fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaBiznesPowołano zespół parlamentarny ds. wsparcia MŚP

Powołano zespół parlamentarny ds. wsparcia MŚP

Konfederacja ogłosiła powołanie Parlamentarny Zespół do spraw Wsparcia i Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw, któremu przewodniczy poseł Bartłomiej Pejo.

Konrad Berkowicz, poseł Konfederacji, ocenił obecny stan gospodarki w Polsce nazywając go socjalizmem, w którym państwo ingeruje w różne sfery działalności gospodarczej. W odpowiedzi na te wyzwania poseł Bartłomiej Pejo ogłosił wniosek o utworzenie zespołu parlamentarnego, którego celem będzie eliminacja biurokracji i stworzenie przyjaznych warunków dla polskich przedsiębiorców, zwłaszcza tych mniejszych.

Cele zespołu parlamentarnego

Poseł Pejo podkreślił, że głównym celem zespołu będzie odbiurokratyzowanie polskiego państwa oraz stworzenie warunków sprzyjających małym i średnim przedsiębiorstwom. Plan działania zespołu obejmuje trzy kluczowe obszary: dobrowolność składek do ZUS, zwalczanie odpowiedzialności solidarnej w prawie podatkowym oraz poszerzenie limitów dla mikro- i małych przedsiębiorstw.

Ryszard Wilk, poseł Konfederacji, stwierdził brak zrozumienia ze strony polityków i urzędników wobec realiów funkcjonowania przedsiębiorstw. Uczestnicy konferencji wyrazili przekonanie, że powołany zespół stanie się platformą umożliwiającą przedsiębiorcom bezpośredni wpływ na kształtowanie legislacji i prawa podatkowego w Polsce.

Klimat dla biznesu

Bartosz Bocheńczak, reprezentujący Kongres Polskiego Biznesu, wyraził poparcie dla powołania zespołu, podkreślając potrzebę działań na rzecz poprawy warunków prowadzenia biznesu w Polsce. Zwrócił uwagę na negatywne skutki wprowadzanych przez ostatnie osiem lat rządów PiS przepisów, które obciążają polskich przedsiębiorców, zaznaczając, że liczba upadłości firm znacząco wzrosła w roku 2022.

Poseł Pejo podkreślił determinację Konfederacji w dążeniu do stworzenia korzystnego klimatu biznesowego w Polsce. Członkowie zespołu wyrazili otwartość na współpracę z różnymi organizacjami, partiami oraz przedsiębiorcami, zachęcając do aktywnego udziału w procesie tworzenia nowych rozwiązań.

Źródło: Biuro Prasowe Konfederacji
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA