fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaPodatkiRada Przedsiębiorczości staje w obronie branży farmaceutycznej

Rada Przedsiębiorczości staje w obronie branży farmaceutycznej

Rada Przedsiębiorczości zaprotestowała przeciwko planom nałożenia opłaty rocznej na firmy z branży farmaceutycznej.

Rada Przedsiębiorczości sprzeciwia się rządowym planom nałożenia na przedsiębiorców branży farmaceutycznej opłaty rocznej, która według niej ma cechy podatku obrotowego. Zgodnie z planem nowa danina ma być pobierana od każdego przedsiębiorcy prowadzącego jakiekolwiek czynności związane z profesjonalnym obrotem lekami i innymi produktami związanymi z ochroną zdrowia.

„Opłata roczna, którą przewiduje projekt ustawy jest niesprawiedliwa i merytorycznie nieuzasadniona. Stanowi kolejne obciążenie podmiotów zapewniających Polakom bezpieczeństwo lekowe” – napisano w apelu. „Obłożenie dodatkową daniną przedsiębiorców w czasach wysokiej inflacji i zbliżającego się spowolnienia gospodarczego budzi kontrowersje i oznacza dalsze pogłębienie obciążeń finansowych przedsiębiorstw farmaceutycznych” – dodano.

Przedsiębiorcy twierdzą, że plany wprowadzenia nowej opłaty są sprzeczne z deklaracjami rządu w zakresie wspierania rozwoju sektora farmaceutycznego i z rozwiązaniami zawartymi w Krajowym Planie Odbudowy. Protestujący wskazują też, że przedsiębiorcy branży farmaceutycznej wnoszą już do budżetu wielomiliardowe kwoty z tytułu podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego, a więc nowa danina byłaby opodatkowaniem przychodu, który został już opodatkowany. Dlatego właśnie Rada Przedsiębiorczości apeluje o rezygnację z planów wprowadzenia nowego obciążenia.

Pod listem podpisali się przedstawiciele: Krajowej Izby Gospodarczej, Federacji Przedsiębiorców Polskich, Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych – ABSL, Konfederacji Lewiatan, Polskiej Rady Biznesu, Pracodawców RP, Związku Pracodawców Business Centre Club, Związku Banków Polskich oraz Związku Rzemiosła Polskiego.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA