fbpx
środa, 8 maja, 2024
Strona głównaHistoriaRelikwie Męki Pańskiej w Polsce

Relikwie Męki Pańskiej w Polsce

Od śmierci Jezusa Chrystusa jego uczniowie interesowali się losem Krzyża Świętego, na którym skonał Zbawiciel. Według podań miał się on znajdować się w wydrążonej skale u stóp Golgoty. Krzyż – a także gwóźdź (gwoździe) – miała odnaleźć cesarzowa Helena, matka Konstantyna Wielkiego. Fragment jednego z gwoździ z Golgoty znajduje się dzisiaj na Wawelu, a w kilkunastu miejscach w Polsce przechowywane są także relikwie Krzyża Świętego.

Krzyż Święty i relikwie Męki Pańskiej są najważniejszymi symbolami chrześcijaństwa. Co więcej – to nie tylko symbol, ale i istota chrześcijaństwa (głos oczywiście oddaję teologom i Ojcom Kościoła), ale wiadomo, że nie ma chrześcijaństwa bez Krzyża Świętego i ofiary Zbawiciela. Dzisiaj nawet ateiści muszą przyznać, że Jezus Chrystus istniał – takie są fakty. Po prostu Jezus Chrystus jest też postacią historyczną. A skoro tak, to prawdą historyczną jest także jego ukrzyżowanie. Do najsłynniejszych relikwii Męki Pańskiej z pewnością należą Całun Turyński, Chusta z Oviedo i Tunika Jezusa Chrystusa wystawiana w Bazylice św. Dionizego w Argenteuil pod Paryżem. W Polsce od niemal 600 lat wierni mogą z kolei zobaczyć relikwię Świętego Gwoździa z Golgoty.

Gwóźdź z Golgoty na Wawelu

W Wielki Piątek w katedrze na Wawelu odprawiane jest nabożeństwo przy ołtarzu Czarnego Krucyfiksu, w trakcie którego wystawiana jest cenna relikwia – fragment gwoździa z Krzyża, na którym umarł Chrystus. Gwóźdź był darem papieża Marcina V dla króla Władysława Jagiełły i królowej Zofii z okazji narodzin ich pierwszego syna Władysława, nazwanego później Warneńczykiem. Przekazanie tak niezwykłej relikwii było zarazem dowodem wdzięczności papieża za to, że Litwa przyjęła chrzest bez rozlewu krwi. Cenna relikwia pochodziła z rzymskiej bazyliki Świętego Krzyża w Jerozolimie. Do Polski przywiózł ją w 1425 roku specjalny wysłannik – kardynał Giordano Orsini. Gwóźdź został złożony w katedrze na Wawelu, gdzie przechowywany jest do dziś. Znajduje się w zwieńczonym koroną, szklanym repozytorium na hostię ufundowanym w XVII wieku przez arcybiskupa lwowskiego Stanisława Grochowskiego. Całość umieszczono w późnobarokowym relikwiarzu w kształcie monstrancji, której promienie przeplatają koronę cierniową. Wysadzany szafirami, rubinami i szmaragdami relikwiarz zwieńczony jest figurą aniołka trzymającego krzyż.

Święty Krzyż na Łysej Górze

Najsłynniejszym miejscem, gdzie znajdują się fragmenty z Krzyża Jezusa jest bez wątpienia Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Łysej Górze w województwie świętokrzyskim. Jego opiekunami są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Klasztor benedyktynów szczyci się bogatą tradycją. Przypisuje ona jego fundację Bolesławowi Chrobremu w 1006 roku. Podwójny złoty krzyż jest symbolem łysogórskich benedyktynów. Jest on związany z kultem i symboliką relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Relikwiarz, który przybył do Polski z Rusi i Węgier, został przekazany benedyktynom z Łysej Góry przez króla Władysława Łokietka w pierwszym dziesięcioleciu XIV w. Moment ten uznaje się za początek kultu Drzewa Krzyża Świętego w Polsce. Zajmuje ono szczególne miejsce na pielgrzymkowej mapie Polski związanej z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, ale wymienić trzeba także inne miejsca.

Kujawska Jerozolima

Adorować relikwie Krzyża Świętego mogą także mieszkańcy zachodniej części Polski. Jednym z takich miejsc jest wielkopolska kalwaria w Pakości, nazywana Kujawską Jerozolimą. Przechowywane tam są jedne z największych relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Polsce. Początek kultu Ukrzyżowanego Chrystusa w tym miejscu datuje się na pierwszą połowę XVII w. i wiąże się z osobą księdza Kęsickiego. Następnie do Pakości przybyli Bracia Mniejsi Reformaci. To właśnie franciszkanie otrzymali zadanie opieki nad nowo powstałą kalwarią oraz krzewienie kultu Ukrzyżowanego. Relikwie sprowadzono z Nowego Miasta Lubawskiego. Do kościoła wniesiono je dnia 13 września 1671 r. Obecnie w kalwarii w Pakości odbywają się m.in. odpusty z okazji: Znalezienia Krzyża Świętego (niedziela po 3 maja) czy Podwyższenia Krzyża Świętego (niedziela po 14 września).

Sanktuarium Krzyża Świętego w Elblągu

Relikwie Krzyża Świętego znajdują się także w sanktuarium w Elblągu. Sprowadzono je do tamtejszego zamku krzyżackiego w pierwszej połowie XIII w. Następnie, w połowie XV w., przeniesiono je do kościoła św. Mikołaja (obecnie katedra), gdzie znajdują się do dziś. Relikwie od początku przechowywano w wysadzanym kosztownymi kamieniami i perłami relikwiarzu. Sanktuarium Krzyża Świętego zostało ustanowione 25 marca 2000 r. przez biskupa Antoniego Śliwińskiego. Jest to szczególne miejsce ustanowione ku czci Krzyża Świętego. W piątki odprawiane jest specjalne nabożeństwo. W sanktuarium odprawia się też drogę krzyżową, nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego i nabożeństwo w obronie życia i świętości rodzin.

Sanktuaria Krzyża Świętego należą do najstarszych i najważniejszych Pańskich ośrodków pielgrzymkowych w Polsce. Wśród innych miejsc, gdzie czczone są relikwie Krzyża Świętego, czy też po prostu w szczególny sposób otacza się kultem właśnie Krzyż Święty, wymienić należy Sanktuarium w Klebarku Wielkim, Sanktuarium w Lublinie, parafię Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie, Bazylikę Katedralną pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, kolegiatę św. Mikołaja w Końskich czy parafię Podwyższenia Krzyża Świętego na warszawskich Jelonkach. Ostatnim chyba miejscem w Polsce, do którego trafiły relikwie Drzewa Świętego jest Wałbrzych, gdzie wybudowano Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Relikwie trafiły do Wałbrzycha dopiero w roku 2000, ale już od 2011 r. działa tam Bractwo Krzyża Świętego, które jest ruchem modlitewno–apostolskim. Warto przypomnieć, że oprócz Świąt Zmartwychwstania Pańskiego w kościele katolickim obchodzimy Święto Podwyższenia Krzyża (14 września). Związane jest ono z odnalezieniem w początkach IV w. przez św. Helenę relikwii Krzyża, na którym umarł Chrystus.

Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Konstytucja 3 Maja nie była pierwszą w Europie? Wzorowała się na konstytucji Rzeczypospoliej Pawłowskiej

4 kwietnia 1791 roku, miesiąc przed uchwaleniem Konstytucji 3 Maja, Sejm Rzeczypospolitej uchwalił konstytucję (położonej na Wileńszczyźnie) Rzeczypospolitej Pawłowskiej – miniaturowej chłopskiej republiki założonej przez ks. Pawła Ksawerego Brzostowskiego. Ten wizjoner jako pierwszy w Europie ustanowił prawa znoszące pańszczyznę, nadające wolność osobistą oraz formę samorządu.
5 MIN CZYTANIA

1058. rocznica Chrztu Polski i… Narodowy Marsz Życia

14 kwietnia 966 r. książę Mieszko I przyjął chrzest, który stał się początkiem naszej państwowości. W dniu kolejnej rocznicy tego wydarzenia odbył się w Warszawie Narodowy Marsz Życia pod hasłem „Niech żyje Polska” .
4 MIN CZYTANIA

Mistrz inżynierii mostowej i wielki polski filantrop

W tym roku mija 160 lat od otwarcia pierwszego warszawskiego stalowego mostu na Wiśle. Zaprojektował go Stanisław Kierbedź. Inny jego słynny most, zbudowany w Petersburgu, tak bardzo spodobał się carowi, że monarcha – jak głosi anegdota – spacerując po nim z Kierbedziem, z każdym mijanym przęsłem awansował konstruktora. Tym sposobem na końcu mostu Kierbedź był już generał-majorem.
10 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Konstytucja 3 Maja nie była pierwszą w Europie? Wzorowała się na konstytucji Rzeczypospoliej Pawłowskiej

4 kwietnia 1791 roku, miesiąc przed uchwaleniem Konstytucji 3 Maja, Sejm Rzeczypospolitej uchwalił konstytucję (położonej na Wileńszczyźnie) Rzeczypospolitej Pawłowskiej – miniaturowej chłopskiej republiki założonej przez ks. Pawła Ksawerego Brzostowskiego. Ten wizjoner jako pierwszy w Europie ustanowił prawa znoszące pańszczyznę, nadające wolność osobistą oraz formę samorządu.
5 MIN CZYTANIA

Czy komiksowa Biblia stanie się hitem również w Polsce?

Twórcy komiksowi pracujący dla Marvela i DC Komiks po sukcesie komiksu „JEZUS” postanowili zilustrować całą Biblię. Komiksowa adaptacja Pisma Świętego podbiła serca fanów w USA. Czy okaże się hitem również nad Wisłą?
2 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA