fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumPowstanie nowe ministerstwo

Powstanie nowe ministerstwo

Do 2016 roku funkcjonowało w Polsce Ministerstwo Skarbu. Jego zadaniem było właśnie sprawowanie mecenatu nad spółkami Skarbu Państwa. Realizowane było to poprzez samodzielną działalność nadzorczą. Uznano, że konieczna jest zmiana modelu.

– Więc jeśli chodzi o powrót do ministerstwa skarbu państwa w takim kształcie, który znaliśmy przez dwadzieścia parę lat III RP, to myślę, że to nie jest ta droga. Ale myślenie o tym, żeby znaleźć jakiś wspólny mianownik, platformę działania dla całego sektora spółek skarbu państwa – to jest dobry pomysł – mówił pod koniec października wicepremier Sasin.

O tym, że w nowej kadencji rządu uruchomiony zostanie resort odpowiedzialny za nadzór nad spółkami Skarbu Państwa informowali też szef KPRM Michał Dworczyk oraz minister finansów Jerzy Kwieciński.

W poniedziałek portal wPolityce poinformował, że nowy resort będzie najprawdopodobniej nosił nazwę "Ministerstwa Zasobów Narodowych". Kierować ma nim Jacek Sasin, obecnie wicepremier i przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

– Powrót do scentralizowanego nadzoru wydaje się szczęśliwym rozwiązaniem, ułatwi bowiem koordynację działań poszczególnych spółek, szczególnie że wiele z nich realizuje obecnie ważne projekty gospodarcze często o znaczeniu strategicznym dla naszego kraju. Rola spółek skarbu państwa wydaje się także nie do przecenienia w kontekście inwestycji w ramach Trójmorza czy tych związanych z dywersyfikacją dostaw surowców energetycznych. Nie bez znaczenia jest także rola dużych spółek skarbu państwa w budowaniu polskiego łańcucha wartości dodanej, w który wprzęgnięte powinny być firmy z sektora MŚP. To właśnie państwowe spółki mają szansę być liderem zmian związanych np. z czwartą rewolucją przemysłową, a poprzez współpracę z mniejszymi podmiotami mogą one zaangażować większą część polskiej gospodarki w trwającą transformację technologiczną. To również ze spółek skarbu państwa może i powinno wychodzić zapotrzebowanie na rozwiązania innowacyjne, których dostarczycielami mogą być polskie start – upy. Niektóre z nich tworzą własne fundusze typu ventrures, by wskazać tu choćby na przykład PGE Ventures. – komentuje Kamil Goral, ekspert Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa

– Chodzi zatem o to aby takie działania miała jedno centrum koordynacyjne, co znacznie ułatwi zarządzanie wskazanymi wyżej procesami. W najbliższym czasie same spółki czekać może okres zmian strukturalnych, związany choćby z planowaną fuzją Orlenu z Lotosem czy postępującej konsolidacji sektora bankowego, w którym coraz większy udział odgrywa państwo. W tym kontekście jeden ośrodek nadzoru także wydaje się rozwiązaniem usprawniającym planowane działania – podsumowuje Goral.

JS/Business Insider

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA