Rada Przedsiębiorczości zaprotestowała przeciwko planom nałożenia opłaty rocznej na firmy z branży farmaceutycznej.

Fot. Pixabay

Rada Przedsiębiorczości sprzeciwia się rządowym planom nałożenia na przedsiębiorców branży farmaceutycznej opłaty rocznej, która według niej ma cechy podatku obrotowego. Zgodnie z planem nowa danina ma być pobierana od każdego przedsiębiorcy prowadzącego jakiekolwiek czynności związane z profesjonalnym obrotem lekami i innymi produktami związanymi z ochroną zdrowia.

„Opłata roczna, którą przewiduje projekt ustawy jest niesprawiedliwa i merytorycznie nieuzasadniona. Stanowi kolejne obciążenie podmiotów zapewniających Polakom bezpieczeństwo lekowe” – napisano w apelu. „Obłożenie dodatkową daniną przedsiębiorców w czasach wysokiej inflacji i zbliżającego się spowolnienia gospodarczego budzi kontrowersje i oznacza dalsze pogłębienie obciążeń finansowych przedsiębiorstw farmaceutycznych” – dodano.

Przedsiębiorcy twierdzą, że plany wprowadzenia nowej opłaty są sprzeczne z deklaracjami rządu w zakresie wspierania rozwoju sektora farmaceutycznego i z rozwiązaniami zawartymi w Krajowym Planie Odbudowy. Protestujący wskazują też, że przedsiębiorcy branży farmaceutycznej wnoszą już do budżetu wielomiliardowe kwoty z tytułu podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego, a więc nowa danina byłaby opodatkowaniem przychodu, który został już opodatkowany. Dlatego właśnie Rada Przedsiębiorczości apeluje o rezygnację z planów wprowadzenia nowego obciążenia.

Pod listem podpisali się przedstawiciele: Krajowej Izby Gospodarczej, Federacji Przedsiębiorców Polskich, Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych – ABSL, Konfederacji Lewiatan, Polskiej Rady Biznesu, Pracodawców RP, Związku Pracodawców Business Centre Club, Związku Banków Polskich oraz Związku Rzemiosła Polskiego.

Poprzedni artykułPodatek przychodowy zamiast CIT? Czy to możliwe?
Następny artykułCzy Unii uda się przeciągnąć Bałkany na swoją stronę?