fbpx
środa, 8 maja, 2024
Strona głównaInwestycjePrezes KGHM zapowiada zwiększenie palety wydobywanych surowców

Prezes KGHM zapowiada zwiększenie palety wydobywanych surowców

– Dysponujemy całkiem obiecującym złożem niklu w Kanadzie i zamierzamy jak najszybciej przystąpić do jego eksploracji – przyznaje prezes KGHM Marcin Chludziński.

Prezes KGHM poinformował na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”, że z początkiem roku otoczenie makroekonomiczne jest sprzyjające dla KGHM. – Zapotrzebowanie na miedź jest jeszcze większe, co znajduje odzwierciedlenie w cenach na światowych rynkach. Utrzymujemy, a nawet przekraczamy poziomy produkcji założone w naszych planach – powiedział Marcin Chludziński.

Przyznał, że wojna w Ukrainie nie wpływa znacząco na biznes KGHM, bo spółka nie jest uzależniona od łańcuchów dostaw ze Wschodu. – Musimy jednak uważnie przyglądać się sytuacji, która może wpływać na warunki makroekonomiczne, np. inflacja, które oczywiście wpływają na naszą działalność – zaznaczył.

Chludziński dodał, że – choć część przemysłu motoryzacyjnego stoi z powodu zakłóceń w dostawach – rozwijają się firmy, które w jeszcze większym stopniu potrzebują miedzi. Wskazał przy tym na rynek samochodów elektrycznych i hybrydowych. – Znamienne jest powstawanie fabryki Tesli pod Berlinem. Już ona sama znacznie wpłynie na wzrost popytu na miedź w Europie – stwierdził.

Prezes KGHM pytany, czy koncern będzie dostarczać miedź dla Tesli, odparł, że tego nie wie, ale podaż surowca jest ograniczona. – Nowy gracz z ogromnym zapotrzebowaniem będzie musiał kupować od tych, którzy już są na rynku. Tu wracamy do sytuacji całego rynku – w przypadku miedzi elastyczność podaży nie jest nieograniczona, a popyt rośnie szybko. Będzie zatem narastać konkurencja o surowiec. A w związku z tym bardzo możliwe, że ceny nadal będą na bardzo satysfakcjonującym nas poziomi – podkreślił.

Chludziński wskazał, że na skutek rosyjskiej agresji na Ukrainę wystrzeliły ceny niklu. – Sami mamy co do tego metalu bardzo poważne plany – dysponujemy całkiem obiecującym złożem w Kanadzie i zamierzamy jak najszybciej przystąpić do jego eksploracji – oświadczył prezes KGHM. Pytany, jaką skalę produkcji niklu spółka może uzyskać, Chludziński odpowiedział, że nie czas na informowanie o konkretach. – Zależy nam na tym, by jak najszybciej otworzyć ten projekt – dodał.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA