fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajPracodawcy chcą łatwiej zatrudniać cudzoziemców

Pracodawcy chcą łatwiej zatrudniać cudzoziemców

Przedstawiciele pracodawców alarmują, że w najnowszej propozycji nowelizacji ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców pojawił się zapis, który może uniemożliwić zatrudnianie niektórych osób z zagranicy.

Konfederacja Lewiatan krytycznie odniosła się do jednego z zapisów piątej już wersji projektu zmiany ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców. Chodzi o zatrudnianie cudzoziemców, którzy świadczą pracę na rzecz osób trzecich.

Nowa propozycja to dyskryminacja

Jak tłumaczy Nadia Kurtieva z Konfederacji Lewiatan, choć celem proponowanych zmian miało być zwalczanie nadużyć w zatrudnianiu cudzoziemców, to najnowsza wersja projektu ustawy uniemożliwi legalizację pracy cudzoziemca, który wykonywałby ją na rzecz osoby trzeciej, a nie miałby statusu pracownika tymczasowego zatrudnionego przez agencję pracy tymczasowej.

Według ekspertki Lewiatana samo pojecie wykonywania pracy „na rzecz” osoby trzeciej może być bardzo szeroko interpretowane i zwiększy niepewność cudzoziemców i prowadzących działalność gospodarczą. W efekcie ograniczeniem mogą zostać objęte np. osoby zatrudniane w firmach oferujących usługi sprzątania w biurowcach.

Na uwagę zasługuje również fakt, że polski obywatel, czy cudzoziemiec korzystający ze zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, wciąż będą mogli legalnie świadczyć pracę na rzecz osoby trzeciej nie posiadając statusu pracownika tymczasowego. Jedynie cudzoziemcy, których praca wymaga legalizacji, zostaną dotknięci nową regulacją, co będzie nieuzasadnioną dyskryminacją

– wskazała Nadia Kurtieva.

W związku z powyższym Konfederacja Lewiatan apeluje o usunięcie kontrowersyjnego przepisu i powrót do jego pierwotnego brzmienia, w którym ograniczenie dotyczyło pracy wykonywanej pod kierownictwem i na rzecz osoby trzeciej. To właśnie kwestia sprawowania kierownictwa jest tu kluczowa, bo ograniczała potencjalne wątpliwości dotyczące zakresu stosowania i skutku regulacji.

Źródło: Konfederacja Lewiatan
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA