fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaKrajPracodawcy chcą łatwiej zatrudniać cudzoziemców

Pracodawcy chcą łatwiej zatrudniać cudzoziemców

Przedstawiciele pracodawców alarmują, że w najnowszej propozycji nowelizacji ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców pojawił się zapis, który może uniemożliwić zatrudnianie niektórych osób z zagranicy.

Konfederacja Lewiatan krytycznie odniosła się do jednego z zapisów piątej już wersji projektu zmiany ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców. Chodzi o zatrudnianie cudzoziemców, którzy świadczą pracę na rzecz osób trzecich.

Nowa propozycja to dyskryminacja

Jak tłumaczy Nadia Kurtieva z Konfederacji Lewiatan, choć celem proponowanych zmian miało być zwalczanie nadużyć w zatrudnianiu cudzoziemców, to najnowsza wersja projektu ustawy uniemożliwi legalizację pracy cudzoziemca, który wykonywałby ją na rzecz osoby trzeciej, a nie miałby statusu pracownika tymczasowego zatrudnionego przez agencję pracy tymczasowej.

Według ekspertki Lewiatana samo pojecie wykonywania pracy „na rzecz” osoby trzeciej może być bardzo szeroko interpretowane i zwiększy niepewność cudzoziemców i prowadzących działalność gospodarczą. W efekcie ograniczeniem mogą zostać objęte np. osoby zatrudniane w firmach oferujących usługi sprzątania w biurowcach.

Na uwagę zasługuje również fakt, że polski obywatel, czy cudzoziemiec korzystający ze zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, wciąż będą mogli legalnie świadczyć pracę na rzecz osoby trzeciej nie posiadając statusu pracownika tymczasowego. Jedynie cudzoziemcy, których praca wymaga legalizacji, zostaną dotknięci nową regulacją, co będzie nieuzasadnioną dyskryminacją

– wskazała Nadia Kurtieva.

W związku z powyższym Konfederacja Lewiatan apeluje o usunięcie kontrowersyjnego przepisu i powrót do jego pierwotnego brzmienia, w którym ograniczenie dotyczyło pracy wykonywanej pod kierownictwem i na rzecz osoby trzeciej. To właśnie kwestia sprawowania kierownictwa jest tu kluczowa, bo ograniczała potencjalne wątpliwości dotyczące zakresu stosowania i skutku regulacji.

Źródło: Konfederacja Lewiatan
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA