fbpx
wtorek, 10 września, 2024
Strona głównaKrajRolnicy żądają polexitu

Rolnicy żądają polexitu

W piątek w całej Polsce odbyły się protesty rolników, którym nie podoba się polityka rolna Unii Europejskiej i Europejski Zielony Ład. Niektórzy wprost żądają polexitu.

Do protestów farmerów w całej Unii Europejskiej dołączyli polscy rolnicy. Nawet w małych miejscowościach zgromadziła się duża liczba protestujących.

Unijna flaga w gnoju

Rolnicy przede wszystkim prezentowali hasła antyunijne: „Zielony Ład = głód”, „Nie dla euroładu”, „KE zabija rolnika”, „Stop ekooszustwom w wykonaniu UE”, „Polityka komisarza zniszczy gospodarza”, „Unijna zielona polityka zniszczy rolnika”, „Stop dyktaturze Brukseli”, „Przepraszamy za utrudnienia, mamy Zielony Ład do obalenia!”, „Niech Bruksela żre robaki, my wolimy schabowy i ziemniaki”. W wielu miejscach można było zobaczyć unijną flagę wbitą w kupę gnoju.

Paweł Dziubek, rolnik w gminie Czarny Dunajec i organizator jednego z protestów, chce by „zniknęły te wszystkie głupie wymysły, jakie wprowadziła Unia Europejska”.

Dziś owca, krowa czy koza muszą mieć w stajni większy metraż niż człowiek w swoim mieszkaniu. Ogólnie ta Unia to jest do dużej reformy. Jak się nie zmieni i nie przestanie gnębić rolników nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, to ja jestem za tym, by ją opuścić. Oni nas dziś tak cisną, ci z Brukseli, że to się w głowie nie mieści

– wyjaśnia Dziubek w rozmowie z Onetem.

Drożyzna

Z kolei pan Władysław z Waksmundu przypomniał, że przed wejściem do Unii Europejskiej obiecywano rolnikom złote góry, a jest „gorzej, niż było”. Doprecyzowuje, że drogie jest paliwo, nawozy i energia elektryczna oraz podatki wysokie, a ceny za produkty rolne niskie. Zwraca uwagę, że przed wejściem do Unii polscy rolnicy musieli wydać miliardy, aby dostosować rolnictwo do unijnych przepisów, a teraz Bruksela wpuszcza ukraińskich rolników na swój rynek bez żadnych warunków.

Rolnicy staną się niewolnikami

Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa, w rozmowie z PCh24.tv wypunktował natomiast, dlaczego dotacje do rolnictwa to jest nic dobrego. Po pierwsze, buduje to wielką nienawiść do rolników w innych grupach społecznych. Po drugie, jest to uzależnienie od wydatków państwa, a pieniędzy może zabraknąć. Po trzecie, trzeba uzyskiwać zgody Komisji Europejskiej, która zgód może nie udzielić. Po czwarte, rolnik staje się zakładnikiem różnych instytucji, które w każdej chwili mogą go kontrolować. Zdaniem Ardanowskiego polityka unijna idzie w kierunku uzależnienia rolników od urzędników i od wielkich grup kapitałowych. Rolnicy staną się niewolnikami we własnych gospodarstwach.

W momencie, gdy zaczyna się brać dotacje, człowiek staje się niewolnikiem. Polacy nie rozumieją tego do tej pory, a rolnicy zrozumieli dopiero teraz.

Źródło: wiadomosci.onet.pl, pch24.tv

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA