fbpx
czwartek, 9 maja, 2024
Strona głównaZdrowieNiedożywienie i otyłość na świecie. Problem wciąż narasta

Niedożywienie i otyłość na świecie. Problem wciąż narasta

Chociaż Organizacja Narodów Zjednoczonych podejmuje wiele działań mających na celu wyeliminowania zjawiska głodu, to cały czas rośnie liczba ludzi niemających co jeść.

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa opublikowała doroczny raport „Stan Bezpieczeństwa Żywnościowego i Żywienia na Świecie”. Przedstawione w nim wnioski nie są zbyt optymistyczne.

Gdzie przybywa głodujących?

W 2022 roku 735 milionów osób na świecie cierpiało głód, co oznacza wzrost o 122 miliony względem stanu z roku 2019. Ludzi niemających dostępu do wystarczającej ilości jedzenia przybywa szczególnie w krajach zachodniej części Azji, Afryki i na Karaibach. Najczęściej mierzą się z tą sytuacją kobiety mieszkające na terenach wiejskich.

Jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19 i wojny na Ukrainie ONZ zakładała, że problem głodu ma zostać wyeliminowany na całym świecie do roku 2030. Jednak aktualne szacunki mówią, że – w optymistycznym wariancie – za kilka lat nadal problem ten będzie dotykał ok. 600 milionów ludzi.

Z jednej strony głód, a z drugiej nadwaga

Jednocześnie rośnie liczba dzieci do lat pięciu, które mają nadwagę. Podczas gdy w 2000 roku było ich 33 miliony na całym świecie, to obecnie jest ich o 4 miliony więcej.

Kevin Mugenya, dyrektor w Mercy Corps – międzynarodowej grupie zajmującej się niesieniem pomocy żywnościowej twierdzi, że należy dążyć do minimalizacji problemu głodu przez połączenie pomocy humanitarnej ze wzmacnianiem lokalnych łańcuchów dostaw żywności.

Reuter, fao.org

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Ukraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraińskie władze zliberalizowały zasady produkcji konopi technicznych oraz zalegalizowały możliwość korzystania z marihuany w celach medycznych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA