fbpx
czwartek, 9 maja, 2024
Strona głównaEkologiaRecykling szkodliwy dla zdrowia

Recykling szkodliwy dla zdrowia

Badania naukowe potwierdzają, że tak promowany przez Unię Europejską recykling tworzyw sztucznych jest bardzo niebezpieczny. Chodzi o toksyny.

W imię rzekomej ekologii Unia Europejska wymusza recykling m.in. plastiku i za jego brak grożą kary finansowe, a teraz okazuje się, że jest to polityka bardzo szkodliwa dla środowiska i dla naszego zdrowia.

Setki toksyn

Jak informuje serwis Interia, naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji przestrzegają przed toksynami, jakie mogą znajdywać się w tworzywach sztucznych uzyskanych z recyklingu. W próbkach zebranych w 13 państwach świata wykryto setki trujących chemikaliów. Wcześniej podobne wnioski wysnuli naukowcy z Wielkiej Brytanii.

Obecne w plastiku toksyczne substancje komplikują jego ponowne użycie i utrudniają recykling

– mówi prof. Bethanie Carney Almroth, autorka badania opisanego w czasopiśmie „Data in Brief”.

Interia wyjaśnia, że „w próbkach tworzyw pochodzących z recyklingu naukowcy znaleźli setki toksycznych substancji. Związki te mogą stwarzać zagrożenie dla konsumentów i wykluczać różne plastiki z wielu zastosowań”. Naukowcy znaleźli m.in. groźne pestycydy, leki czy chemikalia przemysłowe. Uważają, że „z powodu licznych zanieczyszczeń wiele produktów może nie nadawać się do użytku”.

Ryzyko dla społeczeństwa

Co więcej, według szwedzkich naukowców „obecne w składzie chemikalia stwarzają ryzyko dla pracowników zakładów przetwarzania plastiku. Mogą też zagrażać społeczeństwu i środowisku”.

Interia informuje, że naukowcy z Uniwersytetu Brunel w Londynie zbadali, że do plastikowych butelek z recyklingu i napojów dostaje się aż 150 różnych rodzajów chemikaliów, a 18 z nich przekraczało stężenie dozwolone w przepisach.

Źródło: zielona.interia.pl

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA