fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaZdrowieNiedożywienie i otyłość na świecie. Problem wciąż narasta

Niedożywienie i otyłość na świecie. Problem wciąż narasta

Chociaż Organizacja Narodów Zjednoczonych podejmuje wiele działań mających na celu wyeliminowania zjawiska głodu, to cały czas rośnie liczba ludzi niemających co jeść.

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa opublikowała doroczny raport „Stan Bezpieczeństwa Żywnościowego i Żywienia na Świecie”. Przedstawione w nim wnioski nie są zbyt optymistyczne.

Gdzie przybywa głodujących?

W 2022 roku 735 milionów osób na świecie cierpiało głód, co oznacza wzrost o 122 miliony względem stanu z roku 2019. Ludzi niemających dostępu do wystarczającej ilości jedzenia przybywa szczególnie w krajach zachodniej części Azji, Afryki i na Karaibach. Najczęściej mierzą się z tą sytuacją kobiety mieszkające na terenach wiejskich.

Jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19 i wojny na Ukrainie ONZ zakładała, że problem głodu ma zostać wyeliminowany na całym świecie do roku 2030. Jednak aktualne szacunki mówią, że – w optymistycznym wariancie – za kilka lat nadal problem ten będzie dotykał ok. 600 milionów ludzi.

Z jednej strony głód, a z drugiej nadwaga

Jednocześnie rośnie liczba dzieci do lat pięciu, które mają nadwagę. Podczas gdy w 2000 roku było ich 33 miliony na całym świecie, to obecnie jest ich o 4 miliony więcej.

Kevin Mugenya, dyrektor w Mercy Corps – międzynarodowej grupie zajmującej się niesieniem pomocy żywnościowej twierdzi, że należy dążyć do minimalizacji problemu głodu przez połączenie pomocy humanitarnej ze wzmacnianiem lokalnych łańcuchów dostaw żywności.

Reuter, fao.org

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

WHO chce ograniczyć suwerenność państw

W Światowej Organizacji Zdrowia trwają prace nad Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, które – jeśli zostaną uchwalone – doprowadzą do ograniczenia suwerenności państw na rzecz WHO.
2 MIN CZYTANIA

Druzgocące raporty NIK o walce rządu z pandemią

Najwyższa Izba Kontroli upubliczniła wyniki trzech kontroli dotyczących walki z pandemią COVID-19. Ustalenia kontroli są druzgocące dla państwowego systemu ochrony zdrowia w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Zawiadomienie do prokuratury na ministra Niedzielskiego

Przedstawiciele Konfederacji złożyli oficjalne zawiadomienie do prokuratury w sprawie wpisu na Twitterze ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA