fbpx
czwartek, 9 maja, 2024
Strona głównaEkologiaRada ds. Środowiska przyklepuje zmiany traktatów

Rada ds. Środowiska przyklepuje zmiany traktatów

Rada ds. Środowiska zdecydowała o dalszym procedowaniu zmian w traktatach Unii Europejskiej. Strona polska nie wyraziła sprzeciwu.

Rada ds. Środowiska to jedna z możliwych konfiguracji Rady Unii Europejskiej. Składa się z ministrów odpowiedzialnych w krajach członkowskich za kwestie ochrony środowiska oraz dwóch reprezentantów Komisji Europejskiej: komisarza ds. środowiska i komisarza ds. działań w dziedzinie klimatu.

Bez przeprowadzenia debaty

Rada ds. Środowiska w głosowaniu podjęła decyzję o dalszym procedowaniu zmian w unijnych traktatach, bez przeprowadzenia debaty. Na spotkaniu reprezentująca Polskę Anita Sowińska (z Nowej Lewicy), podsekretarz stanu w Ministerstwie ds. Klimatu i Środowiska, złożyła oświadczenie do protokołu, w którym podkreśliła, iż rozpoczynanie rewizji traktatów w obecnym kontekście geopolitycznym osłabiłoby jedność Unii Europejskiej i nie jest odpowiedzią na realne potrzeby Wspólnoty. Mimo to żaden kraj członkowski nie wyraził sprzeciwu wobec kroków w sprawie zmiany traktatów – informuje serwis Ordo Iuris.

Wcześniej wśród zaproponowanych zmian traktatowych pojawiła się propozycja przyznania Unii Europejskiej kompetencji w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności.

Sprzeciw opozycji

Politycy partii opozycyjnych wezwali rząd do sprzeciwu oraz krytykowali tryb procedowania zmian.

Oczekujemy od rządu, że dziś zostanie wyrażony w tej sprawie sprzeciw. (…) Ze środowiskiem ta kwestia nie ma więcej wspólnego niż z innymi. Widać, że eurokraci chcą po prostu to jak najszybciej przepchnąć

– stwierdził poseł Krzysztof Bosak, wicemarszałek Sejmu z Konfederacji.

Ten proces, który się posuwa bardzo szybko. to jest proces niezwykle niebezpieczny. to jest proces, w którym rządy państw członkowskich mają być pozbawione de facto prawa do wypowiedzi, prawa do głosu

– oznajmił poseł Paweł Jabłoński, były wiceminister spraw zagranicznych z PiS.

Źródło: Ordo Iuris
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA