fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajProwokacje policji na protestach rolniczych

Prowokacje policji na protestach rolniczych

Prawnicy Instytutu Ordo Iuris przygotowują zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy Policji, którzy mieli dbać o bezpieczny przebieg rolniczych protestów, a prowadzili prowokacyjne działania i zachowywali się agresywnie wobec protestujących.

6 marca w Warszawie miały miejsce protesty rolników z całej Polski, sprzeciwiających się szkodliwej polityce „klimatycznej” Unii Europejskiej, o czym pisałem w tekście Wielki antyunijny protest w Warszawie. Doprowadzi ona do upadku rolnictwa, a w konsekwencji potężnego wzrostu cen żywności i energii, co dotknie wszystkich Polaków.

Prowokacje policjantów

Podczas manifestacji doszło do licznych ataków policji na manifestujących. Funkcjonariusze stosowali wobec manifestantów środki przymusu bezpośredniego bez uprzedniego ostrzeżenia. Wobec protestujących używany był gaz pieprzowy i pałki teleskopowe.

Na dziesiątkach dokładnie analizowanych przez prawników Instytutu Ordo Iuris nagrań widać, że doszło do nieuzasadnionego użycia siły przez policję wobec manifestujących uczestników zgromadzenia. W pewnym momencie policjanci zaczęli agresywnie wchodzić w tłum i wyłapywać konkretne osoby – także zupełnie przypadkowe.

Policjanci czy chuligani?

Na jednym z nagrań widać policjanta rzucającego w tłum kostką brukową czy innego, który prowadząc wraz z drugim funkcjonariuszem rolnika ze skutymi z tyłu rękami, uderza go z całej siły w głowę. Widzimy też, jak kilku funkcjonariuszy powala na ziemię spokojnie stojącego rolnika, który tylko trzymał polską flagę.

Przez policję został też spałowany poseł Konfederacji Ryszard Wilk, a poseł Sławomir Mentzen z Konfederacji został zaatakowany gazem łzawiącym.

Z analiz Instytutu Ordo Iuris wynika jednoznacznie, że osobami, które na protestach zachowywały się agresywnie jak chuligani nie byli manifestujący rolnicy, a funkcjonariusze Policji. Prawnicy Ordo Iuris będą bronili zatrzymanych rolników.

Źródło: ordoiuris.pl

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA