fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaFinansePrzedsiębiorcy mają być zmuszeni do ujawniania swoich tajemnic

Przedsiębiorcy mają być zmuszeni do ujawniania swoich tajemnic

Resort Cyfryzacji chce zmian w ustawie o biegłych rewidentach, które obligowałyby firmy audytorskie m.in. do przekazywania do Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego wszystkich akt zleceń usług atestacyjnych lub usług pokrewnych. Wielu ekspertów i przedsiębiorców bardzo krytycznie ocenia ten pomysł.

Zmiany w tym zakresie zawiera rządowy projekt ustawy o e-administracji. Przewiduje on kilka modyfikacji w ustawie o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.

Jedynie język polski

Pierwsza z propozycji przewiduje wprowadzenie obowiązku sporządzenia całej dokumentacji klienta, w tym akt badania, a także akt zleceń usług atestacyjnych innych niż badanie oraz akt zleceń usług pokrewnych wyłącznie w języku polskim. Dziś można sporządzać część tej dokumentacji w języku obcym, z jednoczesnym zapewnieniem pisemnego jej tłumaczenia na język polski na potrzeby kontroli Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego.

PANA chce wiedzieć

Druga zmiana miałaby wprowadzić obowiązek przekazania przez firmę audytorską do PANA w postaci elektronicznej wszystkich akt zleceń usług atestacyjnych lub akt zleceń usług pokrewnych wykonanych zgodnie z krajowymi standardami wykonywania zawodu w terminie 90 dni od ich zamknięcia. Projekt ustawy określa również cele wykorzystania tej dokumentacji przez PANA, w tym możliwość poddania ich analizie lub udostępnienie firmie audytorskiej, która je przekazała w przypadku zastąpienia firmy audytorskiej inną firmą audytorską.

Zgodnie z projektem firmy audytorskie byłyby zobligowane do przekazania do 31 grudnia 2025 r. do PANA akt zleceń usług atestacyjnych lub akt zleceń usług pokrewnych wykonanych zgodnie z KSWZ zamkniętych przed 1 stycznia 2024 r. Minister finansów w dedykowanym rozporządzeniu miałby określać wymogi oraz wymagania techniczne, jakim musiałyby odpowiadać akta przekazywane do PANA. Jeśli firma audytorska nie spełni tych nowych obowiązków będzie narażona na kary administracyjne.

Ostry sprzeciw wielu środowisk

Propozycja zawarta w projekcie ustawy o e-administracji nie spotkała się z przychylnym przyjęciem, ani ze strony przedsiębiorców, ani ekspertów.

Swój sprzeciw jasno od kilku tygodni komunikuje Polska Izba Biegłych Rewidentów oraz Krajowa Rada Biegłych Rewidentów. Ta ostatnia krytycznie oceniła propozycje zmian wskazując, że „skutkowałyby one utworzeniem centralnego rejestru akt usług atestacyjnych i pokrewnych. Byłby to de facto scentralizowany rejestr najbardziej poufnych danych organizacji i przedsiębiorstw, w tym podmiotów o systemowym znaczeniu dla gospodarki. Bez względu na to, kto byłby odpowiedzialny za jego utworzenie i prowadzenie – Polska Agencja Nadzoru Audytowego czy Polska Izba Biegłych Rewidentów, jak ostatnio zapowiedziało Ministerstwo Cyfryzacji – tworzenie takiego rejestru stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa obrotu w Polsce”.

Krajowa Rada Doradców Podatkowych w swoim apelu podkreśliła z kolei, że zaproponowane zapisy „budzą poważne obawy w zakresie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego, tajemnicy handlowej i tym samym prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce”. Według KRDP proponowane zmiany są zbędne, nie przyczyniają się do wzrostu jakości usług świadczonych przez biegłych rewidentów i firmy audytorskie, powodują powstanie niemożliwych do oszacowania na dzisiaj kosztów zarówno po stronie PANA, jak i firm audytorskich i nie powinny być procedowane i uchwalone przez Parlament”.

Inne organizacje, które opublikowały swoje negatywne stanowisko to: Naczelna Rada Adwokacka, Ogólnopolskie Porozumienie Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Swoją krytykę zaprezentował też Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Z kolei Rada Przedsiębiorczości zaapelowała do rządu o wycofanie się z tych rozwiązań, wskazując na to, że są one niebezpieczne i szkodliwe.

Projekt 18 lipca 2023 r. został skierowany do Sejmu. Obecnie jest opiniowany przez Biuro Legislacyjne.

 

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Akceptacja nieetycznych zachowań finansowych – jak to u nas wygląda?

Praca na czarno w celu uniknięcia ściągania długów z pensji ma największe przyzwolenie wśród Polaków, jeśli chodzi o nieetyczne zachowania finansowe.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Krótszy tydzień pracy może dać firmom sporo korzyści [WYWIAD]

Wiele firm na świecie, ale również w Polsce testuje krótszy, np. czterodniowy tydzień pracy. W większości przypadków takie eksperymenty dają bardzo pozytywne rezultaty, korzystne i dla pracodawców, i pracowników – mówi w rozmowie z nami Jarosław Sobkowiak, prezes zarządu BDO Advisory.
3 MIN CZYTANIA

Na co zwrócić uwagę przygotowując się do przejścia na obligatoryjny KSeF

Od 1 lipca 2024 r. większość firm będzie musiała obowiązkowo stosować Krajowy System e-Faktur (KSeF). Tylko za pomocą tego ministerialnego systemu możliwe będzie dokumentowanie sprzedaży. Aby sprawnie na KSeF przejść, przygotowania do niego trzeba rozpocząć jak najszybciej.
3 MIN CZYTANIA

Zakup okularów nie jest związany z przychodem firmy

Przedsiębiorcy, którzy próbują zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych są na przegranej pozycji. Fiskus nie pozwala na ujęcie tego typu wydatków w kosztach twierdząc, że mają one charakter prywatny.
8 MIN CZYTANIA