fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaKrajPracodawcy chcą łatwiej zatrudniać cudzoziemców

Pracodawcy chcą łatwiej zatrudniać cudzoziemców

Przedstawiciele pracodawców alarmują, że w najnowszej propozycji nowelizacji ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców pojawił się zapis, który może uniemożliwić zatrudnianie niektórych osób z zagranicy.

Konfederacja Lewiatan krytycznie odniosła się do jednego z zapisów piątej już wersji projektu zmiany ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców. Chodzi o zatrudnianie cudzoziemców, którzy świadczą pracę na rzecz osób trzecich.

Nowa propozycja to dyskryminacja

Jak tłumaczy Nadia Kurtieva z Konfederacji Lewiatan, choć celem proponowanych zmian miało być zwalczanie nadużyć w zatrudnianiu cudzoziemców, to najnowsza wersja projektu ustawy uniemożliwi legalizację pracy cudzoziemca, który wykonywałby ją na rzecz osoby trzeciej, a nie miałby statusu pracownika tymczasowego zatrudnionego przez agencję pracy tymczasowej.

Według ekspertki Lewiatana samo pojecie wykonywania pracy „na rzecz” osoby trzeciej może być bardzo szeroko interpretowane i zwiększy niepewność cudzoziemców i prowadzących działalność gospodarczą. W efekcie ograniczeniem mogą zostać objęte np. osoby zatrudniane w firmach oferujących usługi sprzątania w biurowcach.

Na uwagę zasługuje również fakt, że polski obywatel, czy cudzoziemiec korzystający ze zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, wciąż będą mogli legalnie świadczyć pracę na rzecz osoby trzeciej nie posiadając statusu pracownika tymczasowego. Jedynie cudzoziemcy, których praca wymaga legalizacji, zostaną dotknięci nową regulacją, co będzie nieuzasadnioną dyskryminacją

– wskazała Nadia Kurtieva.

W związku z powyższym Konfederacja Lewiatan apeluje o usunięcie kontrowersyjnego przepisu i powrót do jego pierwotnego brzmienia, w którym ograniczenie dotyczyło pracy wykonywanej pod kierownictwem i na rzecz osoby trzeciej. To właśnie kwestia sprawowania kierownictwa jest tu kluczowa, bo ograniczała potencjalne wątpliwości dotyczące zakresu stosowania i skutku regulacji.

Źródło: Konfederacja Lewiatan
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA