fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaKrajRolnicy żądają polexitu

Rolnicy żądają polexitu

W piątek w całej Polsce odbyły się protesty rolników, którym nie podoba się polityka rolna Unii Europejskiej i Europejski Zielony Ład. Niektórzy wprost żądają polexitu.

Do protestów farmerów w całej Unii Europejskiej dołączyli polscy rolnicy. Nawet w małych miejscowościach zgromadziła się duża liczba protestujących.

Unijna flaga w gnoju

Rolnicy przede wszystkim prezentowali hasła antyunijne: „Zielony Ład = głód”, „Nie dla euroładu”, „KE zabija rolnika”, „Stop ekooszustwom w wykonaniu UE”, „Polityka komisarza zniszczy gospodarza”, „Unijna zielona polityka zniszczy rolnika”, „Stop dyktaturze Brukseli”, „Przepraszamy za utrudnienia, mamy Zielony Ład do obalenia!”, „Niech Bruksela żre robaki, my wolimy schabowy i ziemniaki”. W wielu miejscach można było zobaczyć unijną flagę wbitą w kupę gnoju.

Paweł Dziubek, rolnik w gminie Czarny Dunajec i organizator jednego z protestów, chce by „zniknęły te wszystkie głupie wymysły, jakie wprowadziła Unia Europejska”.

Dziś owca, krowa czy koza muszą mieć w stajni większy metraż niż człowiek w swoim mieszkaniu. Ogólnie ta Unia to jest do dużej reformy. Jak się nie zmieni i nie przestanie gnębić rolników nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, to ja jestem za tym, by ją opuścić. Oni nas dziś tak cisną, ci z Brukseli, że to się w głowie nie mieści

– wyjaśnia Dziubek w rozmowie z Onetem.

Drożyzna

Z kolei pan Władysław z Waksmundu przypomniał, że przed wejściem do Unii Europejskiej obiecywano rolnikom złote góry, a jest „gorzej, niż było”. Doprecyzowuje, że drogie jest paliwo, nawozy i energia elektryczna oraz podatki wysokie, a ceny za produkty rolne niskie. Zwraca uwagę, że przed wejściem do Unii polscy rolnicy musieli wydać miliardy, aby dostosować rolnictwo do unijnych przepisów, a teraz Bruksela wpuszcza ukraińskich rolników na swój rynek bez żadnych warunków.

Rolnicy staną się niewolnikami

Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa, w rozmowie z PCh24.tv wypunktował natomiast, dlaczego dotacje do rolnictwa to jest nic dobrego. Po pierwsze, buduje to wielką nienawiść do rolników w innych grupach społecznych. Po drugie, jest to uzależnienie od wydatków państwa, a pieniędzy może zabraknąć. Po trzecie, trzeba uzyskiwać zgody Komisji Europejskiej, która zgód może nie udzielić. Po czwarte, rolnik staje się zakładnikiem różnych instytucji, które w każdej chwili mogą go kontrolować. Zdaniem Ardanowskiego polityka unijna idzie w kierunku uzależnienia rolników od urzędników i od wielkich grup kapitałowych. Rolnicy staną się niewolnikami we własnych gospodarstwach.

W momencie, gdy zaczyna się brać dotacje, człowiek staje się niewolnikiem. Polacy nie rozumieją tego do tej pory, a rolnicy zrozumieli dopiero teraz.

Źródło: wiadomosci.onet.pl, pch24.tv

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

Szara strefa alkoholi w Polsce rośnie

W związku z inflacją i rosnącymi cenami konsumenci w Polsce coraz częściej korzystają z szarej strefy, jeśli chodzi o zakup napojów alkoholowych. Państwo na tym straci.
2 MIN CZYTANIA

Rząd Tuska wygasi program lokalnych inwestycji?

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych najprawdopodobniej nie będzie kontynuowany. Szkoda, bo stracą na tym samorządy lokalne oraz firmy, które wykonywały zlecone przez nie prace.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Siemens dostarczy Polsce turbiny wiatrowe

Niemiecko-hiszpańska firma Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów morskich elektrowni wiatrowych w Polsce, realizowanych przez spółki Equinor i Polenergia.
2 MIN CZYTANIA

ABW zaaresztowała książki wydawnictwa 3DOM!

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zrobili nalot na siedzibę wydawnictwa 3DOM w Częstochowie, dom właściciela Tomasza Stali i jego działkę letniskową, konfiskując nakłady kilku książek.
2 MIN CZYTANIA

Rekordowe wydobycie węgla

Rok 2023 był absolutnie rekordowy, jeśli chodzi o wzrosty wydobycia i konsumpcji węgla na świecie – głównie za sprawą państw azjatyckich, czyli tam, gdzie jest prawdziwy rozwój.
2 MIN CZYTANIA