityczna dodaje dr Andrzej Michalak. Polska ma ogromny potencjał wodorowy. Możemy stać się w tej gałęzi jednym z liderów. Właśnie osiągnięciu tego pułapu ma służyć panel Forum znany od ubiegłego roku jako „3W”. 

O dalekosiężności projektów świadczy fakt, że 2 listopada 2021 roku Rząd przyjął Polską Strategię Wodorową do 2030 roku z perspektywą do 2040 roku. Jej celem jest wskazanie kierunku rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce ze szczególnym naciskiem na „zazielenienie wodoru”. Rozwój gospodarki wodorowej ma przełożyć się miedzy innymi na dekarbonizację niektórych gałęzi przemysłu czy też transportu.

Piąta edycja Forum Wizja Rozwoju odbędzie się 20–21 czerwca w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Wydarzenie towarzyszące FWR jest czterdziesta rocznica powstania Solidarności Walczącej. Na dni 23-24 czerwca zaplanowane są uroczyste obchody. Następnie, 25 czerwca, w piątek wieczorem, debaty zostaną przeniesione do Warszawy do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Rejestracja na wydarzenie jest bezpłatna.

Partner Generalny: PKN Orlen. Partner Strategiczny: BGK Bank Gospodarstwa Krajowego. Partner Główny: Totalizator Sportowy sp. z o.o, LOTOS, Energa S.A. Grupa Orlen. Partner Główny i Partner Hackathonu: Fundacja KGHM Polska Miedź S.A. Partner+: PGNiG, Polski Fundusz Rozwoju, KGHM Polska Miedź, PKP Polskie Linie Kolejowe, Polski Fundusz Rozwoju S.A., Węglokoks S.A.

 

Patronat medialny Forum Polskiej Gospodarki

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA