Napięcia między Chinami a Stanami Zjednoczonymi zmuszają niektórych producentów sprzętu do rozmów o przeniesieniu części swojego łańcucha dostaw z Tajwanu, a ich liczba rośnie.

Pixabay.com

– Niektórzy bardzo duzi producenci sprzętu będą wymagać od swoich dostawców chipów posiadania wielu źródeł dostaw, na przykład z Tajwanu i USA, z Niemiec lub z Europy – powiedział Rick Tsai, dyrektor generalny MediaTek Inc., szef najważniejszej tajwańskiej firmy projektującej chipy do smartfonów. Dodał, że to już się dzieje, ale nie na dużą skalę.

Obecnie najbardziej zaawansowane chipy do smartfonów projektowane przez MediaTek są produkowane w Taiwan Semiconductor Manufacturing na Tajwanie, choć jak podkreśla Tsai, niektóre starszej generacji są produkowane przez GlobalFoundries, która ma fabryki w USA i Singapurze.

Zapowiedział, że MediaTek będzie również produkował chipy w fabryce TSMC w Arizonie, kiedy ta zostanie uruchomiona, ale ostrzegł, że całkowite rezygnacja z Tajwanu, jako najważniejszego regionu świata pod względem zaawansowanej produkcji chipów, jest nierealna. – Ale czy to wystarczy? Nie. Nie na długo – zaznaczył.

Reuters, KR

Poprzedni artykułIga Świątek z ciastem, lukrem i wisienką na torcie?
Następny artykułRekompensatki za absurdalny europodatek