fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaInwestycjePrezes KGHM zapowiada zwiększenie palety wydobywanych surowców

Prezes KGHM zapowiada zwiększenie palety wydobywanych surowców

– Dysponujemy całkiem obiecującym złożem niklu w Kanadzie i zamierzamy jak najszybciej przystąpić do jego eksploracji – przyznaje prezes KGHM Marcin Chludziński.

Prezes KGHM poinformował na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”, że z początkiem roku otoczenie makroekonomiczne jest sprzyjające dla KGHM. – Zapotrzebowanie na miedź jest jeszcze większe, co znajduje odzwierciedlenie w cenach na światowych rynkach. Utrzymujemy, a nawet przekraczamy poziomy produkcji założone w naszych planach – powiedział Marcin Chludziński.

Przyznał, że wojna w Ukrainie nie wpływa znacząco na biznes KGHM, bo spółka nie jest uzależniona od łańcuchów dostaw ze Wschodu. – Musimy jednak uważnie przyglądać się sytuacji, która może wpływać na warunki makroekonomiczne, np. inflacja, które oczywiście wpływają na naszą działalność – zaznaczył.

Chludziński dodał, że – choć część przemysłu motoryzacyjnego stoi z powodu zakłóceń w dostawach – rozwijają się firmy, które w jeszcze większym stopniu potrzebują miedzi. Wskazał przy tym na rynek samochodów elektrycznych i hybrydowych. – Znamienne jest powstawanie fabryki Tesli pod Berlinem. Już ona sama znacznie wpłynie na wzrost popytu na miedź w Europie – stwierdził.

Prezes KGHM pytany, czy koncern będzie dostarczać miedź dla Tesli, odparł, że tego nie wie, ale podaż surowca jest ograniczona. – Nowy gracz z ogromnym zapotrzebowaniem będzie musiał kupować od tych, którzy już są na rynku. Tu wracamy do sytuacji całego rynku – w przypadku miedzi elastyczność podaży nie jest nieograniczona, a popyt rośnie szybko. Będzie zatem narastać konkurencja o surowiec. A w związku z tym bardzo możliwe, że ceny nadal będą na bardzo satysfakcjonującym nas poziomi – podkreślił.

Chludziński wskazał, że na skutek rosyjskiej agresji na Ukrainę wystrzeliły ceny niklu. – Sami mamy co do tego metalu bardzo poważne plany – dysponujemy całkiem obiecującym złożem w Kanadzie i zamierzamy jak najszybciej przystąpić do jego eksploracji – oświadczył prezes KGHM. Pytany, jaką skalę produkcji niklu spółka może uzyskać, Chludziński odpowiedział, że nie czas na informowanie o konkretach. – Zależy nam na tym, by jak najszybciej otworzyć ten projekt – dodał.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Geely ruszy w Polsce z produkcją samochodów elektrycznych

Chińska firma Geely będzie produkować modele swoich marek w fabryce Izery w Jaworznie. Ostateczne ustalenia mają prowadzić do wyboru dwóch modeli chińskiego właściciela. Ma to pozwolić na takie moce produkcyjne, by zapewnić rentowność zakładu i planowaną skalę.
< 1 MIN CZYTANIA

Rośnie aktywność inwestycyjna polskich firm

Listopad to już trzeci miesiąc z rzędu, w którym odnotowano w Polsce wzrost aktywności inwestycyjnych przedsiębiorstw.
2 MIN CZYTANIA

Polska przyciąga inwestorów. Wciąż rośnie wartość inwestycji

W 2023 roku znacznie wzrosła wartość deklarowanych inwestycji, które zagraniczne firmy chcą poczynić w Polsce. Nasz kraj jest atrakcyjny dla inwestorów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.
8 MIN CZYTANIA

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.