fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaInwestycjePrezes KGHM zapowiada zwiększenie palety wydobywanych surowców

Prezes KGHM zapowiada zwiększenie palety wydobywanych surowców

– Dysponujemy całkiem obiecującym złożem niklu w Kanadzie i zamierzamy jak najszybciej przystąpić do jego eksploracji – przyznaje prezes KGHM Marcin Chludziński.

Prezes KGHM poinformował na łamach „Dziennika Gazety Prawnej”, że z początkiem roku otoczenie makroekonomiczne jest sprzyjające dla KGHM. – Zapotrzebowanie na miedź jest jeszcze większe, co znajduje odzwierciedlenie w cenach na światowych rynkach. Utrzymujemy, a nawet przekraczamy poziomy produkcji założone w naszych planach – powiedział Marcin Chludziński.

Przyznał, że wojna w Ukrainie nie wpływa znacząco na biznes KGHM, bo spółka nie jest uzależniona od łańcuchów dostaw ze Wschodu. – Musimy jednak uważnie przyglądać się sytuacji, która może wpływać na warunki makroekonomiczne, np. inflacja, które oczywiście wpływają na naszą działalność – zaznaczył.

Chludziński dodał, że – choć część przemysłu motoryzacyjnego stoi z powodu zakłóceń w dostawach – rozwijają się firmy, które w jeszcze większym stopniu potrzebują miedzi. Wskazał przy tym na rynek samochodów elektrycznych i hybrydowych. – Znamienne jest powstawanie fabryki Tesli pod Berlinem. Już ona sama znacznie wpłynie na wzrost popytu na miedź w Europie – stwierdził.

Prezes KGHM pytany, czy koncern będzie dostarczać miedź dla Tesli, odparł, że tego nie wie, ale podaż surowca jest ograniczona. – Nowy gracz z ogromnym zapotrzebowaniem będzie musiał kupować od tych, którzy już są na rynku. Tu wracamy do sytuacji całego rynku – w przypadku miedzi elastyczność podaży nie jest nieograniczona, a popyt rośnie szybko. Będzie zatem narastać konkurencja o surowiec. A w związku z tym bardzo możliwe, że ceny nadal będą na bardzo satysfakcjonującym nas poziomi – podkreślił.

Chludziński wskazał, że na skutek rosyjskiej agresji na Ukrainę wystrzeliły ceny niklu. – Sami mamy co do tego metalu bardzo poważne plany – dysponujemy całkiem obiecującym złożem w Kanadzie i zamierzamy jak najszybciej przystąpić do jego eksploracji – oświadczył prezes KGHM. Pytany, jaką skalę produkcji niklu spółka może uzyskać, Chludziński odpowiedział, że nie czas na informowanie o konkretach. – Zależy nam na tym, by jak najszybciej otworzyć ten projekt – dodał.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA