fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaEkologiaRecykling szkodliwy dla zdrowia

Recykling szkodliwy dla zdrowia

Badania naukowe potwierdzają, że tak promowany przez Unię Europejską recykling tworzyw sztucznych jest bardzo niebezpieczny. Chodzi o toksyny.

W imię rzekomej ekologii Unia Europejska wymusza recykling m.in. plastiku i za jego brak grożą kary finansowe, a teraz okazuje się, że jest to polityka bardzo szkodliwa dla środowiska i dla naszego zdrowia.

Setki toksyn

Jak informuje serwis Interia, naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji przestrzegają przed toksynami, jakie mogą znajdywać się w tworzywach sztucznych uzyskanych z recyklingu. W próbkach zebranych w 13 państwach świata wykryto setki trujących chemikaliów. Wcześniej podobne wnioski wysnuli naukowcy z Wielkiej Brytanii.

Obecne w plastiku toksyczne substancje komplikują jego ponowne użycie i utrudniają recykling

– mówi prof. Bethanie Carney Almroth, autorka badania opisanego w czasopiśmie „Data in Brief”.

Interia wyjaśnia, że „w próbkach tworzyw pochodzących z recyklingu naukowcy znaleźli setki toksycznych substancji. Związki te mogą stwarzać zagrożenie dla konsumentów i wykluczać różne plastiki z wielu zastosowań”. Naukowcy znaleźli m.in. groźne pestycydy, leki czy chemikalia przemysłowe. Uważają, że „z powodu licznych zanieczyszczeń wiele produktów może nie nadawać się do użytku”.

Ryzyko dla społeczeństwa

Co więcej, według szwedzkich naukowców „obecne w składzie chemikalia stwarzają ryzyko dla pracowników zakładów przetwarzania plastiku. Mogą też zagrażać społeczeństwu i środowisku”.

Interia informuje, że naukowcy z Uniwersytetu Brunel w Londynie zbadali, że do plastikowych butelek z recyklingu i napojów dostaje się aż 150 różnych rodzajów chemikaliów, a 18 z nich przekraczało stężenie dozwolone w przepisach.

Źródło: zielona.interia.pl

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA

Czy przez UE do Europy wróci malaria?

Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego przegłosowała przyjęcie rozporządzenia Nature Restoration Law, które ma na celu przywracanie terenów bagiennych w krajach członkowskich.
2 MIN CZYTANIA

W tej branży długi również urosły

Przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką odpadami mają coraz większe zadłużenie, które w ciągu roku urosło o 10 milionów złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

Droższe paliwo do starszych aut

Unia Europejska zdecydowała, że paliwa muszą mieć więcej biokomponentów. Oznacza to, że kierowcy starszych samochodów będą musieli tankować droższą benzynę.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA